Uczeń zagrożony niedostosowaniem społecznym

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

biedronka91
Posty: 1
Rejestracja: 2015-10-13, 12:45
Lokalizacja: podlaskie

Uczeń zagrożony niedostosowaniem społecznym

Postautor: biedronka91 » 2015-10-13, 13:21

Witam.
Jestem świeżo po studiach i od 16 września mam "przyjemność" bycia asystentem nauczyciela w jednej z klas 4. Pod swoją opiekę dostałam ucznia sprawiającego poważne problemy wychowawcze (z opinii PPP - zagrożenie niedostosowaniem społecznym, hiperkinetyczne zaburzenia zachowania, objęty opieką psychiatry, leczony farmakologicznie). Ponad to, chłopiec wywodzi się z rozbitej rodziny, z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż relacje między domownikami są bardzo napięte (dzieci pod opieką matki). Matka na spotkaniu w szkole przyznała się, iż jest niewydolna wychowawczo, z synem nie potrafi sobie poradzić. Chłopiec nie ma szacunku do kobiet, co akcentuje przy każdej nadarzającej się okazji.
Uczeń miał gorsze i lepsze dni, jednakże ostatnio daje się wszystkim w kość. Na lekcjach bluzga, pyskuje, nie stosuje się do poleceń moich ani nauczycieli. Lekcje wyglądają jak jedna wielka walka. Chłopiec jest jak w transie. Nie pomogły spotkania z pedagogami, dyrekcją szkoły. Podczas mojej rozmowy z pedagogiem szkolnym, który w klasie 3 prowadził z nim zajęcia, otrzymałam na zaistniałą sytuację jedynie informację, że ma on bardzo ciężką sytuację w domu i bardzo ją przeżywa. Wszystko rozumiem, jednakże lekcje jakoś muszą się odbywać, a ja załamuje ręce. Nie pomogły spokojne rozmowy, wyprowadzanie z klasy. Załamuje ręce, jak pomyślę sobie, że muszę znów tak iść to płakać mi się chce z bezradności, a ponad to boję się, iż stracę posadę, pomimo starań..Bardzo proszę o jakiekolwiek rady, wszystkie w mojej sytuacji są na wagę złota..Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Uczeń zagrożony niedostosowaniem społecznym

Postautor: haLayla » 2015-10-13, 23:16

A ustaliłaś, jakie ma rozpoznanie od psychiatry, czy tego wam nie mogą powiedzieć? Bo to pozwoli ci zrozumieć przyczyny wielu jego zachowań.
<3

alfie
Posty: 7
Rejestracja: 2016-08-09, 19:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Uczeń zagrożony niedostosowaniem społecznym

Postautor: alfie » 2016-08-09, 20:13

Zagrożenie niedostosowaniem społecznym to pojęcie worek, w które można wsadzić bardzo wiele problemów. Ważne, że wiesz, jak wygląda jego sytuacja domowa - to chyba tutaj największe ognisko zapalne i może być motorem napędowym pozostałych zachowań. Spróbuj porozmawiać z poprzednim nauczycielem i mamą nie pod kątem dyscyplinowania chłopca, ale poznania jego zainteresowań. Pewnie zastanowisz się po co, skoro na lekcjach są omawiane konkretne tematy. Otóż, zapoznanie się z jego zainteresowaniami, czymś co lubi i co go pasjonuje, pozwoli Ci na zdobycie jego zaufania - a wtedy łatwiej Ci będzie wyegzekwować od niego pozytywne zachowania. Można tez spróbować dostosować formy prac domowych do tego z czym sobie najlepiej radzi - jeśli lepiej mówi, niech coś opowie, jeśli lepiej pisze- niech napisze itp.
Z doświadczenia wiem, że przy takich dzieciakach dużo lepiej sprawdza się praca na pozytywnych stronach, niż dyscyplinowanie i próby egzekwowania wymaganych zachowań - dziecko, które opisałaś najprawdopodobniej ma w nosie oceny i zachowanie, często się buntuje. W związku z tym - postawienie mu jedynki czy uwagi, nie zrobi na nim żadnego wrażenia. Analogicznie - jeśli uda Ci się znaleźć jego mocne strony, być może lepsza (zasłużona!) ocena, albo pochwała, albo możliwość podzielenia się z innymi swoją pasją, wpłyną na niego motywująco, co będzie miało przełożenie na poprawę jego zachowania.

Jeśli ktoś już zrobił, przejrzyj jego studium przypadku. Jeśli nie - może poświęć czas i sama je przygotuj. Dokładna analiza i próba zrozumienia powinna pomóc w znalezieniu idealnego rozwiązania.

Józia
Posty: 9
Rejestracja: 2010-05-09, 10:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uczeń zagrożony niedostosowaniem społecznym

Postautor: Józia » 2016-08-15, 20:05

Witaj,
Zaproponuj mamie umieszczenie dziecka w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. To po prostu szkoła z internatem. Dziecko, które uniemożliwia pracę w klasie (podkreślam: uniemożliwia, a nie utrudnia) zasługuje na pomoc profesjonalistów. Rzecz jasna trzeba się najpierw zorientować, gdzie taki ośrodek jest najbliżej. I uwierz, to nie jest poddanie się, to jest pomoc dla dziecka i rodzica, zanim potrzebne mogą być inne środki wychowawcze.
Pozdrawiam


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”