modyfikacja programu nauczania

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

meqa
Posty: 1
Rejestracja: 2012-08-28, 18:37
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: meqa » 2012-08-28, 18:51

Witam.
czy któś mógłby mi udzielić informacji na temat uzasadnienia modyfikacji programu nauczania?Jak powinno ono wyglądać? Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: linczerka » 2012-08-28, 19:18

krótko i treściwie, bo idzie do kuratorium
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: iluka » 2012-08-28, 19:26

W związku ze zmianami w zakresie podstawy programowej kształcenia ogólnego, które weszły w życie w 2009 r. zmieniła się również rola i cel programów nauczania oraz zasady dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania. Zgodnie z treścią art. 22a ust. 2 i 2b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) do właściwej procedury dopuszczenia do użytku szkolnego programów nauczania należy przedstawienie przez nauczyciela dyrektorowi szkoły programu nauczania. Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej dopuszcza do użytku w danej szkole zaproponowany przez nauczyciela program nauczania. Dopuszczone do użytku w danej szkole programy nauczania stanowią szkolny zestaw programów nauczania. To na dyrektorze szkoły spoczywa obowiązek sprawdzenia czy przedstawiony przez nauczyciela program nauczania spełnia wszystkie wymagania i warunki formalne, w tym m.in. dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za uwzględnienie w szkolnym zestawie programów nauczania całości podstawy programowej kształcenia ogólnego ustalonej dla danego etapu edukacyjnego.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: linczerka » 2012-08-28, 19:30

Jednak programy dopuszczone do użytku szkolnego można jak najbardziej modyfikować, ale trzeba pisać uzasadnienie, które dyrekcja przesyła do kuratorium. Mam to za sobą.
meqa szczegóły na pw. :) Skoro kuratorium nie zgłosiło zastrzeżeń, widocznie moje uzasadnienie było dobre.
Gdzieś już był ten temat poruszany.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: edzia » 2012-08-28, 22:02

linczerka pisze:Jednak programy dopuszczone do użytku szkolnego można jak najbardziej modyfikować, ale trzeba pisać uzasadnienie, które dyrekcja przesyła do kuratorium.
Nie trzeba pisać żadnych uzasadnień, a z tym wysyłaniem do kuratorium to jakiś blef albo nadgorliwość dyrektora.

Nauczyciel może zaproponować program:
- opracowany samodzielnie lub we współpracy z innymi nauczycielami,
- opracowany przez innego autora (autorów),
- opracowany przez innego autora (autorów) wraz z dokonanymi zmianami.

Trzeba pamiętać, że zaproponowany przez nauczyciela program powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów, dla których jest przeznaczony. I tak właśnie można uzasadnić modyfikację, jeśli ktoś ma ciekawego dyrektora. Że dostosował program do potrzeb i możliwości uczniów. ;)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: linczerka » 2012-08-28, 23:08

edzia pisze:Nie trzeba pisać żadnych uzasadnień, a z tym wysyłaniem do kuratorium to jakiś blef albo nadgorliwość dyrektora.

W rozporządzeniu MEN jest art. 22a ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256 ze zm.), w związku z § 2 ust. 2 Rozporządzenia MEN z dnia
8 czerwca 2009 r. w sprawie dopuszczenia do użytku w szkole programów wychowania
przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz.U. Nr 89, poz.730),).
I to nie jest wymysł dyrektora, tylko niektórych kuratoriów, które powołują się na ten artykuł.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: linczerka » 2012-08-29, 08:11

Basso profondo pisze:tu nie widzę żadnej roli

Basso, nie rola, a wymysł. Zobacz na stronach kuratoryjnych. Na stronie "mojego" kuratorium taki wymysł jest. Znalazłam jeszcze inne kuratoria z takim wymysłem. O tę modyfikację pytają osoby z różnych województw, więc wymysł takowy jest.
Z przepisami masz rację, ja modyfikowałam program kilka lat temu i mam zapisane te przepisy, które podałam, więc dzięki za uaktualnienie.
Swoją drogą, dla mnie skrobnąć kilka zdań było lepsze niż "wykłócanie się" z dyrekcją. I szybciej i bezboleśnie. Korona mi z głowy nie spadła.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: edzia » 2012-08-29, 16:51

Wiesz, to możesz podsunąć dyrektorowi odpowiedni przepis, by nie wierzył ślepo w każde słowo kuratorium.

Tak czy inaczej, nauczyciel ma teraz tak wielką autonomię w wyborze programu nauczania, że nie musi uzasadniać żadnej modyfikacji. Co więcej, wręcz musi modyfikować program pod potrzeby i możliwości uczniów, dla których program jest przeznaczony.

A skoro musi dostosowywać, to po co ma się z tego tłumaczyć? To już bardziej zrozumiałabym dyrektora, który kazałby mi pisać uzasadnienie, że programu nie zmodyfikowałam. ;)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: linczerka » 2012-08-29, 17:00

edzia pisze:A skoro musi dostosowywać, to po co ma się z tego tłumaczyć?

Mnie wytłumaczono, że to ingerencja w autorski program. Na szczęście ten problem już poza mną.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: edzia » 2012-08-29, 17:03

No to ta ingerencja jest, bodajże od 2009 r., obowiązkowa.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: Andulencja » 2013-10-03, 19:29

Chyba mam problem z czytaniem ze zrozumieniem :oops:

Pracuję w gimnazjum. We właściwym czasie dostosowałam program nauczania wydawnictwa, z którego podręczników korzystałam, do realiów mojej szkoły. W tym roku zmieniłam podręcznik. Skorzystałam z pozycji innego wydawnictwa.
Czy muszę zmienić też program?
Program jest zgodny z podstawą programową.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: vuem » 2013-10-04, 06:40

W praktyce realizujesz inny program, więc zmień.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: Andulencja » 2013-10-04, 19:14

vuem pisze:W praktyce realizujesz inny program, więc zmień



Ale w dostarczonym 2 lata temu wniosku miałam:
Zwracamy się z prośbą o dopuszczenie do użytku w gimnazjum (III etap edukacyjny) programu nauczania języka angielskiego
– kurs kontynuacyjny
– poziom III.1 na podbudowie II etapu edukacyjnego
– napisanego w oparciu o program nauczania wydany przez Oxford University Press, autorstwa Melanie Eblis i Marianny Nieobskiej.
Oświadczam, że:
• program spełnia wymagania opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009r. w sprawie wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników;
• program zawiera wszystkie treści kształcenia zawarte w podstawie programowej
z dnia 23 grudnia 2008r.;
• program jest dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci, dla których jest przeznaczony;
• program może być realizowany w warunkach tutejszej szkoły.


Treści się zgadzają. Różnicą jest tylko autor programu

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: linczerka » 2013-10-04, 19:34

Andulencja pisze:W tym roku zmieniłam podręcznik. Skorzystałam z pozycji innego wydawnictwa.

Andulencja pisze:Różnicą jest tylko autor programu

Inny podręcznik, inne wydawnictwo, inny autor. To już 3 różnice.
Treści się zgadzają.

Bo tak powinno być. I chyba te treści zgadzają się z z treściami innych autorów, innych wydawnictw. Bo są pisane pod podstawę, a ta jest jedna.
W praktyce realizujesz inny program, więc zmień.

Otóż to!
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: modyfikacja programu nauczania

Postautor: iluka » 2013-10-04, 19:39

Andulencja pisze:Program jest zgodny z podstawą programową.
Jak każdy prawdopodobnie :wink:
Andulencja pisze:Treści się zgadzają. Różnicą jest tylko autor programu
Żartujesz?
edzia pisze:No to ta ingerencja jest, bodajże od 2009 r., obowiązkowa.
Ingerencja w autorski program obowiązkowa??? ! Ty też oczywiście żartujesz?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”