Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep
 
   
 
 

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypisanie z religii w II semestrze
Autor Wiadomość
[rodzic]annakwiat1 

Wiek: 43
Dołączyła: 23 Wrz 2009
Posty: 16
Skąd: śląskie
Post nr 1, Wysłany: 2012-02-10, 20:56   Wypisanie z religii w II semestrze

Witam,
Moje dziecko ma problemy z katechetą. Kwestii tej nie da się rozwiązać. Czy w związku z tym można wypisać dziecko z religii przed lub na początku II semestru? Bardzo proszę o informację o ustawie, gdzie można znaleźć informację na ten temat.
Bardzo dziękuję.
 
 
linczerka 
Administracja


Dołączyła: 04 Lis 2011
Posty: 2405
Skąd: z Polski
Post nr 2, Wysłany: 2012-02-10, 21:11   

Według konstytucji RP
Art. 53.
1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
6.Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
7.Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6198
Zastanawiam się, czy wobec powyższego istnieją jednoznaczne przepisy o wypisaniu z religii.
_________________
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia
 
 
[rodzic]annakwiat1 

Wiek: 43
Dołączyła: 23 Wrz 2009
Posty: 16
Skąd: śląskie
Post nr 3, Wysłany: 2012-02-10, 21:18   

No właśnie, Konstytucję znam ... tylko tu jest kwestia rezygnacji z przedmiotu w trakcie II semestru ...
Syn ma bardzo dobre i celujące oceny ze wszystkich przedmiotów, poza religią, z której ma dostateczny na semestr. I to nie z powodu braku ambicji, ponieważ walczy o średnią. Nawet jeżeli zostanie zwolniony, to czy tą ocenę przepisuje się na świadectwo czy robi się kreskę? Bardzo proszę o wskazówki, ponieważ taka religia co najwyżej do wiary zniechęca...
 
 
malgala 
Administracja
matematyk-optymista


Przedmiot nauczania: matematyka
Wiek: 63
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 7010
Skąd: łódzkie
Post nr 4, Wysłany: 2012-02-10, 22:12   

Rezygnację można złożyć w każdym czasie.
Kwestię tę reguluje dokument "ZASADY OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z
RELIGII RZYMSKO-KATOLICKIEJ W SZKOŁACH" http://www.diecezja.szcze...-oceniania_1012
§ 7. 1. Rezygnację z uczestniczenia w nauce religii składają rodzice (prawni opiekunowie) lub
– w przypadku ucznia pełnoletniego – on sam, u dyrektora szkoły. Rezygnacja z
uczestniczenia w zajęciach z religii może nastąpić w każdym czasie i traktowana jest jako
zmiana oświadczenia, o której mowa w § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji
Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki
religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36 poz. 155 ze zm.).
2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z religii na podstawie zmiany oświadczenia,
o której mowa w ust. 1, uczniowi nie ustala się odpowiednio ocen śródrocznych i rocznych,
a w dokumentacji przebiegu nauczania nie dokonuje się żadnych wpisów.
_________________

 
 
 
[rodzic]annakwiat1 

Wiek: 43
Dołączyła: 23 Wrz 2009
Posty: 16
Skąd: śląskie
Post nr 5, Wysłany: 2012-02-11, 23:39   

Bardzo dziękuję za pomoc!
 
 
[rodzic]Boze 

Przedmiot nauczania: Inne
Wiek: 37
Dołączyła: 13 Sty 2012
Posty: 23
Skąd: mazowieckie
Post nr 6, Wysłany: 2012-02-20, 09:44   

Przykra sprawa... Co raz częsciej słyszę dziwne historię o katechetach :(
 
 
dushka 


Przedmiot nauczania: oligofrenopedagog
Wiek: 34
Dołączyła: 03 Sie 2006
Posty: 3300
Skąd: inąd...?
Post nr 7, Wysłany: 2012-02-20, 18:11   

Można, u nas tak to rozwiązano, iż na koniec roku, jeśli 1 sem. zaliczony - ocenę się przepisuje i tyle.
 
 
Basso profondo 

Wiek: 43
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 5106
Post nr 8, Wysłany: 2012-02-20, 20:41   

dushka napisał/a:
ocenę się przepisuje i tyle
Na jakiej podstawie? :)
_________________
Nemo suo iure uti debet, ut alteri laedat.
 
 
dushka 


Przedmiot nauczania: oligofrenopedagog
Wiek: 34
Dołączyła: 03 Sie 2006
Posty: 3300
Skąd: inąd...?
Post nr 9, Wysłany: 2012-02-21, 20:07   

Powiem tak - poprzednia dyrekcja nie wiedziała jak to ugryźć, dostałam polecenie pisemne (!) przepisania i tyle. Nie wiem, na jakiej ;) kobieta wprost powiedziała, że nie wie co zrobić za bardzo :D
 
 
Basso profondo 

Wiek: 43
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 5106
Post nr 10, Wysłany: 2012-02-22, 00:37   

:)
_________________
Nemo suo iure uti debet, ut alteri laedat.
 
