uczen skarzy na innego nauczyciela

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marynia32
Posty: 24
Rejestracja: 2011-11-17, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: marynia32 » 2012-03-08, 19:19

mam kółko zainteresowań, dziś przyszły dziewczynki i przez całą godzinę narzekały na swoją nauczycielkę, nie mogłam im nic poradzić, bo jako pedagog nie mogę powiedzieć nic na koleżankę z pracy prócz tego, że mają rację.
tak, wiem że ona postępuje żle. co robic? jak pomoc? boje sie ze oberwe od tej nauczycieli spore manto, jak sie wyniesie, ze one narzekaly:( ja co prawda nie dyskutowalam, ale siedzialam cicho nic nie mowiac!!!

jaga111
Posty: 66
Rejestracja: 2010-03-23, 17:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: jaga111 » 2012-03-08, 20:57

To ja podepnę trochę inny wątek ale w temacie. Co zrobić jeśli rodzice, kilkakrotnie na wywiadówkach podnoszą temat pracy innej nauczycielki, która uczy w mojej klasie. Ogólnie opinie na jej temat w środowisku rodziców są raczej niekorzystne. Ale aby było ciekawiej jest ona bliską rodziną dyrektorki. I koło się zamyka. Ja ucinam temat mówiąc, że jeśli mają jakiś problem muszą rozmawiać z ową nauczycielką lub dyrektorem ponieważ ja nie jestem osobą, która może oceniać czy ingerować w czyjąś pracę. Rodzice do dyrektorki nie idą bo się boją, że nauczycielka będzie się odgrywać na dzieciach. Do mnie mają pretensje, że zgłaszają sprawę a ja nic z tym nie robię. Sytuacja powtarza sie na n-tej wywiadówce. A ja jestem między młotem, a kowadłem.

marynia32
Posty: 24
Rejestracja: 2011-11-17, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: marynia32 » 2012-03-08, 20:59

no tak ale to moj problem i ten mi nie pomoze, boje sie reakcji srodowiska ze zaingerowalam miedzy ucznia a nauczyciela i boje sie oskarzenia o krytyke

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: dushka » 2012-03-08, 21:13

A wy dorosłe jesteście czy dzieci?

Maryniu, jeśli ci rozmowa nie w smak, ucięłabym mówiąc: na moich zajęciach nie plotkujemy o innych nauczycielach.

Jaga, ależ jako wychowawca masz niejako obowiązek reagowania w takich sytuacjach - u nas wygląda to tak, że na protokole z zebrania wpisuję ew. uwagi do innych nauczycieli i tyle. To są uwagi rodziców, oni mają do nich prawo (inna rzecz, czy uzasadnione), a że komuś się to nie spodoba - no cóż, bywa. Następnym razem, jeśli nie macie oficjalnego protokołu, poproś jednego z rodziców o spisanie takiego wraz z uwagami, niech podpisze protokolant i tyle.

marynia32
Posty: 24
Rejestracja: 2011-11-17, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: marynia32 » 2012-03-08, 21:20

plotkujemy czy nie-ja wysluchalam ich.tylko roznie to bywa:( i czemu do mojego postu ktos przykleil od razu drugi temat?:(

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: malgala » 2012-03-08, 21:34

Basso profondo pisze:Chyba kółko zainteresowań to normalne zajęcia u ciebie, a nie luźne pogawędki?

A może te pogawędki w "języku skandynawskim" były, w ramach doskonalenia konwersacji?

marynia32
Posty: 24
Rejestracja: 2011-11-17, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: marynia32 » 2012-03-08, 21:38

kolko socjologiczne-czyli dyskusja o ich problemach tak dokladnie. wyrazniej?

marynia32
Posty: 24
Rejestracja: 2011-11-17, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: marynia32 » 2012-03-08, 21:47

kolko filozoficzne, nie mamy konkretnej nazwy, chcialam zajac sie problemami dzieci, bo musze cos robic na 19stkę. tylko ze dyskusja o wolnosci i godnosci przeszla na innego nauczyciela. wystarczy ci basso continuo?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: linczerka » 2012-03-09, 06:15

Basso profondo pisze:Gdybyś miała dobrze zaplanowane zajęcia, ucięcie tej dyskusji przeszłoby ci zupełnie naturalnie.

