Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: renati23
2009-11-04, 18:40
Mowa potoczna u współczesnej młodzieży
Autor Wiadomość
[uczeń]przyszlyhistoryk 

Post nr 1, Wysłany: 2009-10-26, 19:39   Mowa potoczna u współczesnej młodzieży

Witam drodzy nauczyciele. Tak jak w temacie co sądzicie o używaniu mowy potocznej typu sorry, spoko, nara. Ja uważam tego typu styl za nieodpowiedni. Sam nie używam tego typu słów po prostu się czuje skrępowany używając tych terminów. A wy drodzy nauczyciele co sądzicie o uczniach używających takich lub podobnych pojęć ?

[student]Ingeborga 
germanofilka :)

Post nr 2, Wysłany: 2009-10-26, 20:50   

Zdarza się, używam takiej mowy, jednak w bardzo ograniczonym zakresie, w zasadzie tylko słówka "hej", bo szybciej się pisze w SMS-ie albo czasem na gg. A, jeszcze "sorry", tak się tego nasłuchałam, że w końcu przejęłam ;) Jakbym miała powiedzieć do kogoś "spoko" albo "nara", to nie wiem, kto to musiałby być. ;) Osoby, z którymi się kontaktuję zazwyczaj są na innym poziomie i nie używają tego typu słownictwa potocznego :) A na pewno czułabym się dziwnie, jakbym miała tak mówić na lekcji :lol:
Osobnym tematem sa n-le używający potocznego słownictwa ;) Jedna moja nauczycielka, która ma syna mniej więcej w twoim wieku używa dość potocznego słownictwa, aż na forum naszej klasy na nk ją cytują.
Hmmm... tak jescze myślałam o mowie potocznej. Jak się spieszę i chcę dużo przekazać za pomocą komunikatora zwanego gadu-gadu :P , to piszę też "komp" i "net". Więcej grzechów nie pamiętam :mrgreen: ;)

[uczeń]przyszlyhistoryk 

Post nr 3, Wysłany: 2009-10-26, 20:56   

Ja ogólnie używam takich mało drażniących mnie terminów typu Hej , Raczej, Witaj. Natomiast nie lubuję się w używaniu słów typu Spoko, nara.

Dodatkowo niektórych moich ,,kolegów'' dziwi to, że na przykład na rozmowę mówię konwersacja, dyskusja itd. Ja ogólnie używam naukowego słownictwa.

[student]Ingeborga 
germanofilka :)

Post nr 4, Wysłany: 2009-10-26, 21:03   

przyszlyhistoryk napisał/a:
Natomiast nie lubuję się w używaniu słów typu Spoko, nara.
To też raczej nie przeszłoby przez moje usta ;)
przyszlyhistoryk napisał/a:
zykład na rozmowę mówię konwersacja, dyskusja itd. Ja ogólnie używam naukowego słownictwa.
A mój brat mówi, że konsumuje obiad :)

[uczeń]ZazziXi 

Post nr 5, Wysłany: 2009-10-31, 22:40   

Ja lubię taki język:), ale nie lubię przesady np.spoczko, spoxxii (itp), narka, nara, papatki, zamiast OK oko - hehe, lol a looooool, jestem hardcorem, i takich słów jak "spierdzielaj", "kurna" itp (lepiej już mówić normalnie te słowa albo nie mówić wcale), PoKeMoOnOwEgO PiSmA albo np: 4Dr!4N(Adrian) itp. Z tych powiedzeń składa się głównie n-k.pl, dlatego nie lubię tej strony, a raczej ludzi którzy z niej korzystają.Oczywiście wszystkie "krejzole" mają n-k, a następnie 10 razy usuwają i z powrotem zakładają konto.IMO ludzie po prostu się ośmieszają na tym portalu :) Bo faktycznie po co on jest ? To jak wyścig kto ma więcej znajomych, lepsze zdjęcie (nie do poznania), zdjęcie w okularach które zasłaniają pół twarzy.Niestety, 3/4 młodych ludzi na NK tak się właśnie zachowuje.Teraz wielkim "hiciorem" jest śledzik na NK - wieczne łańcuszki "xhdhf - jak to wkleisz zniknie Ci śledzik", "xxjdjd - jak tego nie wkleisz to nikt Cię nie pokocha" oczywiście nie da się zapomnieć o JP na 100% (Oznacza Jebię Police na 100%) - Policja ich na 200 ;] To jest naprawdę głupie, śmiechu warte, zakrycia ręką twarz, wstyd masakra wstyd.Polska - i jak się z nas nie śmiać? Ludzie to puste istoty, ich wnętrze składa się z głuchego serca - bijącego nie wiadomo po co.Kierują się tym czym kieruje się społeczeństwo, a społeczeństwo nie pozwala na ruch w inną stronę, dlatego są wyzwiska, ośmieszania.Cóż...Mamy dbać o naszą planetę w końcu We are the World...

dushka 

Przedmiot nauczania: oligofrenopedagog
Post nr 6, Wysłany: 2009-11-01, 07:55   

Ależ każde młode pokolenie ma swój język ;) Tępię w pracach domowych, zadaniach pisemnych, na sprawdzianach. Nagminnie nadużywane jest słówko "fajne". Ale przecież 30 lat temu np. używano "klawo", "super" itd. - i co? I nic ;) Należy oddzielić język literacki, czystą polszczyznę od nowomowy, która pojawiała się i pojawiać będzie. Po czym przemija, w jej miejsce wskakują nowe słowa... Ot, normalka ;)

