METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marcos
Posty: 7
Rejestracja: 2008-10-21, 19:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: marcos » 2008-11-17, 21:17

Zgadzam się, wizytator uwielbia papierki, bo to jest łatwe do sprawdzenia (chyba też mało zarabiają. U mnie zgadzają się wpisy, ale robię z dzieciakami czasami coś innego. Jest jeszcze jedna osoba, która tak postępuje. Jest nam łatwiej, bo to mała szkoła. Przekonujemy pozostałych, rodzicom się podoba. Jeśli się uda napiszemy własny program i nie będzie potrzeby oszukiwać.
Konstruktywizm w Polsce jest mało znany, czytam o nim w jęz. ang. Obecnie można już trochę znaleźć po polsku. Pozdrawiam.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: katty » 2008-11-30, 08:40

A mi odkąd kazano pisać tematy po polsku, wpisy w dzienniku kompletnie nie pokrywają się z tym, co dzieci mają w zeszytach. I wcale nie dlatego, że jedno jest po angielsku, drugie po polsku. Dzieci dostają jakieś zdanko ilustrujące problem omawiany na lekji jako temat, a w dzienniku niejednokrotnie wpisuję np. informację, że omawialiśmy taki to a taki problem gramatyczny - tłumaczenie temaciku podanego dzieciom wydaje mi się śmieszne. Ciekawe, co na to wizytator :D

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: Jolly Roger » 2008-11-30, 10:18

Ciekawe czy sa wizytatorzy, którzy faktycznie sprawdzają zgodność wpisu w dzienniku z wpisem w zaszycie przedmiotowym. Wizytatorzy przeważnie kończą wizytacje na gabinecie dyrektora ewentualnie spacerze po korytarzu szkolnym. chyba, ze jakiś donosik ktoś wysmaruje.
U mnie temat dla dzieci tez nie pokrywa się z tematem w dzienniku.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Marianna Wieczór
Posty: 2
Rejestracja: 2009-01-12, 16:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: Marianna Wieczór » 2009-01-12, 16:53

Ja najczęściej pokazuję film albo jakąś prezentację. Staram się mówić o rzeczach ważnych w sposób bardziej, że tak to ujmę "młodzieżowy". ;) Jeżeli to nie skutkuje, po prostu na koniec lekcji robię z przerobionego tematu kartkówkę. Albo każdy ma przeczytać jakiś fragment z książki i zreferować go całej klasie. W moim przypadku to skutkuje.

Niemamnicku
Posty: 47
Rejestracja: 2008-12-13, 12:01
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: Niemamnicku » 2009-01-23, 16:16

Według mnie, nauczyciel musi umieć nad klasą zapanować. Potem już jest z górki. W moim gimnazjum uczą różni nauczyciele, zarówno silni psychicznie, jak i tacy, którzy do szkoły przychodzą nie z myślą, czego chcą dziś nauczyć, tylko, że tyle dni jeszcze do wypłaty. Jeśli klasa na lekcji jest spokojna, można przetestować wszelkie możliwe sposoby, by zwrócić uwagę uczniów na lekcję. Mój dawny nauczyciel od biologii prowadził lekcję bardzo dynamicznie, dużo żartował. Uwielbiałem lekcje z nim! Największe osły się udzielały, co na innych lekcjach jest nierealne. My mieliśmy z tymże właśnie nauczycielem język angielski, były chyba 2 zagrożenia. Kiedy przestał u nas uczyć i przyszła inna nauczycielka, klasa odpuściła angielski.
Nauczyciel, jeśli dobrze zna materiał, który ma przedstawić na lekcji, nie powinien mieć problemów ze zwróceniem na siebie uwagi. Poza tym, jeśli uczniowie ciągle coś robią (piszą, czytają, robią zadania itp.), chyba nie mają czasu, żeby zajmować się głupotami.
Tyle ode mnie

geekrm
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-07, 10:57
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: geekrm » 2009-03-07, 11:39

marcos pisze:... W mojej szkole są już dwie, jedna dla informatyka, a druga ... zamknięta, bo pozostali nauczyciele nie wiedzą w jaki sposób można wykorzystać komputery do pracy na swoim przedmiocie. W materiale nastąpiły zmiany w percepcji informacji. Materiał woli kodowanie obrazów i dźwięku, natomiast nie lubi czytać długich tekstów (książka). Nauczyciel i uczeń to obecnie zupełnie inne dwa światy, zawsze tak było, lecz obecnie jest to bardziej wyraźne. Komputer, iPod, telefon komórkowy i Internet są źródłami wiedzy i narzędziami, których obecni uczniowie używają. Uważam, że jeżeli nauczyciel nie będzie wykorzystywał tych samych narzędzi, które tak bardzo fascynują współczesnego ucznia, to przepaść między nauczycielem a uczniem będzie rosła.