Czy te słowa są odpowiedzią na pytanie:
marynia32 pisze: co robic? jak pomoc?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: izkaolek » 2012-03-09, 10:08

Ja zasugerowałabym dziewczynkom, że jeśli nie da się porozumieć z nauczycielem, powinny porozmawiać z wychowawcą ( ewentualnie z pedagogiem szkolnym) oraz rodzicami (mogą na to poświęcić więcej czasu), bo zajęcia koła socjologicznego, to nie najlepsze miejsce na załatwianie takich spraw. Wyżej wymienione osoby są tymi, które powinny im pomóc. A zajęcia prowadziłabym dalej już zgodnie ze swoim planem, bez zbaczania z tematu.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: Peonia » 2012-03-09, 13:33

Rozumiem, że dziewczynki przyszły do ciebie, jako pedagoga i wykorzystały spotkanie z tobą w ramach zajęć koła. Myślę, że nic złego nie zrobiłaś, nawet jak ta lekcja przepadła. Jedynie mogłaś ten fakt wykorzystać i przejść łagodnie do tematu relacji międzyludzkich w społeczeństwie. Być może problem właśnie w tych relacjach leży. Nie wiemy, bo nie napisałaś.

Skargi na kolegów/koleżanki z pracy są trudną sprawą. Nikt nikogo nie chce oceniać, nie chce donosić do dyrekcji, ale pedagog jednak powinien znać relacje nauczyciel-uczeń.
Tu już padła dobra propozycja, a mianowicie poinformowanie wychowawcy i rodziców, zapisanie wniosków w protokole zebrania z rodzicami, a jak takowego nie ma, to spotkanie rodziców ze Szkolną Radą Rodziców. Rodzice mają obecnie dobrą pozycję w szkole... aż za dobrą.

marynia32
Posty: 24
Rejestracja: 2011-11-17, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: marynia32 » 2012-03-09, 14:11

nie jestem pedagogiem, a językoznawcą. na ostatnich zajęciach radziłam, co zrobić, gdy ktoś im dokucza w klasie. np. bronić się słownie. więc nie zdziwiło mnie, że skarżą się na swojego wychowawcę, bo to nie jest tylko nauczyciel od... skarżą? co mówiły. nic szczególnego, nic wartego powtarzania. pani krzyknie, pani pyta, postawi pałę. nie lubię jednak plotek, ani swojej osoby przy nich. nie boję się straconych lekcji, cieszę się, że mam co wpisać w dziennik 19stki.
czyli spotykacie się z tym, że inni uczniowie do was skarżą?dziwna sytuacja. dodam, ze nie ma mozliwosci porozmawiania z tym nauczycielem. samotnik, fuka i strasznie niemiły. nawet ja boję się zapytać o godzinę.

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: izkaolek » 2012-03-09, 15:23

Może nie nazywajmy wszystkiego plotkami. Jeśli nauczyciel jest taki, jak mówią dziewczyny(tak naprawdę nie wiemy, co takiego złego robi), to dla mnie to nie plotka, a one szukają pomocy w rozwiązaniu problemu. Tylko nie tam, gdzie powinny. Jeśli on jest wychowawcą, to moim zdaniem powinny zwrócić się do rodziców, a oni mogą nawet wnioskować w ostateczności o zmianę wychowawcy.
Wydaje mi się, że Ty sama powinnaś odpuścić. Jak już tu powiedziano nie zrobiłaś nic takiego. Nie przejmuj się tak bardzo. :) Spotkałam wielu nauczycieli, którzy wsłuchali problemów uczniów i to jest normalne. Jeżeli się samemu nie tworzy potem plotek dodając coś od siebie, to jest ok.

marynia32
Posty: 24
Rejestracja: 2011-11-17, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: marynia32 » 2012-03-09, 23:49

pomocy. ja nie udziele, sama jestem nowym nauczycielem i trzymam sie posady...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: uczen skarzy na innego nauczyciela

Postautor: linczerka » 2012-03-10, 10:13

Basso profondo pisze:Ktoś, kto pisze tak "ortograficznie" i "stylistycznie", nie może być żadnym wzorcem osobowym dla uczniów.

A odkąd to na osobowość wpływa wiedza ortograficzna i gramatyczna? :rotfl: Odśwież trochę lekturę psychologii.
Ktoś, kto nie umie czytać ze zrozumieniem (patrz tytuł tematu) i wypowiadać się na temat nie powinien brać udziału w dyskusji. Uczy złych nawyków. Też nie może być wzorcem dla uczniów. Zbaczanie z tematu to Twój problem. Czy złośliwość masz we krwi czy ją nabyłeś? Stać Cię było na jadowite dyskusje już w Dniu Kobiet, a nie stać Cię było na złożenie życzeń kobietom na tym forum.
A wracając do tematu... Maryniu przemyśl wszystko, z pewnością podejmiesz właściwą decyzję. Zastanawiam się, czy zamiatanie problemu pod dywan jest dobrym pomysłem.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”