Vilfredo 

Przedmiot nauczania: WOS, etyka
Post nr 7, Wysłany: 2009-11-02, 09:02   

Przypomniała mi się historia, jak na prima aprilis umówiliśmy się w gronie nauczycielskim, że przy uczniach, będziemy zwracali się do siebie językiem młodzieżowym (pracuję w dość dobrym, gdyńskim liceum, toteż kilkoro nauczycieli nie wzięło udziału w zabawie, uważając ją za niepedagogiczną - mniejsza o to). Miny prymusów z dobrych domów były bezcenne, kiedy usłyszeli taki oto dialog:

(dostojny historyk wchodzi do mnie na lekcję WOSu)
- Tom, prajtniesz mi na jutro nowy staf?
- Jo, spoko
- Dzięks, nara

Dostało nam się trochę na radzie, ale i tak uważam, że było warto ;)

katty 

Przedmiot nauczania: Język angielski
Post nr 8, Wysłany: 2009-11-04, 20:53   

Przesada w żadną stronę nie jest dobra. Język jest tworem umownym i bardzo zróżnicowanym. Jego zastosowanie zależy od całego mnóstwa czynników, które nazwijmy sobie ogólnie kontekstem komunikacyjnym. Bardzo ważne jest z kim rozmawiamy, o czym, gdzie i kiedy. Język młodzieżowy nie jest niczym złym, od zawsze młode pokolenie taki język tworzyło i pełni on pewne funkcje. Ważne jest, żeby odpowiednio umieć zastosować dany rejestr, tzn. żeby mieć wyczucie, w jakim kontekscie dana wypowiedź będzie właściwa. Przedmówca przytoczył nam karykaturalne użycie młodzieżowego języka, do takiej sytuacji i takich rozmówców pasuje zupełnie inny rejestr. Niemniej równie karykaturalne jest używanie naukowego języka w luźnej rozmowie z rówieśnikami - jest to przesada w drugą stronę. Język jest dla ludzi, grunt jednak, żeby mieć wyczucie. Bo nie fakt, czy używamy pewnych słów i zwrotów świadczy o nas, tylko fakt, czy umiemy je zastosować prawidłowo.

dushka 

Post nr 9, Wysłany: 2009-11-05, 09:36   

A propos kontekstu.

Ostatnio koleżanka opowiadała mi, jak to sprawdzała matury z języka polskiego. Dostała pracę najeżoną wulgaryzmami. K****, Ch**** na porządku dziennym. Szkopuł w tym, że praca na temat, poprawna stylistycznie, ortograficznie, interpunkcyjnie. No to uradzono, że trzeba to zgłosić do CKE, niech decydują, co z tym fantem zrobić. I... praca przeszła, wysoko oceniona, ponieważ nie ma przepisu mówiącego o niestosowaniu wulgaryzmów :twisted: Ponoż trwają prace nad zmianą przepisów. I tak - uczeń cham maturę zdał.

koma

Post nr 10, Wysłany: 2009-11-05, 14:01   

Vilfredo napisał/a:
Dostało nam się trochę na radzie

Brak poczucia humoru po prostu :D

edzia 

Post nr 11, Wysłany: 2009-11-05, 14:03   

dushka napisał/a:
I... praca przeszła, wysoko oceniona, ponieważ nie ma przepisu mówiącego o niestosowaniu wulgaryzmów
Ocenianie kryterialne... :evil:

Basso profondo 

Post nr 12, Wysłany: 2009-11-05, 19:44   

dushka napisał/a:
Ostatnio koleżanka opowiadała mi, jak to sprawdzała matury z języka polskiego.

Nie ma się moim zdaniem dziewczyna czym chwalić, bo dobrego świadectwa sobie tym samym nie wystawia. Ani sobie, ani swojemu rozumowi. Uglebiłbym pracę pod byle jakim pretekstem, niech się potem gówniarz odwołuje i przed sądem administracyjnym swoje racje wywleka.

Dodatkowo zgłosiłbym do prokuratury popełnienie przez maturzystę wykroczenia z art. 141 kw., czyli używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym. Jakby zafasował małą grzywienkę i zapłacił koszty sądowe, to byłby może jeszcze jako człowiek do uratowania.

dushka napisał/a:
praca na temat, poprawna stylistycznie

Może ja się nie znam, ale dla mnie praca najeżona wulgaryzmami nie jest poprawna stylistycznie.

dushka 

Post nr 13, Wysłany: 2009-11-06, 07:18   

No widzisz, a takie orzeczenie było CKE :] ***.

Basso profondo 

Post nr 14, Wysłany: 2009-11-06, 08:23   

dushka napisał/a:
No widzisz, a takie orzeczenie było CKE

Czy koleżanka napisała skargę na CKE do odpowiednich organów?
Czy zgłosiła fakt popełnienia przez ucznia wykroczenia?

========
Po co oddawała sprawę do rozstrzygnięcia CKE?

========
Chcąc nie chcąc koleżanka stała się współwinna społecznego przyzwolenia na takie zachowania maturzystów.

[uczeń]676 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 15, Wysłany: 2009-11-07, 16:02   

Arkusz maturalny jest "miejscem publicznym"? :)

Odpowiedz do tematu