dyscyplina w klasie

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: oliweczkaS » 2009-04-25, 17:11

Mam też klasy w których jakiekolwiek zwracanie uwagi nie przynosi skutku. Odpuszczam wtedy. Prowadzę lekcje dalej. Jeśli chciałabym tracić czas na uciszanie to brakło by mi czasu na realizowanie programu. Jesli bym chciała zawsze wpisywać uwagi-brakło by miejsca na nie w dzienniku.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

konrad86
Posty: 205
Rejestracja: 2009-01-06, 18:18
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: konrad86 » 2009-04-25, 19:10

Gdy klasa jest głośna i rozrabia nie ma co liczyć na efektywne realizowanie programu nauczania. Gdzie nie ma wychowania, nie ma i także nauczania.
A tak osobiście spytam, możesz prowadzić lekcję gdy ktoś Ci przeszkadza? Przecież w dłuższej perspektywie czasowej się wypalisz zawodowo.

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: oliweczkaS » 2009-05-05, 16:51

W takim razie wpisywać uwagi, krzyczeć, zdzierać gardło? Proszę o radę.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: malgala » 2009-05-05, 17:36

oliweczkaS pisze:W takim razie wpisywać uwagi, krzyczeć, zdzierać gardło?

Nic z tych rzeczy.
Jeżeli nie skutkują sposoby podane na tym forum (a było ich wiele), to może spróbuj zapisać na tablicy temat, podać kilka pytań, na które odpowiedź można znaleźć w podręczniku i polecić uczniom samodzielnie na te pytania w wyznaczonym czasie odpowiedzieć. Potem odpowiednio ich pracę ocenić.
Pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja. Tylko wtedy każda metoda może być skuteczna.

izula
Posty: 25
Rejestracja: 2009-05-06, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: izula » 2009-05-06, 18:07

Witam, ja również mam pytanie, a właściwie prośbę o pomoc. Uczę angielskiego klasę bardzo 'żywych' pierwszaków i jestem na lekcjach z nimi po prostu bezsilna. Nie mam na nich sposobu. Uczę różne klasy ale żadna nie jest taka rozgadana jak ta. Nie mogę im robić kartkówek bo to pierwszaki. Wiele innych sposobów podanych na forum także się nie nadaje bo to są pierwszaki. Czy ktoś ma jakieś sprawdzone sposoby? Bardzo proszę o podpowiedź :shock:

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: Cytryn » 2009-05-06, 19:25

"Żywym , rozgadanym klasom" trzeba zapełnić czas. Z moich doświadczeń wynika, że w takiej grupie jest wiele dzieciaków aktywnych, mających inicjatywę, lubiących być w centrum uwagi, zaangażowanych. To ich zaangażowanie trzeba jakoś ukierunkować. Wymaga to od nauczyciela węcęj pracy , niestety, ale metoda działa. Czyli- dużo atrakcyjnych zadań do samodzielnego wykonania, krótkich, łatwo sprawdzalnych, ocenianych np. plusami, konkursy, praca w zespołach, a kiedy nauczyciel "pada na pysk"- coś do pisania, najlepiej twórczego lub karty pracy. U mnie ...działa. Choć nie zawsze mam na to siły.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: malgala » 2009-05-06, 19:41

Cytryn pisze:"Żywym , rozgadanym klasom" trzeba zapełnić czas.

Nie uczę maluchów, ale to prawda i to bez względu na wiek uczniów.
Dzieciaki nie mogą mieć czasu na nudę bo wtedy najspokojniejszemu uczniowi dzikie pomysły do głowy wpaść mogą.
W przypadku pierwszaków doradzić mogę (chociaż na językach się nie znam) częste stosowanie jakiś przerywników w formie zabawy (dużo zależy od pomysłowości nauczyciela, bo nawet naukę lub utrwalenie znajomości kilku słówek można w zabawę zamienić), a na wyciszenie jakieś kolorowanki.
Tylko musisz pamiętać, że nawet najprostsza zabawa wymaga omówienie jej reguł i ich przestrzegania musisz konsekwentnie wymagać.

