uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: Peonia » 2013-12-06, 16:39

No, trochę nie masz racji, bo w tej ustawie czytamy:

Art. 1.
1. Każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych.
2. Przetwarzanie danych osobowych może mieć miejsce ze względu na dobro publiczne, dobro osoby, której dane dotyczą, lub dobro osób trzecich w zakresie i trybie określonym ustawą.

Art. 37. Do przetwarzania danych mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające upoważnienie nadane przez administratora danych.

Art. 38. Administrator danych jest obowiązany zapewnić kontrolę nad tym, jakie dane osobowe, kiedy i przez kogo zostały do zbioru wprowadzone oraz komu są przekazywane.

Art. 39.
1. Administrator danych prowadzi ewidencję osób upoważnionych do ich przetwarzania, która powinna zawierać:
1) imię i nazwisko osoby upoważnionej,
2) datę nadania i ustania oraz zakres upoważnienia do przetwarzania danych osobowych,
3) identyfikator, jeżeli dane są przetwarzane w systemie informatycznym.
2. Osoby, które zostały upoważnione do przetwarzania danych, są obowiązane zachować w tajemnicy te dane osobowe oraz sposoby ich zabezpieczenia.

Art. 23.
1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
1) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,
2) jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa,
3) jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą,
4) jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego,
5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: koma » 2013-12-06, 16:48

Peonia pisze:No, trochę nie masz racji, bo w tej ustawie czytamy:
Możesz mi powiedzieć, w którym punkcie nie mam racji - a z którego Ty korzystasz, kopiując dane wrażliwe ucznia??

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: Peonia » 2013-12-06, 17:00

Nie masz racji w tym, że nie można przetwarzać, bo można. (patrz, mój post wyżej) Trzeba to robić zgodnie z prawem.

U mnie:
a) we wrześniu rodzice podpisują zgodę na przetwarzanie danych osobowych i eksponowanie wizerunku dziecka (punktów mamy w tym dokumencie dużo)
b) ja we wrześniu podpisuję oświadczenie o przestrzeganiu ochrony danych osobowych
c)dyrektor we wrześniu wystawia pracownikom upoważnienie do przetwarzania danych osobowych i tworzy listę upoważnionych.

W takim razie myślę, że działamy zgodnie z prawem.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: koma » 2013-12-06, 17:08

[quote="Peonia"]Nie masz racji w tym, że nie można przetwarzać, bo można. (patrz, mój post wyżej) Trzeba to robić zgodnie z prawem.

Peonia...To chyba "oczywizda oczywizdość", że dane sie przetwarza w szkole w różny sposób :rotfl:
Pisałam, że na przetwarzanie niektórych musi być zgoda - Ty to napisałaś dopiero powyżej, że macie jakąś zgodę:)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: koma » 2013-12-06, 17:15

Peonia pisze:Trzeba to robić zgodnie z prawem.

Widzę - doczytałaś i teraz już wiesz, bo wcześniej napisałaś:

A kto mi zabroni kopiować i trzymać opinię u siebie, w swojej teczce? Jaki przepis? Nie znam takiego, a czytam wiele. może podasz podstawę prawną?

Nauczyciel obowiązany jest do zachowania tajemnicy i to wystarcza, by informacje nie wyszły poza szkołę i nie rozniosły się po szkole.

:wink:

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: Peonia » 2013-12-06, 17:36

No właśnie, ale nikt mi nie zabroni kserować dokumenty, bo nie ma jawnego zapisu o zakazie.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: koma » 2013-12-06, 17:39

Peonia pisze:No właśnie, ale nikt mi nie zabroni kserować dokumenty, bo nie ma jawnego zapisu o zakazie.

Jest zakaz przetwarzania bez zgody zainteresowanego - i koniec!
Sama piszesz, że macie zgodę - no to jak w końcu??? ;D

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: Peonia » 2013-12-06, 17:48

koma pisze:Sama piszesz, że macie zgodę - no to jak w końcu???


Ja tak, oczywiście i jestem o siebie spokojna w tym zakresie, ale rozważam ten problem ogólnie, że nie ma zakazu, to w takim razie można kserować, bo co nie jest zabronione, to jest dozwolone. :D byleby nie wymsknęło się na zewnątrz.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: uczeń nie przestrzega zaleceń poradni

Postautor: koma » 2013-12-06, 18:00

Peonia...
Przetwarzanie jest terminem bardzo szeroko pojętym.
Nie tylko oznacza"rozpowszechnianie" informacji niejawnych.
Poszukaj w interpretacjach prawa, oni to uszczegóławiają.

Powielanie jest przetwarzaniem.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”