Problem z oceną roczną - pilne !

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

atrament
Posty: 5
Rejestracja: 2015-06-17, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka, Inne
Lokalizacja: śląskie

Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: atrament » 2015-06-17, 20:31

Witam. Jestem młodym nauczycielem i bardzo proszę o pomoc.
Uczeń na końcu I półrocza uzyskał ocenę dobrą. Jako proponowana roczna została wystawiona ocena dobra ( chociaż była trochę "naciągana").
Po wystawieniu oceny uczeń załapał kilka ocena ndst (i w tym momencie wychodzi mu już ocena dost). Czy mam prawo wystawić uczniowi na koniec dostateczny?

atrament
Posty: 5
Rejestracja: 2015-06-17, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: atrament » 2015-06-17, 20:36

Dodam jeszcze, że uczeń całkowicie przestał się starać i nie wykazuje żadnej chęci poprawy ocen niedostatecznych

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: dushka » 2015-06-17, 20:54

Proponowana ocena roczna to nie ostateczność. Można zmienić.

atrament
Posty: 5
Rejestracja: 2015-06-17, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: atrament » 2015-06-17, 21:27

Mam nadzieję, że nie będę miała w związku z tym problemów, ale sumienie nie pozwala mi wystawić oceny dobrej. Nasz dyr niestety zazwyczaj stoi po stronie rodzica i ucznia niż naszej i chciałabym się jakoś "zabezpieczyć" ( są jakieś przepisy MEN, na które można się powołać ? ) :(

miszael
Posty: 25
Rejestracja: 2012-09-07, 00:05
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: miszael » 2015-06-17, 22:01

Przepisy mówią, że uprawniony do oceniania ucznia jest nauczyciel uczący, ale konkretnego dokumentu nie jestem w stanie podać. Nikt, nawet dyrekcja, nie może nakazać ci zmiany oceny - teoretycznie (no ale wiadomo jak to czasem bywa - każe zmienić, to cóż masz do zrobienia... - to by było jednak bardzo nie fair). Jedyna legalna droga zmiany oceny to odwołanie się ucznia/rodzica do kuratorium. Wówczas kierowany jest wniosek o komisyjny egzamin sprawdzający, ale raczej mało kto wybiera taką drogę. Z tego co piszesz, masz do czynienia z uczniem, który siadł na laurach pod koniec roku i jeśli już teraz nie chce mu się uczyć, to tym bardziej nie będzie mu się chciało w wakacje przed komisem.

Z tym podciąganiem ocen trzeba bardzo uważać i już gdzieś o tym pisałem. Jak stworzysz precedens nadciągając ocenę wbrew temu, co rzeczywiście wychodzi, to bardzo szybko pojawi się przy twoim biurku łańcuszek osób, które też mają podobną sytuację i będą żądać, że skoro tamtemu podciągnęłaś, to im też masz podciągnąć, bo inaczej będzie niesprawiedliwie. Tak będzie. Uważaj na to. Jeśli uważasz, że uczeń nie zasługuje na 4, to postaw mu 3. W szkole nie ma miejsca na sentymenty. Uczniowie najczęściej nie doceniają tego, że nauczyciel idzie im na rękę. Uważają, że wszystko im się należy.

atrament
Posty: 5
Rejestracja: 2015-06-17, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: atrament » 2015-06-17, 22:16

Dziękuję za odpowiedzi. Trochę mnie uspokoiliście :)

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: brebi » 2015-06-21, 21:33

Ważne też, że nie chodzi tu o ocenę niedostateczną, bo jeśli proponowana byłaby dopuszczająca, a uczeń miałby raczej wynik na "jedynkę", to i tak musiałby otrzymać "dwójkę".
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: b.hunter » 2015-06-29, 22:43

brebi pisze:Ważne też, że nie chodzi tu o ocenę niedostateczną, bo jeśli proponowana byłaby dopuszczająca, a uczeń miałby raczej wynik na "jedynkę", to i tak musiałby otrzymać "dwójkę".


Nie pisz bzdur.

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: brebi » 2015-07-15, 08:02

Czy nie jest tak, że na miesiąc przed wystawieniem ocen musimy podać proponowaną? I jeśli nie wystawiliśmy zagrożenia, to nie możemy postawić ostatecznie jedynki? Zawsze tak myślałam (i tak jest praktykowane w mojej szkole).
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

atrament
Posty: 5
Rejestracja: 2015-06-17, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: atrament » 2015-07-15, 08:12

To była zmana oceny dobrej na dostateczną. Na szczęście nie miałam nigdy nikogo komu musiałabym wystawić ndst. Dziękuję jeszcze raz zaz wszystkie odpowiedzi na pewno już nie popełnię takiego błędu.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: koma » 2015-08-29, 19:29

dushka pisze:Proponowana ocena roczna to nie ostateczność. Można zmienić.


Niekoniecznie...
Zależy od statutu.
"proponowana" to ta do sprawozdania klasyfikacyjnego - jeżeli tak, to można ją zmienić tylko w drodze zastosowania trybu odwoławczego.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Problem z oceną roczną - pilne !

Postautor: koma » 2015-08-29, 19:31

miszael pisze: Jedyna legalna droga zmiany oceny to odwołanie się ucznia/rodzica do kuratorium. Wówczas kierowany jest wniosek o komisyjny egzamin sprawdzający,

Nieprawda.
Nie ma takiej drogi.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”