Witam
Zgodnie z apelem moderatorki zamieszczam swój konspekt lekcji . Lekcje przeprowadziłam podczas odbywania praktyk pedagogicznych w gimnazjum, a dwa tygodnie temu "obroniłam" go na 5 na egzaminie z metodyki nauczania języka polskiego
Czekam na uwagi, opinie. Co jest dobre, co wymaga poprawki itp.
Pozdrawiam!
KONSPEKT LEKCJI
Gimnazjum w …..
Klasa III a
Język polski
Prowadząca: Agnieszka ……
Program nauczania: Świat w słowach i obrazach
Temat: Odkrywamy tajemnice wypowiedzeń wielokrotnie złożonych.
(Lekcja w cyklu.)
Cele ogólne:
-Kształcenie umiejętności dokonywania poprawnej analizy składniowej wypowiedzeń wielokrotnie złożonych.
-Rozwijanie umiejętności współpracy uczniów w grupie.
-Przeciwdziałanie izolacji niektórych uczniów.
-Stworzenie szansy na pokonanie własnej nieśmiałości.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-Rozumie pojęcie wypowiedzenia wielokrotnie złożonego.
-Poprawnie dzieli wypowiedzenia wielokrotnie złożone na wypowiedzenia składowe.
-Rozpoznaje różne rodzaje wypowiedzeń składowych, nazywa je, zauważa stosunki zachodzące między nimi.
-Sporządza wykresy graficzne wypowiedzeń wielokrotnie złożonych.
-Poprawnie buduje wypowiedzenia wielokrotnie złożone z podanych elementów składowych (z tzw. rozsypanki wyrazowej).
-Tworzy samodzielnie różne typy wypowiedzeń wielokrotnie złożonych, które odpowiadają konkretnym wykresom graficznym.
-Pracuje w grupie, dzięki czemu rozwija umiejętność współdziałania i podejmowania decyzji uzgodnionych z pozostałymi członkami zespołu.
- Docenia pracę kolegów, uważnie słucha wypowiedzi przedstawicieli grup.
Forma pracy:
Praca grupowa zróżnicowana, zbiorowa.
Metody pracy:
Zajęcia praktyczne (zestawy zadań dla grup), pogadanka (przypomnienie najważniejszych wiadomości, dotyczących wypowiedzeń złożonych, rozmowa nauczyciela z uczniami w trakcie prezentowania wyników pracy.)
Środki dydaktyczne:
Zestawy zadań przygotowane przez nauczyciela dla poszczególnych grup, ksero zdań do analizy w domu.
Bibliografia:
Wypowiedzenia, które uczniowie zanalizują w domu, zaczerpnęłam z książki:
S. Dubisz, M. Nagajowa, J. Puzynina: Język i my. Podręcznik do języka polskiego dla klasy pierwszej szkół średnich. Wydanie dwunaste. Warszawa 1998, s. 59.
Korzystałam również z książki:
K. Gierymski: Gramatyka na bardzo dobry. Książka pomocnicza do nauki gramatyki języka polskiego. Warszawa 1994, s. 38-62.
Przebieg lekcji:
I Ogniwo wstępne:
-Przywitanie, przypomnienie najważniejszych wiadomości o wypowiedzeniu złożonym ( ok. 3 minut)
-Podanie tematu lekcji oraz jej celu (ok. 1 minuty)
II Ogniwo centralne:
- Podział klasy na pięć grup, przydzielenie zadań- ćwiczenie nr 1 (ok. 2 minut)
ĆWICZENIE PIERWSZE:
GRUPA I
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.
zawrócił nagle duży pojazd pancerny
Wtedy zobaczyli i pojechał w odwrotnym kierunku
który
GRUPA II
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.
prosił mnie żebym Mój krewny
w Warszawie go odwiedził
kiedy będę
GRUPA III
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.
ojciec wrócił do nas nie mógł się bo
Kiedy zaraz wezwano go
nacieszyć nami ponownie
GRUPA IV
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.
Wieczorem do biblioteki przeczytam
do kina muszę oddać albo
książkę pójdę którą jutro
GRUPA V
Z rozsypanki wyrazowej utwórz wypowiedzenie wielokrotnie złożone. Dokonaj jego analizy i sporządź wykres.
zatrzymywał się Posłaniec bo wiedział
odpoczywał ale szedł naprzód że przed wieczorem
musi dotrzeć do celu
-Praca uczniów (ok. 10 minut)
-Wypowiedzi przedstawicieli zespołów, omówienie wyników pracy, zapis na tablicy (ok.10 minut)
-Ćwiczenie drugie- ksero poleceń dla każdej z grup (ok. 1 minuty)
ĆWICZENIE DRUGIE:
GRUPA I
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1
2
3
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, dopełnieniowe
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, przydawkowe
1 .....2
3
1-zdanie główne
2-zdanie współrzędne do pierwszego, łączne
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe przyczyny
GRUPA II
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1
2…3
4
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, przydawkowe
3-zdanie współrzędne do drugiego, łączne
4- zdanie podrzędne wobec trzeciego, okolicznikowe celu
2
1 3
1-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowego czasu
2-zdanie główne
3- zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe przyczyny
GRUPA III
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1
2
3
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, okolicznikowe sposobu
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe przyzwolenia
1
2…3
4
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, dopełnieniowe
3-zdanie współrzędne do drugiego, łączne
4-zdanie podrzędne wobec trzeciego, okolicznikowe czasu
GRUPA IV
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1…2
3…4
1-zdanie główne
2-zdanie współrzędne do pierwszego, wynikowe
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe celu
4-zdanie współrzędne do trzeciego, łączne
2
1 3
1-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe czasu
2-zdanie główne
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, okolicznikowe przyczyny
GRUPA V
Ułóż wypowiedzenia wielokrotnie złożone, odpowiadające podanym wykresom:
1
2…3
4
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, przydawkowe
3-zdanie współrzędne do drugiego, przeciwstawne
4-zdanie podrzędne wobec trzeciego, okolicznikowe przyczyny
1
2
3
1-zdanie główne
2-zdanie podrzędne wobec pierwszego, dopełnieniowe
3-zdanie podrzędne wobec drugiego, przydawkowe
-Praca uczniów (ok. 10 minut)
- Prezentacja i omówienie wyników pracy uczniów, zapis na tablicy ( ok.10 minut)
III Ogniwo końcowe:
-Podsumowanie wiadomości, wyjaśnienie wątpliwości uczniów (ok. 3 minut)
-Zadanie domowe- rozdać ksero ćwiczeń (ok. 1 minuty)
1.Dokonaj analizy następujących wypowiedzeń wielokrotnie złożonych, sporządź wykresy.
Każdy słownik z założenia powinien być normatywny, ponieważ wymaga się od niego, aby zawierał tylko takie formy, wyrazy i wyrażenia, które są zgodne z wymaganiami poprawnego stylu i nie nasuwają żadnych wątpliwości co do tego, czy można ich używać.
Witold Doroszewski
Oddział Czeremisów kilkanaście koni liczący szedł w mili naprzód, by drogę opatrywać i komendantów o przyjeździe pani Wołodyjowskiej uprzedzać, aby kwatery wszędy mieli gotowe.
Henryk Sienkiewicz Pan Wołodyjowski
2. Podane zdania nadrzędne uzupełnij wskazanymi typami zdań podrzędnych.
Wiadomo,
( zdanie podmiotowe)
( zdanie przydawkowe)
Powiedziano nam,
(zdanie dopełnieniowe)
(zdanie przydawkowe)
Spotkałem kolegę
(zdanie okolicznikowe czasu) (zdanie przydawkowe)