struktura lekcji

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

struktura lekcji

Postautor: Nosferata » 2006-03-16, 19:42

Witam!

Chiciala bym podyskutować o tym jak planujcie czas lekcji

Moje wiedza "akademicka" - każe mi tak budować lekcje nasteoująco


3 minuty - działania organizacyjno- porzadkowe
4 minuty rekalpitulacja wtórna
5 minut awiązanie do lekcji
20 minut lekcja włąściwa
3 minuty praca domowa ?

co WY na to ? jak spprawa wyglada kiedy konfrontujemy ja z rzeczywisością szkolną ? :twisted:

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: struktura lekcji

Postautor: akinomka » 2006-04-13, 11:05

Nosferata pisze:Witam!

Chiciala bym podyskutować o tym jak planujcie czas lekcji

Moje wiedza "akademicka" - każe mi tak budować lekcje nasteoująco


3 minuty - działania organizacyjno- porzadkowe
4 minuty rekalpitulacja wtórna
5 minut awiązanie do lekcji
20 minut lekcja włąściwa
3 minuty praca domowa ?

co WY na to ? jak spprawa wyglada kiedy konfrontujemy ja z rzeczywisością szkolną ? :twisted:


Hmm, co to znaczy "rekapitulacja wtórna"? Pierwszy raz spotykam sie z tym okresleniem. Przyznam, że brzmi groźnie :wink:

Myślę, że 20 min. to za mało na przeprwodzenie lekcji właściwej, chociaż są tematy, przy których można sobie na to pozwolić. Nie można sztywno trzymać sie tych ram. Choć z drugiej strony nmoże to być dobre dla uczniów, którzy czują się pewniej gdy są ograniczeni jakimiś ramami. Przyznam, że ja jestem jeszcze w trakcie ustalania własnych reguł w związku z organizacja lekcji, dlatego u mnie to róznie bywa... Tak jak napisałaś, konfrontacja z rzeczywiśtością szkolną czasami nas zaskakuje, nawet w środku zapiętej na ostatni guzik lekcji.

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: struktura lekcji

Postautor: Nosferata » 2006-04-13, 16:58

to jak sadze tylko kwestia nazewnicta ..a tymczasem owa "rekapitulacja wtórna" ..to swojska powtórka tudzież przypomnienie tematu :):):)


zastanwia mnie następujaca kwestia ..a mnianowicie czy struktura lekcji jest zależna od przedmiotu - matematyka, fizyka itd.

ten zaprezenotwany przemnie - mialby znajdować zastosowanie na lekcjach historii


niemniej - modyfikacje są konieczne ......ale mam wrazenie ....mozna zrezygnować z owej :) rekapitulacji wtórenej ...ale nawet moje nikłe doświadczenie podopowiad mi ....że to niezwykle procentuje ..zebranie i poukładanie tych informacji na koncu lekcji jest dobrym punktem wyjścia dla samodizelnej pracy ucznia w domu ..do przygotowania sie na nastepną lekcje

napisz prosze ...jak Ty budujsz swoje scenariusze


pozdrawiam wiosennie

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: struktura lekcji

Postautor: akinomka » 2006-04-13, 18:48

Nosferata pisze:

napisz prosze ...jak Ty budujsz swoje scenariusze


pozdrawiam wiosennie


Czynności organizacyjne - ok. 2-3 min.
Przypomnienie (krótkie) co robiliśmy na ostatniej lekcji. ok. 2 min.
Sprawdzenie pracy domowej. ok. 5 min.
Wprowadzenie do nowego tematu. ok. 2 min.
Lekcja własciwa (w tym podsumowanie). ok. 30 min.
Praca domowa. ok. 3 min.
Ocenianie uczniów. ok. 2 min.

To nie zawsze tak wygląda, każda lekcja wymaga innych działań. Czasem dłużej robię wprowadzenie, czasem sparawdzanie pracy domowej przeplatam z lekcją. Żeby nie było statycznie...
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: struktura lekcji

Postautor: dushka » 2006-08-03, 19:56

Jak czytam powyższe posty, to niezmiernie ciesze się, że pracuję w N.Z. :) Nie muszę się martwić, że mam tylko 45 minut na wszystko, bo wiadomo - czasem wprowadzenie musi być dłuzsze, czasem nie zdaży się wszystkiego wytłumaczyc, bo zbyt wiele pytan...

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

Re: struktura lekcji

Postautor: Kasicek » 2006-09-11, 21:19

czesc :oops: . nosferata, jestes historyczka?? uczysz w szkole, masz staz czy...? przepraszam za takie wypytywanie ale ja wlasnie zaczelam swe pierwsze praktyki w szkole podstawowej i jestem tym bardzo przejeta! prosze o odp. :wink:

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: struktura lekcji

Postautor: Nosferata » 2006-09-12, 09:34

:):)

tak jestem historykiem ..odbywam staż ,,,i emocje, frajda, stres, ...to wszystko tez jest moim udziałem :):)
b.chetnie wszelkimi uwagami sie podziele :) i na wszelkie pytania odpowiem


pozdrawiam ciepło

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

Re: struktura lekcji

Postautor: Kasicek » 2006-09-12, 12:33

hej Nosferata! dzieki za odpowiedz, bardzo sie ciesze :mrgreen: ja dopiero zaczynam przygode z "nauczaniem", dzis wlasnie mialam 2 dzien praktyk. jesli to w ogole mozna tak nazwac... pamietasz moze swoje 1-sze praktyki, w podstawowce? jak je wspominasz? ja nie wiem, co mam sadzic o swoich. moj opiekun, hmm troche mnie olewa. nie wiem czy mam sie z tego cieszyc czy nie. musze spedzac codziennie w szkole po 6 h, a tymczasem on mnie puszcza po 1. teraz mam isc dopiero w piatek, poprowadzic jedna lekcje. widze ze bede musiala ostro sciemniac w tym dzienniku praktyk :shock: . powinnam samodzielnie przeprowadzic 20 lekcji, a pewnie zdolam 2.nie to, ze mi tak spieszno do tego :lol: no ale co to ma byc?? kontaktowalam sie z kumpelami, one siedza na lekcjach tyle, ile nam podano w regulaminie, a ja sie obijam;).
teraz musze stworzyc 20 konspektow, jupi! :twisted:
prosze o Twoje zdanie w tej kwestii, pozdrawiam Cie goraco :*

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: struktura lekcji

Postautor: Nosferata » 2006-09-13, 08:21

:)

Moje praktyki ....:) rzecz jasna róznie to bywał niemniej w miare solidnie i w pelni je odbyłam ...i przyznam że jakies korzyści z tego teraz czerpie :).....
Myśle ,że lekcje hospitowane ....wnosza niewiele ..ot siedze jak uczniowe, mysli uciekają za okno :)...ale prowadzone to juz zupelnie co innego,szansa sprawdzenia siebie, przetestowania, zaobserwowania jakie to mechanizmy kieruja to grupą - zwaną klasą, przelamanie swoich leków, poczucie - jak to jest byc po drugiej stronie biurka ...
Ja wymusialabym prowadzenie tych lekcji :) to ogroman frajda ..naprawde :)

pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

Re: struktura lekcji

Postautor: Kasicek » 2006-09-13, 10:55

dzieki za odpowiedz:) wlasnie pracuje nad 2 konspektem. a lekcje prowadze w piatek :neutral: . no nie wiem czy taka frajda... przynajmniej dla mnie na razie. raz juz prowadzilam taka lekcje pokazowa, bylo ok w zasadzie, ale jednak zawsze jakies nerwy sa :razz: . najgorzej wlasnie ze nie umiem dopasowac tych metod aktywizujacych, wiec pewnie zastosuje tradycyjne, ale z jakims urozmaiceniem, he he. a teraz glupie pytanie - czy do pierwszej lekcji historii w 4 klasie podst. da sie stworzyc jakas rekapitulacje wtorna? w koncu nie mam do czego nawiazac bo lekcji nie bylo... sorki,wiem ze to glupie ale mam bardzo czepliwa metodyczke na studiach i sie wszystkiego czepia :shock:
pozdrawiam Cie :mrgreen:

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: struktura lekcji

Postautor: Nosferata » 2006-09-13, 10:58

a nad jakimi tematami pracujesz ?

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

Re: struktura lekcji

Postautor: Kasicek » 2006-09-13, 11:02

odkrycia geogr. w klasie 6, a w 4 pierwszy temat: dzien dobry historio, pozniej bede tez nad t:zrodla historyczne

[ Dodano: 2006-09-13, 11:04 ]
takie podstawy w zasadzie, ale powiem szczerze ze ten pierwszy w 4 klasie mi nie lezy bo nie wiem o czym bede nawijala przez 45 minut. tego jest malutko... jakies obrazki moze przygotuje...

[ Dodano: 2006-09-13, 11:16 ]
nosferata, jestes?? :cry:

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: struktura lekcji

Postautor: Nosferata » 2006-09-13, 16:51

rzeczywiscie tematy w rodzaju historiia, czas, hronologia sprawiają i dziecią i nam pewną trudność ...
ale przy tym temacie ..na poczatek warto ich zapytac co to jest historia (i tym samym wykorzystać jedna z metod aktywizujacych - "burze mózgów") zapisywac na tablicy a potem ..podać wlasciwą definicje (choc na 100% bedą padaly odp ze to nauka o przeszłości ) ..wydaje sie z jest to tez dobry moment zeby zapytac o prace historyka ...kim jest .i znow ten sam sposób ...pytania ...pytanie kto moze tworzyc historię ...i na koniec notatka..notatką mozna sie zawsze ratowac :):) i opowiescią kogo oni poznją , jakie dawne krainy i ludzi odwiedzą :):)

z pomocy dytaktycznych ...rzeczywiscie portety postaci historycznych ...wydarzen...

Awatar użytkownika
Kasicek
Posty: 31
Rejestracja: 2006-09-11, 21:01

Re: struktura lekcji

Postautor: Kasicek » 2006-09-13, 18:15

a czy te postaci nalezy scharakteryzowac pokrotce? pozdrawiam :wink: widze ze jestesmy prawie rowiesnikami :lol:

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: struktura lekcji

Postautor: Nosferata » 2006-09-14, 07:26

myśle że nie ,nie wydaje mi sie to konieczne - lepiej operowac ogólnymi pojęciami : król, władca itd -

a gdzie studiujesz ?:)


miłego dnia :)


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”