Uczeń specjalnie przeszkadza w lekcji

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

aniela098
Posty: 2
Rejestracja: 2017-04-20, 14:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Uczeń specjalnie przeszkadza w lekcji

Postautor: aniela098 » 2017-04-20, 14:48

Witam, mam w drugiej klasie podstawówki ucznia, który notorycznie przeszkadza w lekcji. Jak tylko zaczynam mówić to on również. Albo powtarza jakieś słowa, które powiedziałam albo mówi "bla bla bla". Jak go ignoruję to wręcz zaczyna mnie przekrzykiwać, nie mówiąc już o tym, że inne dzieci zaczynają się śmiać lub skarżyć i robi się chaos. Wpisywanie uwag nie ma większego sensu, rodzice wiedzą o jego zachowaniu i zapewniają, że starają się coś z tym zrobić.
Nie mam już pojęcia jak dotrzeć do tego dziecka. Może miał ktoś z was podobny problem i mógłby pomóc.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uczeń specjalnie przeszkadza w lekcji

Postautor: Łosoś » 2017-04-20, 22:19

Nic nie zrobisz. Miałam takie dzieci. Trzeba to przetrwać.
Ignoruj go dalej. Może w końcu mu przejdzie.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uczeń specjalnie przeszkadza w lekcji

Postautor: malgala » 2017-04-21, 00:08

Spróbuj stworzyć taką sytuację, która pozwoli mu na własnej skórze doświadczyć tego, co on robi innym.
Poleć mu na przykład coś głośno przeczytać, a w tym czasie prowadź rozmowę z innymi dziećmi.
Potem na osobności zadaj pytanie, czy dobrze mu się czytało, gdy inni go nie słuchali? Czy rozmowy mu nie przeszkadzały?
Zapytaj, czy już teraz wie co czują inni, gdy on przeszkadza.
Przypomnij zasady obowiązujące w klasie i wyraź nadzieję, że da radę ich przestrzegać.
Natychmiastowej poprawy raczej nie będzie, ale może chociaż chwilowa, dlatego też przygotuj się na kolejny krok.
Naszykuj sobie kartkę i gdy następnym razem zacznie coś w nieodpowiednim momencie mówić, podaj mu ją i powiedz żeby to, co chciał powiedzieć napisał, a potem pozwolisz mu to wszystkim przeczytać i wszyscy o tym porozmawiacie.

Czy byłaś świadkiem jego zachowania wobec rodziców?
Może wobec nic zachowuje się podobnie?
Może przerywa im, gdy z kimś rozmawiają, a oni na to pozwalają?

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Uczeń specjalnie przeszkadza w lekcji

Postautor: oramge » 2017-04-21, 17:38

aniela098 pisze:Witam, mam w drugiej klasie podstawówki ucznia, który notorycznie przeszkadza w lekcji. Jak tylko zaczynam mówić to on również. Albo powtarza jakieś słowa, które powiedziałam albo mówi "bla bla bla". Jak go ignoruję to wręcz zaczyna mnie przekrzykiwać, nie mówiąc już o tym, że inne dzieci zaczynają się śmiać lub skarżyć i robi się chaos. Wpisywanie uwag nie ma większego sensu, rodzice wiedzą o jego zachowaniu i zapewniają, że starają się coś z tym zrobić.
Nie mam już pojęcia jak dotrzeć do tego dziecka. Może miał ktoś z was podobny problem i mógłby pomóc.

W mojej 6 klasie jest dokładnie takie samo dziecko, uczę je od pierwszej klasy. Niestety nie ma gotowej recepty na takie zachowanie. Moje szczęście polega na tym, że je lubię i jest dobre z angielskiego. W przeciwnym wypadku mogłabym je zabić. :devil:


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”