Praca z uczniem uzdolnionym literacko

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

zawijka
Posty: 11
Rejestracja: 2011-07-14, 10:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Praca z uczniem uzdolnionym literacko

Postautor: zawijka » 2011-07-14, 15:57

Nie widziałam takiego wątku na forum, jeśli jest, to odeślijcie mnie tam, proszę :)

A co do meritum - jak jeszcze mogę pomóc się rozwijać uzdolnionemu literacko uczniowi?
Napiszę krótko, co już robię.

Dziewczyna pisze wiersze i prozę, przynosi mi próbki swej twórczości do przeczytania, a po jakimś czasie wspólnie o nich rozmawiamy (fabuła, budowanie postaci, narracja, kwestie stylistyczno-językowe, interpunkcja). Oprócz tego bardzo dużo czyta (sama znajduje lektury, czasem ja coś jej sugeruję) i również wymieniamy myśli na ten temat. Czasem analizujemy wspólnie fragmenty jakichś książek, żeby podpatrzyć rozwiązania warsztatowe, podumać nad konwencją.

Oprócz tego zleciłam jej dwa inne zadania:

1) ma tworzyć sobie "bazę danych" - krótkie notatki na temat ludzi, miejsc, sytuacji, zapisywać fragmenty podsłuchanych przypadkiem dialogów, żeby móc to potem wykorzystać. Przy okazji uczy się dobierania właściwego słownictwa, posługiwania różnymi stylami językowymi;

2) ma pisać krótkie tekściki w ramach wprawek stylistycznych, np.: jakąś sytuację (prawdziwą, książkową, filmową) ująć kolejno z punktu widzenia każdej z osób, biorących udział w zdarzeniu (mają one przecież odmienne charaktery, wiedzę, doświadczenia życiowe). Inne tego typu ćwiczenie to dopisywanie krótkich historyjek, rozwijających jakieś jedno zdanie wyjściowe. Każda z nich ma być w innej konwencji, gatunku.

Zachęcam ją też do dzielenia się swoją twórczością z innymi, prowadzenia bloga, żeby mogła się dowiedzieć, co reszta ludzkości o tym sądzi :)

Co tu jeszcze robić? Bo na razie tyle wymyśliłam :) Macie jakieś patenty na uzdolnionych uczniów?

Awatar użytkownika
buds425
Posty: 19
Rejestracja: 2011-11-24, 13:51
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Praca z uczniem uzdolnionym literacko

Postautor: buds425 » 2011-12-20, 15:08

może streszczenia będą też dobre? niech pisze dla siebie to wszystko, co zapamięta z lektury. na pewno się to przyda do egzaminu i do ugruntowania wiedzy. oprócz tego niech pisze rozprawki, dzięki nim również będzie mogło ustosunkować się do danych problemów, wyćwiczyć argumentację.

zawijka
Posty: 11
Rejestracja: 2011-07-14, 10:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Praca z uczniem uzdolnionym literacko

Postautor: zawijka » 2011-12-20, 16:20

Dzięki za odpowiedź. Streszczeń nie będę jej polecać, zwłaszcza że to, co polecasz w linku, z tego, co widzę, to jakaś strona z gotowcami. Mam średnie zdanie na temat takich tekstów, niestety.
Co do rozprawek - dziewczyna pisze, zresztą nie ma wyjścia, bo ćwiczymy takowe w dużych ilościach na lekcji:)
Jeszcze, zgodnie z sugestią doradczyni metodycznej, wysyłam ja na różne konkursy.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”