plany wynikowe

prośby o namiary na plany wynikowe, konspekty i inne materiały

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

selkad
Posty: 1
Rejestracja: 2009-09-06, 11:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

plany wynikowe

Postautor: selkad » 2010-09-06, 21:09

Czy koś może wie jak powinien wyglądać plan wynikowy. Informacje ,które dostałam od lidera są minimalne. Może koś mógłby podzielić się chociaż kilkoma stronami ww. Dzięki

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: plany wynikowe

Postautor: Basiek70 » 2010-09-06, 23:42

podaj maila na privka
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

pamka2
Posty: 11
Rejestracja: 2010-09-02, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: plany wynikowe

Postautor: pamka2 » 2010-09-08, 17:00

Czy ja mogłabym też poprosić??

Japonka
Posty: 6
Rejestracja: 2010-09-30, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: plany wynikowe

Postautor: Japonka » 2010-09-30, 09:10

Czy Stanowisko MEN w sprawie planów wynikowych z dnia 19 października 2007 r. jest nadal aktualne??
Konkretnie chodzi mi o obowiązek posiadania planów wynikowych i rozkładów materiałów.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: plany wynikowe

Postautor: malgala » 2010-09-30, 20:38

Japonka pisze:Czy Stanowisko MEN w sprawie planów wynikowych z dnia 19 października 2007 r. jest nadal aktualne??

Stanowisko tak, ale nie stanowi ono wykładni prawa.
Nauczyciel powinien w jakiś sposób planować swoją pracę. O sposobie tego planowania w szkole decyduje dyrektor.

Japonka
Posty: 6
Rejestracja: 2010-09-30, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: plany wynikowe

Postautor: Japonka » 2010-10-01, 15:47

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie w związku z rozkładami materiału. W ciągu roku muszę zagospodarować na tematy lekcyjne 114godz (38tygodni razy 3 godziny). Zaplanowałam 110 na tematy, powtórzenia wiadomości, sprawdziany, poprawy itp. Na końcu rozkładu napisałam 4 godziny do dyspozycji nauczyciela przeznaczone na utrwalenie wiadomości. Dokładam je w razie potrzeb do tematów, które w danej klasie idą troszkę gorzej. Czy taki manewr jest dopuszczalny?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: plany wynikowe

Postautor: malgala » 2010-10-01, 16:02

Japonka pisze:Na końcu rozkładu napisałam 4 godziny do dyspozycji nauczyciela przeznaczone na utrwalenie wiadomości. Dokładam je w razie potrzeb do tematów, które w danej klasie idą troszkę gorzej. Czy taki manewr jest dopuszczalny?

Oczywiście. Przecież trzeba zaplanować sobie pewną rezerwę. Czasami dane zagadnienie sprawia uczniom trudności i trzeba poświęcić na nie więcej czasu, innym razem robisz coś, co nie musi być uwzględnione w podstawie programowej, ale bardzo temat uczniów zainteresował i go poszerzasz, a jeszcze innym przepadnie lekcja z jakiegoś powodu.
Poza tym chyba nie powinnaś planować na realizację 114 godzin. 114 wychodzi przy pełnych 38 tygodniach, a te pełne nie są. Odpadają przecież dni świąteczne w środku tygodnia (11 listopada, 3 maja), DEN, rekolekcje, egzaminy.

Japonka
Posty: 6
Rejestracja: 2010-09-30, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: plany wynikowe

Postautor: Japonka » 2010-10-01, 16:13

No ja też tak rozumuje ale moja dyrekcja niekoniecznie więc chcę mieć jakieś argumenty do dyskusji. Jeszcze raz dziękuję.

Japonka
Posty: 6
Rejestracja: 2010-09-30, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: plany wynikowe

Postautor: Japonka » 2010-10-01, 16:38

Kazała poprawić a ja się postawiłam. Zobaczymy co będzie dalej. Straszy kontrolą z powiatu oj dożo by pisać... Jeszcze raz dziękuję, w zasadzie zależało mi na potwierdzeniu moich racji.

Japonka
Posty: 6
Rejestracja: 2010-09-30, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: plany wynikowe

Postautor: Japonka » 2010-10-01, 21:19

Maja sprawdzać trzy losowo wybrane rozkłady materiałów i palny wynikowe czy są dobrze napisane

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: plany wynikowe

Postautor: malgala » 2010-10-01, 21:32

Maja sprawdzać trzy losowo wybrane rozkłady materiałów i palny wynikowe czy są dobrze napisane

A kto ich do tego upoważnił?
Powiat to organ prowadzący.
Nadzór pedagogiczny należy do KO.

Japonka
Posty: 6
Rejestracja: 2010-09-30, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: plany wynikowe

Postautor: Japonka » 2010-10-01, 22:33

Jedna z Delegatur Kuratorium Oświaty w Krakowie ma swoja siedzibę w naszym powiecie i chyba stąd skrócona nazwa dyrekcji " kontrola z powiatu" a w rzeczywistości jest to kontrola z KO.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: plany wynikowe

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2010-10-03, 02:18

Wypowiem się w tym temacie, bo mnie on wkurza od dawna.
Co to jest ten plan wynikowy? To zakres wiadomości i umiejętności jakie powinien posiadać uczeń? Plan wynikowy, czy jak go zwał, to podstawa programowa. Nauczyciel wie, czego ma nauczyć, aby cel określony w podstawie był osiągnięty. Jak dyrektor żąda planu wynikowego, daj mu podstawę programową.
Rozkład materiału, to jak lista zakupów na targ, lub plan remontu kapitalnego - musi być. Inaczej się pogubisz. Obowiązek tworzenia rozkładu wynika ze zdrowego rozsądku, a nie z podstawy prawnej. Jak ruszasz w podróż to korzystasz z zumi.pl?
A o sposobie planowania pracy nauczyciela nie decyduje dyrektor, lecz rada pedagogiczna w uchwale o przyjęciu statutu. Co do stanowisk MEN w różnych sprawach: nie są one wykładniami prawa i nie koniecznie trzeba się z nimi utożsamiać, a stanowiska dyrektorów placówek trzeba respektować, bo dyrektor nieuprawnionym zarządzeniem wprowadzi regulację nieumocowaną w prawie oświatowym, jak te plany wynikowe.
Mam wrażenie, że w oświacie są dwa obiegi prawne, prawo oświatowe i prawo szkolne.
Co do kontroli wszelakiej nierozsądne jest kontrolowanie planów. Ważniejsze są efekty działań pedagogicznych i realizacja podstawy programowej, programu profilaktyczno-wychowawczego, które udokumentowane są w dziennikach zajęć, a nie w rozmaitych planach i rozkładach.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: plany wynikowe

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2010-10-03, 18:40

Na podstawie kompetencji RP o uchwalaniu statutu, który literalnie precyzyjnie zapisuje zadania nauczycieli w danej szkole.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: plany wynikowe

Postautor: malgala » 2010-10-03, 18:50

matmanamaksa pisze:Na podstawie kompetencji RP o uchwalaniu statutu, który literalnie precyzyjnie zapisuje zadania nauczycieli w danej szkole.

No to chciałabym taki statut zobaczyć.
Może jeszcze ten statut precyzuje, ile czasu nauczyciel ma na powtórki przeznaczyć, jaką część lekcji może poświęcić na sprawdzenie pracy domowej, czy wolno mu w czasie lekcji na przykład z toalety skorzystać?


Wróć do „Poszukuję ...”