Projekt EUFORIA 2: Edukacja filmowa w szkołach

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

DPF SAN
Posty: 15
Rejestracja: 2015-07-08, 11:05
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Projekt EUFORIA 2: Edukacja filmowa w szkołach

Postautor: DPF SAN » 2017-09-25, 10:44

Już po raz drugi Społeczna Akademia Nauk w Łodzi bierze udział w projekcie Euforia. Główna idea projektów Euforia i Euforia 2 pozostaje niezmienna, a jest nią promocja edukacji medialnej wśród nauczycieli, młodzieży i dzieci.
Media i nowe technologie zmieniły dzieciństwo. Dzisiaj martwimy się, że dzieci spędzają coraz więcej czasu przed monitorami i tym, co tak naprawdę oglądają. Dzieci powinny inteligentnie podchodzić do mediów, ale musimy je tego nauczyć. Nauczyciele i osoby odpowiedzialne za politykę edukacyjną często nie są aktywni i wciąż wybierają raczej tradycyjne metody nauczania krytycznego podejścia do mediów. Osoby promujące edukację medialną postulują, aby stała się ona jednym z najważniejszych elementów wszystkich nauczanych przedmiotów.
Projekt Euforia 2 solidaryzuje się z tym postulatem, koncentrując się na filmowym komponencie edukacji medialnej. Jednym z naszych celów jest pokazanie osobom zajmującym się nauczaniem, jak duży potencjał drzemie w edukacji filmowej.
W tym roku Euforia 2 włącza się w dyskusję dotyczącą kwestii związanych z byciem "migrantem / uchodźcą / obcym", a także jak to jest żyć w drodze, przemieszczać się między różnymi miejscami, światami, kulturami.

GŁÓWNE CELE I ZAŁOŻENIA
- Włączenie się w dyskurs o potencjale edukacji filmowej.
- Wsparcie nauczycieli, dzieci i młodzieży w umiejętności czytania i interpretacji filmowych obrazów.
- Wprowadzenie edukacji filmowej do programów nauczania.
- Przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli i uczniów, jak tworzyć własne filmy.
- Opracowane pakietu dobrych praktyk i materiałów edukacyjnych dotyczących europejskich filmów dziecięcych (zgromadzone na platformie Film Vault).
- Prezentacja filmów dokumentalnych na temat doświadczeń związanych z szeroko pojętą migracją czy podróżą.

Jednym z działań projektowych była projekcja filmowa ‘The Euforia Screening event’.
Składała się ona z dwóch bloków. Pierwszy z nich zatytułowany ‘Docs on Wheels’ (Kino w podróży), zawierał filmy *Buba and Sharon*, *Ahmad's Hair*, *Spotlight on Merna*
Blok drugi pt: ‘Cinema in Exile’ (Kino na emigracji), przedstawiał filmy ‘Feeling of a home’, ‘Lili’ i „Mieszkam tu, bo kocham”(‘I live here because I love’).

Nauczyciele (wraz z uczniami) mieli okazję zobaczyć filmy przedstawiające różne perspektywy bycia w drodze, porzucenia rodzinnego domu, bycia współczesnym ‘nomadem’. Obrazy te przedstawiały np. sytuację obcokrajowców osiedlonych w Polsce, uczucia Lily – dziewczyny o węgiersko-chińskich korzeniach, która wciąż szuka swojej tożsamości narodowej, czy ilustrowały starania mieszkańców obozu dla uchodźców o nadanie sensu ich dniom codziennym. Filmy pozwoliły na obserwacje podobieństw i różnic między osobami, których życie zmusiło do zmiany miejsca zamieszkania czy zastanowienia się nad swoim pochodzeniem.
Obserwując reakcję nauczycieli i uczniów, możemy stwierdzić, że są oni spragnieni projekcji, prezentacji i spotkań, które poświęcone są tematowi "migrant / uchodźca / obcy", które wywołuje gorące dyskusje na całym świecie. Widzowie uczestniczący w pokazie mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia filmów spoza szerokiej kinowej dystrybucji. Być może filmy pomogą w zrozumieniu problemów dzisiejszego świata.
EUFORIA 2 to projekt realizowany w ramach programu Kreatywna Europa MEDIA.
Partnerstwo projektu:
Thessaloniki International Film Festival/Grecja (koordynator)
Laterna Magica/Węgry (partner)
Społeczna Akademia Nauk/Polska (partner)
Więcej informacji: https://www.facebook.com/euforiamedia/
http://euforia.filmfestival.gr/

Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”