Bójki uczniów w szkole

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Bójki uczniów w szkole

Postautor: akinomka » 2007-11-21, 15:24

Chciałabym poruszyć temat bójek w szkole. Dzieci młodsze, nie wiedząc w jaki sposób rozwiązywać zwykłe, nawet błahe, problemy, biją się. Nie jest to dla nich nic strasznego. Wręcz przeciwnie - jest najlepszy sposób na rodzący się między uczniami problem.

Nie trudno zgadnąć,że znam ten problem z autopsji i chciałabym poruszyć ten drażniący temat na lekcjach wychowawczych. Czy znacie skuteczne sposoby radzenia sobie z tym? (Pomijając rozmowy z rodzicami czy karanie uwagami, zakazami uczestnictwa w wycieczkach, uroczystościach szkolnych - bo to oczywiste). Może jesteście w posiadaniu ciekawych pomysłów na godziny wychowawcze?
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Bójki uczniów w szkole

Postautor: koma » 2007-11-21, 18:00

Kiedyś uczestnik takiej bójki został przeze mnie zaskoczony pytaniem:
"Twój tatuś też ciebie bije, zamiast porozmawiać?" Oczywiście zaprzeczył.
Na to ja: "Acha...bije mamusię? To od niego sie nauczyłeś, biedaku.....Może gdzieś to zgłosimy, na przykład na policję?" Dzieciak zrobił oczy jak spodki.

Poskutkowało wiele razy.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Bójki uczniów w szkole

Postautor: Basiek70 » 2007-11-22, 18:08

Koma, bo takie kubełki zimnej wody są bardzo skuteczne
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Bójki uczniów w szkole

Postautor: daughter » 2007-11-22, 19:12

Ja bym nie powiedziała do ucznia tego, co koma. Jeszcze dzieciak powie w domu, rodzic przyjdzie do szkoły i zrobi raban, że nie życzy sobie, żeby ktoś obcy insynuował takie rzeczy.
Rozdzielam i do pedagoga- to ich praca, a ja mam dyżur i 100 innych dzieciaków na korytarzu.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Bójki uczniów w szkole

Postautor: koma » 2007-11-22, 19:27

daughter pisze:Ja bym nie powiedziała do ucznia tego, co koma. Jeszcze dzieciak powie w domu, rodzic przyjdzie do szkoły i zrobi raban, że nie życzy sobie, żeby ktoś obcy insynuował takie rzeczy.
Rozdzielam i do pedagoga- to ich praca, a ja mam dyżur i 100 innych dzieciaków na korytarzu.


:) Taka rozmowa zwykle trwa dalej: "Oczywiście, że nie! Wiem o tym...I dlatego dziwi mnie, że ty....Na pewno zdziwi tez twoich rodziców,..."
Poza tym dzieciak nie powie w domu, bo będzie się bał, że sie bił i podpadł nauczycielowi. :D

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Bójki uczniów w szkole

Postautor: Basiek70 » 2007-11-22, 19:42

Daughter, zanim rozdzielę i do pedagoga dostarczę, trzy inne grupy mogą się wdać z bójkę. I ja wolę sama pogadać z delikwentami. Ostatnio na moich dyżurach spokój, bo szóstoklasistów rozrabiających za rączki zaczęłam po korytarzu prowadzać, mówiąc, ze skoro zachowują się jak małe dzieci, tak ich będę traktować. Mało się pod ziemię nie pozapadali! Ale skutkuje długofalowo, już minęly trzy tygodnie i jest spokój!
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Bójki uczniów w szkole

Postautor: chiczi » 2007-11-22, 20:48

Basiek70 pisze:Ostatnio na moich dyżurach spokój, bo szóstoklasistów rozrabiających za rączki zaczęłam po korytarzu prowadzać, mówiąc, ze skoro zachowują się jak małe dzieci, tak ich będę traktować. Mało się pod ziemię nie pozapadali! Ale skutkuje długofalowo, już minęly trzy tygodnie i jest spokój!


Basiek, chyba wypróbuję Twoją metodę w gimnazjum :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: Bójki uczniów w szkole

Postautor: wrotkap » 2007-11-23, 15:27

A ja mówię, że mogą w inny sposób sprawdzić, kto jest silniejszy.

Stają na jednej nodze pod ścianą, obie ręce w górę podniesione, niech zobaczą, kto dłużej wytrzyma, kto silniejszy. Oczywiście wtedy cały korytarz na nich patrzy i jak wyżej:
Mało się pod ziemię nie pozapadali! Ale skutkuje długofalowo, już minęly trzy tygodnie i jest spokój!

U mnie działa od września. Raz na miesiąc trzeba przypomnieć.
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Bójki uczniów w szkole

Postautor: dushka » 2007-11-23, 15:42

Moje dzieciaki robią przysiady, pompki itp :D Po 30 przysiadach mało który ma ochotę na dalsze rozrabianie ;) Nie mówiąc już o tym, że cała przerwa mija - strasznie są rozleniwieni, ci dzisiejsi młodzieńcy... :roll: :mrgreen:


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”