teorie naukowe w pedagogice

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: malgala » 2009-11-07, 12:59

dushka pisze:A ja mam pytanie w takim razie. Dlaczego tak odzywająca się osoba ma TYLKO ostrzeżenie? Dlaczego nie jest usunięta?

Przeczytałam najpierw post 17 i natychmiast po jego lekturze dałam ostrzeżenie.
Po 19 "pseudo studentka" dostała bana, tylko jego nie widać.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: dushka » 2009-11-07, 14:04

Ok, dziękuję :)

Donegal
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-08, 20:26
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Teorie Naukowe.

Postautor: Donegal » 2009-11-08, 20:32

Witam , wiem ze pojawił się tu już taki temat ale chciabym zaznaczyc ze nie jestem tą samą osobą która założyła ten : http://www.45minut.pl/forum/topics10/te ... vt3616.htm - nie mam zamiaru nikogo obrażac ani wypowiadać się w sposob niekulturalny.

jednak prosiłabym o odpowiedz na te same 3 pytania

1.Jakie problemy praktyczne skłoniły Was jako nauczycieli kiedyś do sięgnięcia po teorie naukowe?

2.Jakie to były teorie?

3.Z jakimi teoriami naukowymi zapoznaliście się w procesie studiowania?

i w razie gdy zainteresuje mnie podana przez Was metoda o odesłąnie mnie do konkretnej literatury:)

Z gory dziekuje za wszelka pomoc.

abalawaja
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-08, 21:13
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: abalawaja » 2009-11-08, 21:28

Witam :)

Czyżby moja Przedmówczyni też z Uniwersytetu Pedagogicznego? :roll:

Wiem, że te pytania są dla Państwa (zwracam się do Nauczycieli z dłuższym stażem pracy, którzy być może zapomnieli jakie są uroki studiowania przedmiotów pedagogicznych) dosyć dziwne, ale to naprawdę nie nasza wina, że dostaliśmy takie zadanie.

Pytałam już o opinie innych nauczycieli, ale oni po prostu nie potrafili odpowiedzieć na te pytania. Brało się to z tego, iż teoria a praktyka to dwa różne światy i po kilku latach praktycznego nauczania teoria nie jest tak bardzo ważna.

Niemniej jednak bardzo proszę o to, aby się Państwo zastanowili i spróbowali sobie przypomnieć albo w jakiś sposób pomogli nam w napisaniu tego zadania.

Liczę na wyrozumiałość i pomoc.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: malgala » 2009-11-08, 21:47

Chyba jednak miałam rację, że to ta sama uczelnia i ten sam wykładowca.
Studentom mogę powiedzieć tylko tyle, że żaden nauczyciel. z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, nie będzie w swojej pracy bazował tylko i wyłącznie na teoriach naukowych.
Z wszelkimi teoriami już tak jest, że są one prawdziwe do momentu, w którym nie zostaną obalone przez nowe.
Jeżeli nauczyciel po nie sięga, to nie po to, by szukać w nich konkretnych rozwiązań określonych problemów, ale po to by problem lepiej zrozumieć. Rozwiązanie i tak musi znaleźć sam.

abalawaja
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-08, 21:13
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: abalawaja » 2009-11-08, 22:02

bardzo dziękuję za odpowiedź, choć nie jestem pewna czy takowa spodobałaby się pani profesor. :wink:

widzę, że trzeba poszukać w Internecie i po prostu coś wymyślić.

jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowanie.
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: dushka » 2009-11-09, 10:58

1. Żadne. Nie sięgam, mając problem, po teorie. Jak to w życiu bywa, teoria teorią, a życie życiem - każde dziecko jest inne, jak tu cokolwiek teoretyzować?

2. W związku z powyższym - żadna ;)

3. A przykładowo teorie wychowawcze Janusza Korczaka - i jego pedagogika jest chyba tą, która najbardziej mi się podobała :)

abalawaja
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-08, 21:13
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: abalawaja » 2009-11-09, 17:59

Chciałam nawiązać jeszcze do ciągniętego przez nas wątku i zapytać (w celu zaspokojenia swojej ciekawości, nie związanym całkowicie z zadaniem, które wywołało taka burzę :wink: ), czy w takim razie wszystkie te teorie o których się uczymy (mam na myśli teorie behawioralną, systemową i humanistyczną) nie mają praktycznego zastosowania?

"teoria teorią a życie życiem..." czyli, gdybym wyciągnęła z tego wniosek, że nauka i wcielanie w życie tych teorii jest bezcelowa, to czy posunęła bym się jednak za daleko?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: dushka » 2009-11-09, 20:06

Bezcelowa pewnie nie, zwłaszcza dla początkującego nauczyciela, ale nigdy nie wcielisz całej teorii w życie, prawda? Korzystasz tu z fragmenciku, tam z fragmenciku.

Joanna_Moron
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-07, 20:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

te teorie

Postautor: Joanna_Moron » 2010-03-07, 20:40

Witam, własnie czytam jak nauczyciele traktują studentów, ( nie bedę komentowac wypowiedzi agnieszki bo rzeczywiście przesadziła) ale sama jestem nauczycielem i moja znajoma prosiła mnie o tą sama ankietę, oni po prostu szukaja pomocy, i bedzie ich sporo, Akademia Pedagogiczna ma sporo studentów, dziwię się ze niektórzy pedagodzy o tym nie pomysleli ( chyba nikt nie był by tak głupi zeby pisac w tej samej sprawie kilka razy pod róznymi nikami) a wiec czemu nikt im nie pomógł ? czyzbysmy nie stosowali zadnych teorii naukowych czy po prostu nie chce się nam myslec i szukac takich przykładów, jestesmy zbyt leniwi czy zadufani w sobie i nie pozawalamy innym się uczec od nas, a własnei po to pracujemy w tym zawodzie zeby uczyc,
powodzenia dla studentów z ta ankieta

Elenka
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-13, 20:02
Kto: student
Lokalizacja: małopolskie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: Elenka » 2010-05-13, 20:10

Joanna_Moron zgadzam się z tobą w 100% Ja jestem studentką 2 roku pedagogiki i jeśli chodzi o te pytania to muszę powiedzieć tu wszystkim którzy mają coś do tych wszystkich studentek, że to są pytania do napisania pracy i mają być one zostać zadane nauczycielowi z wieloletnim stażem bo jak student ma mieć jakieś problemy naukowe więc szukają tu pomocy.

adam03450
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-13, 16:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: adam03450 » 2011-02-13, 16:47

Myślę, że warto zacząć od dogłębnego poznania podstaw psychologii. Moim zdaniem najważniejsze są pozytywne wzmocnienia.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: iluka » 2014-01-02, 10:36

Przeczytałam dokładnie cały ten arcyciekawy wieloaspektowo wątek.
Pytania kopiowane przestały się pojawiać, jak nożem uciął.
Optymistycznie myślę, że pod wpływem tego, że studenci oddali profesorowi prawdziwe odpowiedzi nauczycieli i ten zaniechał tego drążenia teorii.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

maryniaa
Posty: 36
Rejestracja: 2013-05-01, 22:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: teorie naukowe w pedagogice

Postautor: maryniaa » 2014-01-04, 23:10

iluka pisze: studenci oddali profesorowi prawdziwe odpowiedzi nauczycieli i ten zaniechał tego drążenia teorii.


:mrgreen:


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”