Prace klasowe sprawdzane z kluczem a błędy rzeczowe

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

sloneczna
Posty: 20
Rejestracja: 2010-12-18, 15:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Prace klasowe sprawdzane z kluczem a błędy rzeczowe

Postautor: sloneczna » 2011-05-29, 12:54

Jako pisemne prace klasowe z lektur zadaję uczniom tematy maturalne bądź z próbnych matur dotyczące danych lektur, po czym sprawdzam je zgodnie z kluczem odpowiedzi i wyliczam procenty. Problem jednak pojawia się przy błędach rzeczowych - nie mam jeszcze "zrobionego" egzaminatora, więc nie do końca wiem, jak do nich podchodzić. W kluczu błędy rzeczowe nie są uwzględnione, jednak zdarzają się uczniowie, którzy wypisują banialuki, a ja nie wiem, jak je potraktować - wedle klucza uczeń, na przykład, otrzymuje z pracy ocenę dobrą, ale błędy rzeczowe są dyskwalifikujące... Jak oceniać prace "pod klucz" z uwzględnieniem błędów rzeczowych? Czy obniżać za nie ocenę? To może naiwne pytania, ale nie bardzo wiem, jak do tej kwestii podejść. Poradźcie proszę.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Prace klasowe sprawdzane z kluczem a błędy rzeczowe

Postautor: edzia » 2011-05-29, 23:20

Poczytaj sobie o błędach rzeczowych i błędach kardynalnych w komentarzach do tego wpisu: http://chetkowski.blog.polityka.pl/2011 ... a-polskim/

Przy czym ja uważam, że nie musisz się trzymać sztywno klucza maturalnego, bo to nie egzamin zewnętrzny, lecz praca klasowa w ramach oceniania wewnętrznego. Możesz więc sama ustalić, jak potraktujesz błędy rzeczowe uczniów. Powinnaś, uważam, ostro je traktować, by ich do matury dobrze przygotować.

sloneczna
Posty: 20
Rejestracja: 2010-12-18, 15:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Prace klasowe sprawdzane z kluczem a błędy rzeczowe

Postautor: sloneczna » 2011-05-29, 23:34

Dziękuję :)

justyna605
Posty: 22
Rejestracja: 2010-06-14, 10:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prace klasowe sprawdzane z kluczem a błędy rzeczowe

Postautor: justyna605 » 2011-05-30, 19:08

W pracach maturalnych nie obniża się - niestety - punktow za błędy rzeczowe. moim zdaniem, nie sprawdzisz znajomosci lektury tego typu sprawdzianem. Uczeń ma przecież fragment tekstu, zawsze coś z niego wyciągnie! Zauważ, że za odniesienia do lektury można na tego typu wypracowaniu zdobyć jakies 2 punkty! Radzę robić normalną kartkówkę z treści, a po omówieniu lektury wypracowanie typu maturalnego. Robię tak od lat, działa ;)


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”