Czy można podważyć orzeczenie poradni pp?

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jusia8888
Posty: 3
Rejestracja: 2019-09-05, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: małopolskie

Czy można podważyć orzeczenie poradni pp?

Postautor: Jusia8888 » 2019-09-05, 21:33

Pracuję w niewielkiej szkole, moja klasa - obecnie szósta - jest najmniejsza i liczy 4 chłopców. Dwóch z nich ma orzeczenie poradni o upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że orzeczenie to uzyskali rok temu, a w ciągu poprzednich lat nauki mieli inne - o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym. Nagle w piątej klasie okazało się, że obowiązuje ich podstawa programowa, a chłopcy ledwie potrafią pisać i czytać. Nie ma mowy o jakimkolwiek opanowaniu języka obcego, żadnej wiedzy nie przyswajają, bo dotąd uczyli się np. umiejętności samoobsługowych. Podstawa programowa w 6 klasie zwyczajnie ich przerasta i nie wyobrażam sobie w jaki sposób mieliby napisać egzamin 8-klasisty... Moje pytanie brzmi, czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydała prawidłowe orzeczenie? Jeśli tak, to jak mamy ich uczyć? Dodam, że zaczynam dopiero 2-gi rok pracy w szkole i być może za mało jeszcze wiem.. A jeśli się pomylili, to w jaki sposób moglibyśmy to podważyć? Pisać jakieś odwołania, czy wysłać ich na ponowne badania? Co doświadczeni nauczyciele mogliby biednemu wychowawcy poradzić? :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4462
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy można podważyć orzeczenie poradni pp?

Postautor: linczerka » 2019-09-05, 21:57

Poczytaj rozporządzenie w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające.
§25.1. Od orzeczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie do kuratora oświaty, za pośrednictwem zespołu, który wydał orzeczenie, w terminie 14dni od dnia jego doręczenia.
Pytanie: kto był wnioskodawcą? Jeśli rodzic, to niestety nauczyciele nie mogą pisać odwołania. Tylko wnioskodawca.
Poza tym termin składania odwołania dawno minął.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Jusia8888
Posty: 3
Rejestracja: 2019-09-05, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy można podważyć orzeczenie poradni pp?

Postautor: Jusia8888 » 2019-09-05, 22:24

niestety termin i tak nam minął, jakiś rok temu.. pani z poradni powiedziała nam tylko, że z punktami z testów się nie dyskutuje.. a rodzice, cóż, sami są nie bardzo ogarnięci, szkoła ma z nimi kontakt tylko jak sami do nich pojedziemy do domu, wątpię żeby byli zorientowani w sytuacji swoich dzieci, to takie patologiczne rodziny. Muszę się zorientować kto wnioskował, bo może jeśli rodzic, to być może szkoła mogłaby jeszcze raz wnioskować?


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”