pierwsza lekcja jezyka polskiego- praktyki

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kredka889
Posty: 1
Rejestracja: 2009-10-17, 15:31
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

pierwsza lekcja jezyka polskiego- praktyki

Postautor: kredka889 » 2009-10-17, 15:34

We wtorek zaczynam praktyki i prowadzę
pierwsza lekcje języka polskiego. Lekcja ma dotyczyć charakterystyki bohaterów "W pustyni i w puszczy". Na lekcji mam przeprowadzić charakterystykę Pana Rawlisona i Władysława Tarkowskiego. Wymyśliłam ze podzielę klasę na kilka grup i zajmą się oni poszczególnymi postaciami.

Macie jakieś pomysły żeby jakoś urozmaicić ta lekcje ? Nie chodzi mi o wyłożenie konkretnej wiedzy i na tym koniec, bardziej na zabawie, ćwiczeniach, jakieś krzyżówki, rozsypanki. Chce
zachęcić uczniów do pracy.

Każda grupa dostanie koperty z karteczkami. Z karteczek będzie trzeba ułożyć imię bohatera, którym będą się zajmować. Charakteryzując bohatera będą posługiwać się cytatami z książki. Gdy już skończą prace, wspólnie zapiszemy wnioski na tablicy w postaci tabeli. Chciałam to jakoś jeszcze urozmaicić, żeby było ciekawie. Nie wiem czy taka lekcja ma sens.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: pierwsza lekcja jezyka polskiego- praktyki

Postautor: edzia » 2009-10-17, 17:28

kredka889 pisze:Chciałam to jakoś jeszcze urozmaicić, żeby było ciekawie.
Myślę, że będzie wystarczająco ciekawie, już nie wymyślaj nowych metod. Moim zdaniem taka lekcja ma sens, ale niechby wypowiedzieli się jeszcze poloniści.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: pierwsza lekcja jezyka polskiego- praktyki

Postautor: renati23 » 2009-10-17, 17:55

kredka889, zastanów się ile potrzeba na wszystko czasu

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: pierwsza lekcja jezyka polskiego- praktyki

Postautor: malgala » 2009-10-17, 18:24

kredka889 pisze:Każda grupa dostanie koperty z karteczkami. Z karteczek będzie trzeba ułożyć imię bohatera, którym będą się zajmować. Charakteryzując bohatera będą posługiwać się cytatami z książki. Gdy już skończą prace, wspólnie zapiszemy wnioski na tablicy w postaci tabeli. Chciałam to jakoś jeszcze urozmaicić, żeby było ciekawie. Nie wiem czy taka lekcja ma sens.

Ma to sens ale nie zmieścisz się w czasie. Może zrezygnuj z wyszukiwania cytatów. Zamiast tego każdej grupie przygotuj tabelkę, do której będą wpisywać informacje na temat wyglądu zewnętrznego oraz istotnych cech charakteru.
Jeżeli kilka grup będzie się zajmowało jedną postacią, to do tabeli zbiorczej na tablicy pierwsza grupa wpisuje swoje, kolejne uzupełniają. W przypadku różnicy zdań niech uzasadnią w oparciu o konkretny cytat.
Ale ja nie polonistka, uczę natomiast dzieci w tym wieku i znam ich tempo pracy. dlatego też nie radzę planować zbyt dużo. Jeżeli jest to klasa bardzo bystra, to gdy czasu starczy charakterystykę jednej postaci możecie zredagować wspólnie, a drugą zadasz jako pracę domową.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: pierwsza lekcja jezyka polskiego- praktyki

Postautor: koma » 2009-10-17, 18:57

Praca w grupach w klasie V jest bardzo trudna. Jeżeli będą wszyscy pracować nad jednym zagadnieniem, jeden będzie robił, a reszta będzie gadała. Musisz dokładnie zaplanować pracę grupy, wybrać funkcyjnych. Nie masz też pewności, czy wszystkie dzieci znają treść - to bardzo trudna lektura wbrew pozorom. Na temat tych postaci też jest mało materiału i nie na tyle przejrzysty, aby dzieciaki mogły nazwać cechy charakteru czy osobowości.
Temat masz zaproponowany przez nauczyciela czy sama decydujesz??

Po drugie - musisz mieć wyraźnie wytyczony cel takiej lekcji - chcesz uczyć charakterystyki, czy budować słownictwo...czy robić ćwiczenie kompozycyjno-redakcyjne...?
Charakterystykę dopiero powoli sie wprowadza - mogą nie umieć zrobić tego samodzielnie w grupach.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na tę metodę - przygotuj wydrukowaną na kartkach instrukcję pracy grupy - co robią? kto? w jakiej kolejności?
Pracę grupy powinnaś też ocenić - a to wyjątkowo trudne.

123ewa
Posty: 23
Rejestracja: 2009-02-22, 10:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: pierwsza lekcja jezyka polskiego- praktyki

Postautor: 123ewa » 2009-11-29, 21:34

Sugerowałabym rozdać grupom odpowiednie cytaty i ograniczyć ich pracę do nazwania cech.


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”