Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)
Autor Wiadomość
fajnyprofesor 

Przedmiot nauczania: Inne
Post nr 46, Wysłany: 2009-08-20, 20:18   Opinie o podręczniku z j. polskiego Operon

Dyrekcja wybrała dla mnie podręcznik Jesyk polski do IV klasy wyd. Operon. Czy ktos z Was na nim pracował, proszę o opinie.

annakama 

Przedmiot nauczania: Język polski
Post nr 47, Wysłany: 2009-09-05, 09:45   

Ejwa proponowałaś wysłanie rozkładu materiału do "Słowa na start" Mogę też prosić :) annakama@gmail.com

fileborn 

Post nr 48, Wysłany: 2010-03-08, 15:28   podręcznik do języka polskiego?

Zastanawiam się nad podręcznikiem do języka polskiego do szkoły podstawowej. Proszę o Wasze opinie. Rozważam Słowa na start i Język polski Operonu. A może macie jakieś inne sugestie. Proszę o pomoc.

nauczpol 

Post nr 49, Wysłany: 2010-04-13, 15:27   

Poloniści! Pomóżcie! Też nie wiem jaki wybrać podręcznik do szkoły podstawowej. Czekam na Wasze rady.

Joaśka20 

Przedmiot nauczania: Język polski, Historia
Post nr 50, Wysłany: 2010-04-14, 19:17   

Hej :D Jestem nauczycielką języka polskiego i pracuję z książkami "Słowa na czasie" w gimnazjum. Polecam
Do podstawówki jest jakby odpowiednik tych książek "Słowa na start".

anniaak 

Post nr 51, Wysłany: 2010-05-13, 12:39   czarowanie słowem WSIP

Witajcie!czy ktos moze korzysta z tych podreczników?co o nich sadzicie?musze wybrac jakies podreczniki dla klas 4-6 bo te na ktorych teraz pracuję to koszmar. Mam "Oglądam świat" Nowej Ery. Juz nie wspomnę o tym ze sa stare i nudne. Pomozcie cos wybrać.Pozdrawiam

nauczpol 

Post nr 52, Wysłany: 2010-05-26, 17:23   

Zdecydowałam się na podręczniki Słowa na start Nowej Ery. Mam nadzieję, że to dobry wybór.

zaraza18 

Post nr 53, Wysłany: 2011-01-09, 18:35   

Stary wątek, ale ja tak z oddalenia... Przerobiłam zarówno serię "To lubię!" jak i "Słowa na start!". Pierwsza - wymaga sporo od uczniów i nauczyciela, uczy myśleć, ale na wsi sprawdza się średnio, bo Rodzice za wiele pociechom nie pomogą. Druga seria - "łopatologiczna"-wystarczy tylko trochę nad nią przysiąść, ale... rozleniwiła mi uczniów, którzy mając w nich wszystko podane "na tacy" przestali poszukiwać na własną rękę. No cóż - specyfika środowiska. Dlatego czytając Wasze opinie wrócę do WSiP-u, który wydaje mi się kompromisem między tymi seriami :lol:

nauczpol 

Post nr 54, Wysłany: 2011-01-10, 17:15   

A co sądzicie o Czarowaniu słowem WSiPu? Uczy ktoś z tych podręczników?

iluka 

Przedmiot nauczania: język polski, przyroda
Post nr 55, Wysłany: 2012-08-03, 22:03   

koma napisał/a:
Wybór podręcznika nie jest sprawą dowolną nauczyciela
Oczywiście, że jest tylko i wyłącznie jego indywidualnym wyborem , tak jak wybór programu.
fajnyprofesor napisał/a:
Dyrekcja wybrała dla mnie podręcznik
To niemożlwe...
Uczyłam dawno temu Nagajową, potem Arką ,,Ogladam świat,, a obecnie i w przyszłości tylko ,,MIĘDZY NAMI,, GWO. Nie zamieniłam na inne nawet za cenę lekkiego poróżnienia się z dyrekcją :) ,,Słowa na start,, przejęte przez Nową Erę po wykupieniu Rożaka też znam, bo jedna z nas pięciu wybiera sobie je :roll:
Autorki MIĘFZY NAMI zgodnie z zalecanymi warunkami i sposobami realizacji podstawy programowej zwracają uwagę na istotę sprawności komunikowania się w aspekcie praktycznym i kulturowym, rozwijanie zainteresowań i zdolności, budowanie poczucia tożsamości i systemu wartości, kształtowanie postaw samokształcenia i samodzielnego docierania do informacji, tworzenia spójnej wizji świata z uporządkowanym systemem wartości poprzez integrację treści z zakresu kształcenia polonistycznego (kształcenie literackie, językowe, kulturowe) oraz korelację z innymi przedmiotami w zakresie umiejętności i postaw. Włączają w proces edukacji kształtowanieu uczniów postaw sprzyjających ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu.
Problematykę, która została wpisana w cele edukacyjne i wychowawcze programu, Autorki wywodzą z tekstów kultury. Poza kanonem określonym podstawą programową proponują bogatą listę lektur dla dzieci i młodzieży z podziałem na poszczególne lata edukacji szkolnej. Różnorodne gatunkowo propozycje (opowiadania, powieści, baśnie, legendy, mity, bajki, wiersze i inne teksty kultury, tj. filmy, przedstawienia teatralne, teatr telewizji, komiksy, obrazy, freski, fotografie, fotoreportaże, rzeźby, plakaty: społeczny i teatralny, reklamy komercyjne) stanowią podstawę do rozwijania umiejętności odbioru wypowiedzi i wykorzystywania zawartych w nich informacji. Wprowadzają w analizę i interpretację tekstów kultury, by rozwijać umiejętność wypowiadania się w mowie i piśmie na tematy poruszane na zajęciach, związane z poznawanymi tekstami kultury i własnymi zainteresowaniami. Tym samym dają możliwość realizacji celów kształcenia określonych w podstawie programowej.
GWO jako jedyne przeanalizowanych przeze mnie 8 pozycji wymieniło ponad 30% materiału. SŁOWA NA START praktycznie bez zmian.

ann 
kaczmarolog

Przedmiot nauczania: historia, informatyka, TI, technika, świetlica
Post nr 56, Wysłany: 2012-08-04, 06:50   

iluka, nie bardzo rozumiem potrzebę przytaczania tutaj żywcem wyjętego ze strony GWO fragmentu opinii o podręczniku... Wygląda to na reklamę

iluka 

Przedmiot nauczania: język polski, przyroda
Post nr 57, Wysłany: 2012-08-04, 08:37   

Może i jest, ale ze szczerego serca i umysłu po 10 latach owocnej i radosnej pracy z tym podręcznikiem :!: :!: :!:

koma

Post nr 58, Wysłany: 2012-08-07, 22:27   

iluka napisał/a:
koma napisał/a:
Wybór podręcznika nie jest sprawą dowolną nauczyciela
Oczywiście, że jest tylko i wyłącznie jego indywidualnym wyborem , tak jak wybór programu.

Radziłabym nie wyjmować zdań z kontekstu, zwłaszcza sprzed kilku lat, bo ryzykujesz przekłamania.

Odpowiedz do tematu