:o W pełni się z tym zgadzam i właśnie dlatego wraz ze znajomym postanowiliśmy zrobić system internetowy, który pozwoli na wykorzystanie tych narzędzi (komputer i internet) do edukacji uczniów w ciekawej dla nich formie, łączącej jednocześnie prostotę obsługi i funkcjonalność. Zajęło to nam ponad pół roku, a teraz system EDUK (bo o nim mowa) jest już gotowy :D

System EDUK znajduje się pod adresem: eduk.com.pl :)

Gorąco polecam :D

resztę postu usunęłam, bo już po raz kolejny piszesz to samo reklamując ten system - raz wystarczy- renati23
Ostatnio zmieniony 2009-03-07, 19:06 przez geekrm, łącznie zmieniany 1 raz.

doświadczony pedagog
Posty: 13
Rejestracja: 2009-03-13, 19:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: doświadczony pedagog » 2009-03-16, 09:18

Tutaj znajdziecie bardzo dużo fajnych i tanich książek, które są pomocne w pracy nauczyciela

http://megaksiazki.pl/index.php?mode=cat&id=304
http://megaksiazki.pl/index.php?mode=cat&id=339

O motywowaniu, przyciąganiu uwagi i nowym podejściu do nauczania piszę na moim blogu.

Zapraszam http://dla-nauczycieli.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony 2009-04-17, 14:50 przez doświadczony pedagog, łącznie zmieniany 1 raz.

123ewa
Posty: 23
Rejestracja: 2009-02-22, 10:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: 123ewa » 2009-06-05, 09:07

Bardzo polecam na takie sytuacje dysonans poznawczy :mrgreen: Gdy widzę zmęczenie, znudzenie, wyłączenie się uczniów, mówię coś, co jest ewidentną bzdurą. Dzieci natychmiast ożywają, cieszą się tym, że dostrzegły błąd. Wtedy proszę o udowodnienie i zaczyna się intensywna praca: szukają w książkach, kombinują, prześcigają się w wypowiedziach i pomysłach, a co najważniejsze, świetnie zapamiętują wszystko, do czego dotarły.

pawel
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-05, 12:38
Lokalizacja: mazowieckie

Re: METODY PRZYCIAGANIA UWAGI UCZNIOW NA LEKCJACH

Postautor: pawel » 2009-06-05, 13:03

Witam
Nie jestem nauczycielem, ale jako że z tematyką szkolną jestem dość ściśle związany to postanowiłem przeczytać całość i dodać coś od siebie.
Jako taki dodatek, który na pewno zaciekawi uczniów, proponowałbym wykorzystanie tablic interaktywnych na lekcjach. Jest do nich naprawdę wiele ciekawych narzędzi, mają same w sobie masę funkcji, które można w tym właśnie celu wykorzystać.
Pisałem przed chwilą w inny temacie na temat tablic, jak można je wykorzystać oraz pozyskać, więc może jedynie skopiuję to co było tam:

Witam serdecznie
tak się składa, że pracuję w firmie, która właśnie zajmuje się dystrybucją tablic interaktywnych. Nastawiamy się obecnie na szkoły. Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, czyli nauczyciel o nic praktycznie nie musi się martwić. Już tłumaczę o co chodzi: gdy szkoła zamawia od nas zestaw (czyli tablica+projektor) jest to montowane przez naszą firmę. Oczywiście nie pozostawiamy nauczycieli po sprzedaży zdanych tylko na siebie. Prowadzimy także szkolenie, na którym uczymy praktycznego użycia tych właśnie tablic.
To oczywiście nie koniec, w swojej ofercie mamy także oprogramowanie przystosowane do tablic interaktywnych, przy zakupie pakietowym są to naprawdę groszowe sprawy, tak że żaden dyrektor nie będzie nosem kręcił.

Jesteśmy obecnie w trakcie realizacji bardzo ciekawego projektu. Chodzi właśnie o finansowanie tablic ze środków unijnych. Jeżeli wszystko wypali, szkoła będzie musiała jedynie wypełnić ankietę, a resztą formalności zajmujemy się już my.
Tak jak ktoś wcześniej pisał, środki na tablice przekazywane są właśnie przez urząd nadzorujący, tzn urząd miasta, starostwo itp w zależności od szkoły.


Na koniec jeszcze kilka takich słów ogólnych o wykorzystaniu tablic interaktywnych w szkołach. Jestem tak samo jak i państwo przekonany, że jest to jedynie dodatek do prowadzonych zajęć, większość i tak nadal zależy od umiejętności nauczyciela. My wychodzimy z założenia, że uczniów trzeba jakoś zainteresować aby sami zaczęli się interesować przedmiotem i koncentrować na tym co się dzieje na lekcji. Tablica w tym na pewno bardzo pomaga. Sam miałem okazję już niejednokrotnie obserwować reakcję uczniów na tego typu tablice i muszę przyznać, że byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania, ponieważ mam naprawdę duże rozeznanie w tej kwestii. Proszę pisać tutaj lub na maila pawel.kalupa@riset.pl.


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”