izula
Posty: 25
Rejestracja: 2009-05-06, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: izula » 2009-05-06, 22:28

Dzięki bardzo za rady, spróbuję coś wymyślić;)

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: mateoo » 2009-05-08, 10:53

Zgadza się.Podstawa to wyciąganie konsekwencji i nie rzucanie słów na wiatr.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: oliweczkaS » 2009-05-12, 15:31

I taka będę-stanowcza. Tylko nie wiem czy w tym roku szkolnym zdążę to zrealizować. zacznę od września.[/list]
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: ewagca » 2009-05-12, 16:50

Nie mam doświadczenia z klasami 1-3 ale myślę, tak jak malgala, że skutkować może uczenie przez zabawę. Jest kilka metod, które można wykorzystać w nauce języków (tak sądzę).
1. Do pierwszej gry potrzebna jest piłeczka z gąbki lub miękka mała maskotka. Nauczyciel wyznacza zakres ćwiczenia, (np kolory), rzuca piłeczkę do pierwszego dziecka i wymawia nazwę danego koloru w j. angielskim, dziecko, któremu została rzucona piłeczka ma za zadanie wypowiedzieć nazwę innego koloru i rzucić piłeczkę do innego wybranego przez siebie dziecka i tak do wyczerpania tematu.
2. Zabawę tę moi uczniowie nazywają "kanapka". Wyznaczone lub wylosowane dziecko zaczyna zabawę wymawiając słówko (np. przykładowy kolor) i wyznacza następne dziecko, które ma już za zadanie powtórzyć kolor kolegi i dołożyć swój, następna osoba wymawia dwa poprzednie słówka i dokłada swoje i tak do wyczerpania słówek lub "skuchy"
3. Dopasowywanie . Należy przygotować ilustracje i słówka w kopertach, rozdajemy uczniom i prosimy aby dopasowali słówka do obrazków.
To tylko wybrane przykłady.
Takie zabawy angażują dzieci bardziej niż wypełnianie kart pracy. Ja wykorzystuję je na lekcjach przyrody i wtedy zaangażowana jest cała klasa, nawet najwięksi niecierpliwcy.
Powinnaś też zaobserwować które dzieci lepiej sobie radzą i im dać do rozwiązania więcej zadań.
Przygotowywanie takich gier wymaga czasu, ale możemy je wykorzystywać wielokrotnie i w różnych klasach. Pozdrawiam i życzę sukcesów w pracy :lol:

123ewa
Posty: 23
Rejestracja: 2009-02-22, 10:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

A co mi zrobisz?

Postautor: 123ewa » 2009-07-09, 17:20

Polecam wszystkim nauczycielom książkę

"A co mi zrobisz?" Świetny poradnik dotyczący dyscypliny w klasie.

doloreska
Posty: 3
Rejestracja: 2009-07-08, 14:16
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: doloreska » 2009-07-19, 08:09

Na praktykach zawodowych obserwowałam interesujący sposób na zdyscyplinowanie uczniów. Gdy byli nieznośni nauczyciel języka polskiego kładł ostantacyjnie na ławce słynną "zieloną książkę" (zawierała ona dyktanda). Zazwyczaj klasa pokorniała. Jeśli nie, nauczyciel otwierał książkę i czekał na reakcję. Jeżeli nie było cicho, dyktował. Dziwna metoda - z jednej strony skuteczna, a z drugiej lekko "psychopatyczna".

Tomek12
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-30, 16:13
Kto: uczeń
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: Tomek12 » 2009-08-30, 16:19

Mam pytanie. Jestem uczniem klasy podstawowej i chcialem spytac czy jest dozwolona taka metoda (u mnie nauczyciel ja stosuje), że za kare kaze uczniowi stac np 10 minut :?:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: dyscyplina w klasie

Postautor: dushka » 2009-08-30, 16:21

Owszem. A za co stałeś?


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”