 
[uczeń]As65 

Wiek: 18
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 2
Skąd: mazowieckie
Post nr 11, Wysłany: 2012-06-20, 16:02   

Witam, odświeżam temat. Zgodnie z wcześniejszymi postami udałem się z rodzicem w celu wypisania się z religii. Ksiądz odrzucił moje podanie mówiąc że na wypisanie się z religii ma się tylko pierwsze 2 tygodnie i że rzekomo jest na to jakaś ustawa prawna (nie podał...). Dodatkowo chodzi mi głównie o zniwelowanie (kreska na świadectwie w miejsce oceny) oceny końcowej za II semestr (wystawiona długopisem w dzienniku), która dosyć dotkliwie psuje mi średnią. Ocena jednak nie jest jeszcze zatwierdzona przez radę (rada odbywa się w poniedziałek). Czy wymienione wyżej prawa do rezygnacji w każdym czasie nie zostały zmienione/uzupełnione przez ostatnie 4 lata? Wszystkie tematy i artykuły jakie znalazłem w sieci były pisane od 2008 roku w dół a ksiądz zapiera się że prawnie jest to już teraz nie możliwe. Mam też rozumieć że w wypadku wypisania się nie będę miał na świadectwie niezatwierdzonej jeszcze przez radę oceny za II semestr ani tej za semestr I? Bo jeżeli takowa na świadectwie zostanie to szkoda mi zachodu o owe wypisywanie się... Prosiłbym o szybkie udzielenie odpowiedzi na pytania, z góry dziękuję i pozdrawiam.
 
 
Art.3.9.UoSO 

Wiek: 64
Dołączył: 13 Wrz 2009
Posty: 590
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Post nr 12, Wysłany: 2012-06-20, 16:56   

To na religię chodzi się z przekonania, czy dla średniej? Obraz katolicyzmu polskiego, czyli obraz nędzy i rozpaczy.
 
 
Basso profondo 

Wiek: 43
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 5106
Post nr 13, Wysłany: 2012-06-20, 20:32   

As65 napisał/a:
Dodatkowo chodzi mi głównie o zniwelowanie (kreska na świadectwie w miejsce oceny) oceny końcowej za II semestr (wystawiona długopisem w dzienniku), która dosyć dotkliwie psuje mi średnią.
To trzeba się było uczyć. Jak powiedziałeś A, musisz powiedzieć B.
_________________
Nemo suo iure uti debet, ut alteri laedat.
 
 
[uczeń]As65 

Wiek: 18
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 2
Skąd: mazowieckie
Post nr 14, Wysłany: 2012-06-20, 21:57   

@matmanamaksa
Cytat:
To na religię chodzi się z przekonania, czy dla średniej? Obraz katolicyzmu polskiego, czyli obraz nędzy i rozpaczy.
W moim przypadku ani z jednego, ani z drugiego. Mnie nikt nie pytał o zdanie, ani tymbardziej o moje jak to powiedziałeś "przekonania". Gdyby to od moich "przekonań" zależało to już na początku szkoły bym sobie darował lekcje religii...


@Basso profondo
Cytat:
To trzeba się było uczyć.
Mam ciekawsze zajęcia niż nauka jakże Mi potrzebnej religii... :wink: Chociażby utrwalanie wiedzy z pozostałych przedmiotów która mi się bądź co bądź w późniejszych latach przyda, w przeciwieństwie do zbędnych Mi teorii których naucza (a raczej stara mi się je wpoić od dziecka) kościół katolicki do którego że tak powiem nie czuje się jakoś szczególnie przywiązany...

Cytat:
Jak powiedziałeś A, musisz powiedzieć B.
Głos nie należał do mnie... Rodzice uznali że będę chodził na religię to nie miałem innego wyjścia jak chodzić. Od początku byłem uważany przez otoczenie za ateistę, nie przystępowałem do bierzmowania a na lekcję uczęszczałem jak już pisałem z przymusu. Dopiero teraz, "na ostatnią chwilę", rodzice zmienili zdanie i w zaistniałej sytuacji zgodzili się na rezygnację z tego przedmiotu. Nie wiem tylko czy takowa jest jeszcze możliwa, 5 dni przed radą zatwierdzającą oceny które są już teoretyczne wystawione ale jak piszę nadal nie zatwierdzone. Czekam więc na odpowiedź rozwiewającą moje wątpliwości.
 
 
Basso profondo 

Wiek: 43
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 5106
Post nr 15, Wysłany: 2012-06-21, 08:10   

As65 napisał/a:
Rodzice uznali że będę chodził na religię to nie miałem innego wyjścia jak chodzić.
Każdy wybór (lub konieczność wyboru) niesie za sobą określone konsekwencje. W tym przypadku konsekwencją była powinność zapracowania chociaż na przyzwoity stopień. Człowiek dojrzały choć tyle musi potrafić, nawet na zajęciach, na które chodzi "z musu".
_________________
Nemo suo iure uti debet, ut alteri laedat.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



login
hasło
 
   Program druk świadectw



Zdobądź zaświadczenie do dokumentacji składanej w komisji kwalifikacyjnej.

Zaświadczenie o umiejętności posługiwania się technologią komputerową i informacyjną

Zbiory testów: polski, angielski, matematyka, niemiecki
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Skocz na górę

 
Ministerstwo Edukacji Narodowej Centrum Edukacji Szkolnej Center of School Education
Copyright © 1995-2012 Centrum Edukacji Szkolnej