Nie rozumiem tych wyliczeń. Etat plus karciane to 20 godzin. 20 / 5 to 4. Nauczyciel sp i gimnazjum pracuje min. 4 godziny dziennie "przy tablicy" o ile ma etat. Jak nie ma etatu, to przecież mniej zarabia
No, chyba że odjęli przerwy i brali pod uwagę jedynie 18 godzinny etat. Ale i wtedy mi nie pasuje, wychodzi trochę więcej( 2,7). Zresztą- takie wyliczenia to czysty absurd.
Nie wiem też, jaka jest specyfika pray nauczyciela w innych krajach. Też są tam wielogodzinne narady, wywiadówki wieczorne, zielone szkoły, wycieczki, niekończące się apele, imprezy i konkursy? Też jest tak rozbudowana bezsensowna biurokracja? Też co chwila są zmiany, reformy czy ki diabeł?
Czasem myślę- mogłabym mieć codziennie 5 lekcji, prowadzić dziennik lekcyjny, od czasu do czasu mieć tę wywiadówkę czy wycieczkę z uczniami, wychowywać, uczyć - klasyfikacja, promocja, i ŻADNYCH INNYCH DURNYCH PAPIERÓW, PROJEKTÓW, PLANÓW BZDURNYCH
( misja szkoły? cele? mierzenie efektywności? ankiety? ewaluacja? ścieżki edukacyjne? )- i życie byłoby piękne. A pracy i tak dużo. Szkoda, że polska szkoła nie jest normalna.
...Nie wiem też, jaka jest specyfika pracy nauczyciela w innych krajach...
Pracując, dawno temu, w szkole w Kassel (Hesja) byłem w niej od 7.30 do 12.30 i od 13.30 do 16.30 mając 4-5 godzin dydaktycznych. Zespoły nauczycieli dysponowali jednak pokojami pracy i żadnej papierologii do domu nie nosili! A v-dyrektorzy nie mieli problemów z zastępstwami.
Pozdrawiam
PS. Dyrekcja na moje pomysły rodem z polskiej szkoły, np. "pójdziemy na wystawę..." reagowała konsekwentnie: "Oberstuffe ist keine Reisebiuro / kein Kindergarten!"
_________________ Szacunek? Dam Ci go tyle, ile dostałem od Ciebie! Broń inteligentnego człowieka walczącego z otaczającą go głupotą: sarkazm.
Jedliński
Przedmiot nauczania: Inne
Wiek: 33 Dołączył: 20 Wrz 2008 Posty: 531 Skąd: Polska
Komentarze pod artykułem są cudowne. Skąd w ludziach tyle żółci?
_________________ "A teraz weźmy taką statystykę [..] zakładając, że państwa razem ze mną jest sto [..] a ja nie mam jednej nogi, to statystycznie [..] każdy z państwa ma po 1,99 nogi [...] jak cena w Biedronce."
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum