Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lewkonia
Posty: 42
Rejestracja: 2014-09-11, 16:19
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: lewkonia » 2015-03-02, 15:19

Witam, jestem mamą drugoklasisty, który już trzeci rok uczęszcza na zajęcia organizowane przez Uniwersytet Dzieci. Są to zajęcia obmyślone i prowadzone przez nauczycieli akademickich, zazwyczaj będących także rodzicami, z wielu różnych dziedzin. Na spotkaniach z rodzicami (mamy wykłady dot. wychowania, podczas zajęć dzieci) organizatorzy prosili o poinformowanie nauczycieli szkół podstawowych o nowej inicjatywie. Ponieważ nie zauważyłam informacji o UDz na Forum, zamieszczam je poniżej.

Fundacja prowadząca Uniwersytet Dzieci od pewnego czasu posiada witrynę internetową ze scenariuszami wybranych zajęć, które najbardziej podobały się dzieciom i UDOSTĘPNIA JE BEZPŁATNIE nauczycielom (moja znajoma nauczycielka przyrody sprawdziła to na moich oczch, przechodząc cały proces rejestracji). Ta witryna to: www.scenariuszelekcji.edu.pl

Polecam, syn zawsze wraca z zajęć UDz podekscytowany. Może nie wszystko da się odtworzyć w skromnych szkolnych warunkach, ale z pewnością może to być niezła inspiracja lub gotowe pomysły na kółka zainteresowań!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: linczerka » 2015-03-02, 15:28

lewkonia pisze:Są to zajęcia obmyślone i prowadzone przez nauczycieli akademickich, zazwyczaj będących także rodzicami, z wielu różnych dziedzin.

:mrgreen:
Ta.... prowadzili na początku, a później nas obarczono (piszę z autopsji). Nawet nie zapewnili pomocy (zakup z kieszeni nauczycieli), chociaż zebrali od rodziców kasę. Kpina jakaś.
lewkonia pisze:posiada witrynę internetową ze scenariuszami wybranych zajęć

Scenariusze rzeczywiście sprawdzone. Nie zawsze są "ich" autorstwa. :wink:
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: koma » 2015-03-02, 15:44

czy pai "lewkonia" to na pewno rodzic? Hihihiii...

lewkonia
Posty: 42
Rejestracja: 2014-09-11, 16:19
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: lewkonia » 2015-03-02, 17:34

Tak, jestem rodzicem, obecnie pracuję w domu zajmując się młodszym dzieckiem a wcześniej pracowałam jako trener i stąd interesują mnie różne metody nauczania. Przyglądam się szkole, szukam rozwiązań, pytam, tropię absurdy, bo w szkole mojego syna nie wszystko mi się podoba. Wystarczy przejrzeć moje wcześniejsze posty.

Rozumiem, w dobie powszechnej komercjalizacji może dziwić, że postanowiłam Was - nauczycieli - po prostu poinformować, że gotowe propozycje zajęć proponujących naukę przez odkrywanie i eksperymentowanie są dostępne za darmo na specjalnej stronie, tworzonej we współpracy z naukowcami. Może jestem dziwna, ale ja właśnie tak zrobiłam :) Jak inaczej poinformować o ciekawej inicjatywie, aby nie narazić się na zarzuty o komercję? Lepiej w ogóle nie informować...?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: linczerka » 2015-03-02, 18:05

lewkonia pisze:Lepiej w ogóle nie informować...?

Informuj, jak najbardziej.
Te scenariusze są naprawdę ciekawe. Zajęcia same w sobie też bardzo atrakcyjne.
Osobiście mam tylko zastrzeżenia do sposobu realizacji.
I z tego względu zrezygnowaliśmy po roku.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

lewkonia
Posty: 42
Rejestracja: 2014-09-11, 16:19
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: lewkonia » 2015-03-02, 18:43

linczerka pisze:
lewkonia pisze:Są to zajęcia obmyślone i prowadzone przez nauczycieli akademickich, zazwyczaj będących także rodzicami, z wielu różnych dziedzin.

:mrgreen:
Ta.... prowadzili na początku, a później nas obarczono (piszę z autopsji). Nawet nie zapewnili pomocy (zakup z kieszeni nauczycieli), chociaż zebrali od rodziców kasę. Kpina jakaś. :wink:


Nie rozumiem, o co chodzi z tą "kpiną jakąś"..? Mój syn chodzi na zajęcia UDz we Wroclawiu, w soboty, dwa razy w miesiącu, zajecia odbywają się na uczelniach i są prowadzone przez naukowców, których fotki i wizytówki są zamieszczone na stronie UDz - nikt nie każe prowadzić zajęć nauczycielom ani kupować żadnych pomocy!

Natomiast scenariusze zajęć, które się wcześniej odbyły na uczelniach i spodobały się dzieciom, są zamieszczane w internecie na ww. stronie do bezpłatnego, dowolnego wykorzystania przez nauczycieli SP w szkole, podczas lekcji, w celu ich urozmaicenia.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: linczerka » 2015-03-02, 18:51

Do nas przyjeżdżali do szkoły.
Na początku sami prowadzili zajęcia.
Rzeczywiście bardzo ciekawe i atrakcyjne.
Później zaczęły się schodki. Przyjeżdżali, ale w roli "widza".
Nauczyciele prowadzili wg samodzielnie opracowanych scenariuszy (znaczy nad jednym scenariuszem siedział sztab nauczycieli).
Później nie przyjeżdżali z uczelni, nauczycieli prosili o prowadzenie zajęć. Zostaliśmy wolontariuszami.
To podziękowaliśmy.
Tak to u nas wyglądało.
Ale idea sama w sobie jest godna pochwały.
Jedynie rodzicom po kieszeni poszło.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

lewkonia
Posty: 42
Rejestracja: 2014-09-11, 16:19
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: lewkonia » 2015-03-02, 22:59

linczerka pisze:Do nas przyjeżdżali do szkoły.


Nie wiedziałam, że w ramach Uni Dzieci organizowano też zajęcia w szkołach - ale chyba się już z nich wycofali, bo teraz tylko link do platformy ze scenariuszami można znaleźć w zakładce "Szkoła". Natomiast słyszałam, że konkurencyjna organizacja - Uniwersytet Dziecięcy - proponowała przeprowadzenie zajęć w szkole, za opłatą.

Jednak mniejsza o to. Najważniejsze, że można korzystać z ciekawych scenariuszy, których na platformie www.scenariuszelekcji.edu.pl wciąż przybywa.

Kacper88
Posty: 1
Rejestracja: 2016-04-19, 19:59
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: Kacper88 » 2016-04-19, 20:03

Hej, a ja mam takie pytanie co myślicie o tym żeby do scenariuszy zajęć dydaktycznych wrzucić więcej zajęć ruchowych?

wykorzystać np jakieś dostępne pomoce dydaktyczne czy multimedialne bo ostatnio znalazłem fany filmik na internecie gdzie dzieci bawią się na czymś takim jak Magiczny Dywan i przyznam że mnie to zainteresowało :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Bezpłatne scenariusze zajęć - Uniwersytet Dzieci

Postautor: linczerka » 2016-04-19, 20:13

I na tym dość reklamy.
W końcu zablokuję IP.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”