Problem - uczeń nie czyta, nie pisze...

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Problem - uczeń nie czyta, nie pisze...

Postautor: dushka » 2006-08-15, 12:38

Mam nadzieję, że ktoś mi coś doradzi, bo po 2 latach pracy z tym chłopcem nie ma żadnych efektow :(

Sprawa wygląda następująco: chłopiec, prawie 10 lat, z II 128, ale z mikrouszkodzeniami mózgu, mowa niesamowicie zaburzona - afazja, dodatkowo obciążenie nerwicą natrectw i zaburzeniami zachowania polegajacymi na tym, że chłopiec doskonale rozumie zasady społeczne, ale nie jest w stanie ich przestrzegac (wg lekarzy jest to zwiazane z mikrouszkodzeniami).
Uczeń nie czyta, nie pisze - ale nie mówie tu o dukaniu, słabym pisaniu, nieortograficznym, nie. On nie jest w stanie samodzielnie napisać ani jednego słowa, przeczytać ani jednej sylaby. Wybiórczo pamięta alfabet, ale nie potrafi odtworzyć go w kolejności. W dodatku są dni, kiedy pamięta wszystkie litery, a czasem nawet połowy nie. Dodatm, że pamięć wrokowa i słuchowa znakomita!
uczen pomimo afazji mówi, ale bardzo niezrozumiale, ja pracując z nim już 2 lata porozumiewam się bez trudu, a o dziwo ma on bardzo pięknie rozwinięte słownictwo, powyzej poziomu wieku.

Dziecko bardzo ambitne, lecz przez to każde niepowodzenie traktuje jak wielką tragednię, czesto ma przy tym reakcje nieadekwatne do bodźca. Dostaje histerii, krzyczy, bije się po twarzy, płacze - jedynym sposobem na uspokojenie go wówczas jest ostry głos, na zasadzie kontrastu - łagodnosć utwierdza go tylko w poczuciu krzywdy.

Dodatm, że chłopiec bez problemów radzi sobie z matematyką, choć wszelkie polecenia czy zadania trzeba mu czytać. Myślenie logiczne świetne.

W tej chwili bedzie w 3 klasie, matematycznie rozszerzam mu już program na klasę 4, natomiast polonistycznie...

I tu moja prośba - jakie mielibyście pomysły na pracę z takim uczniem? owszem, lektury omawiamy ustnie, plastycznie, nie ma problemu. Ale już. np gramatyka jest koszmarem. Cieżkie do rpzejścia jest też cwiczenie liter, aby chłopiec nie zapomniał choć alfabetu...

Spotkaliscie się z takim przypadkiem?

Awatar użytkownika
kallys
Posty: 95
Rejestracja: 2007-08-13, 23:36

Re: Problem - uczeń nie czyta, nie pisze...

Postautor: kallys » 2007-08-14, 23:50

Z tego co piszesz jet to dziecko przewlekle chore - podstawą pracy z nim sa zasady pedagogiki terapeutycznej;

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Problem - uczeń nie czyta, nie pisze...

Postautor: Marzena82 » 2007-08-21, 21:16

Witaj Dushka :wink: Ja na co dzień mam kontakt z takimi osóbkami,ale wynika to z zatrudnienia w szkole specjalnej.Po przeczytaniu Twojego posta od razu zrodziło mi się pytanie,czy to dziecko było badane w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej?Myślę,że to pomogłoby Ci rozwiać wątpliwości. Z tego co pisałaś to pracujesz z nim indywidaulnie,ale zastanawiam się,czy nie występują u niego cechy autyzmu "Dziecko bardzo ambitne(...), czesto ma przy tym reakcje nieadekwatne do bodźca. Dostaje histerii, krzyczy, bije się po twarzy, płacze -" Mam doświadczenie w pracy z takimi dziećmi i bardzo często miałam styczność z takimi zachowaniami.
Nasuwa mi się również taka myśl,żeby to dziecko zostało objęte nauczaniem indywidualnym (ale o tym dycyduje poradnia), to przede wszystkim ułatwiłoby Ci pracę,a chłopiec pracowałby swoim IPETem (indywidualnym programem eduakcyjno- terapeutyczny). Życzę powodzenia i wytrwałości,bo wiem,że jest bardzo potrzebna :wink:
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”