problemy z czworka uczniow

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: Anita@ » 2008-05-07, 21:14

[quote="motylek8"]Myślę, że powinnaś ich zaprosić na wspólną rozmowę z pedagogiem, ]

nie wiem, czy to dobry sposób, bo nie chcę z nimi walczyć, tylko jakoś zachęcić do nauki. Poza tym, boję się że zaraz pójdzie opinia po szkole że "sobie nie radzę".

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: renati23 » 2008-05-08, 08:10

Poza tym, boję się że zaraz pójdzie opinia po szkole że "sobie nie radzę".

jak to czytam to od razu ciśnienie mi podskakuje - lepiej udawać że nic się nie dzieje :shock:
twoje podejście obrazuje szerszy problem - tu na forum już wcześniej też spotkałam się z takimi opiniami :roll: ludzie sami siebie nakręcamy - mamy uczyć, wychowywać a nie martwić się o to co inni pomyśą - a jak pomyślą to to nie najlepiej o nich świadczy :evil: ja wiem że atmosfera w pracy jest ważna, ale ...

wiem że najpierw trzyba spróbować samemu i zachęcać, stosować pozytywne wzmocnienia - ale pamiętaj że nie na wszystkich to działa i :roll: jak im odpuścisz to nie najlepiej wpłynie to na reszte klasy a jeżeli tak dbasz o to co inni powiedzą to pamiętaj że uczniowie między sobą też rozmawiają :evil:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: edzia » 2008-05-08, 10:38

Anita@, sama z nimi chyba tego nie powinnaś załatwiać, bo sprawa jest zbyt poważna, by jej nie zgłaszać choćby wychowawcy. Ja odbyłabym z nimi poważną rozmowę nt. tego incydentu. Skoro nie wstawiłaś jedynki, to już raczej nie wstawiaj po czasie, ale poinformuj ich, że w takiej sytuacji jedynka się należy i nastepnym razem ją wstawisz (i oczywiście koniecznie bądź we wszystkim od tej pory konsekwentna, a jednocześnie nie ustalaj z nimi niczego, czego nie będziesz w stanie wyegzekwować). Poinformuj też ich (ja bym tak zrobiła jednak), że zgłaszasz sprawę wychowawcy i/lub pedagogowi. I poproś wychowawcę, by skontaktował się z rodzicami i poinformował ich o tym. Wprawdzie na pomoc rodziców bym nie liczyła, ale powinni wiedzieć. Wnioskowałabym też do wychowawcy o obniżenie im stopnia z zachowania. Poleć im nadrobienie zaległych prac domowych, wyznacz jakiś termin, góra tydzień, potem sprawdź! No i egzekwuj już bieżące zadania, sprawdzaj je choćby wyrywkowo (mam tu na myśli równe traktowanie ich pod tym względem z innymi uczniami).
Anita@ pisze:teraz jak zbliża się koniec semestru, to wszyscy już mają wykorzystane większość nieprzygotowań i bardzo dużo osób ucieka z moich lekcji
Prawdopodobnie nie zależy im na dobrej ocenie z zachowania i pozwalają sobie na dużo enek (bo rozumiem, że te lekcje są nieusprawiedliowione), liczą tylko, by nie przekroczyć 50 % i nie być nieklasyfikowanym. Hmmm, w tej sytuacji sama możesz ich tylko zagrozić jedynką na koniec. Moim zdaniem tu powinien działać jeszcze pedagog.

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: Anita@ » 2008-05-08, 16:20

Dziękuję wam za wszystkie rady, chyba jednak pójdę jeszcze z tym do pedagog, tak jak radzicie. To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje. Wychowawcy już zgłaszałam że często uciekają i nic się nie uczą, ale za bardzo się tym nie przejął. Mówiłam o tym jeszcze przed wywiadówką, żeby porozmawiał z rodzicami tych uczniów i nie wiem czy to zrobił, bo poprawy nie ma. Natomiast wice dyrektor, której mówiłam o problemie, kazała mi najpierw spróbować samej się z nimi dogadać. Ale to już nie pomaga. Już teraz wiem, że z nimi nie można być za dobrym, tylko trzeba ciągle walczyć, także do końca roku będę od nich konsekwentnie egzekwować wiedzę i prace domowe oraz będę wnioskować o obniżenie zachowania. Wszystkie incydenty z tymi uczniami mają odzwierciedlenie w moich uwagach na końcu, więc wychowawca powinien wziąć to pod uwagę. A uczniowie obecnie często wagarują, bo nauczyciele usprawiedliwiają im nieobecności na podstawie fałszywych zwolnień. ja na domiar złego mam u nich 2 ostatnie lekcje, więc bez przerwy wymyślają jakieś powody do zwolnienia się.

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: motylek8 » 2008-05-08, 16:38

Możesz opisać szczegóły sprawy i jak się to skończyło?

Powiem szczerze, że nie wiem jak to się skończyło bo wypadek miał jeszcze miejsce jak nie uczyłam w szkole, ale gdy kiedyś mi uczeń wyszedł z lekcji, bo się 'obraził', to kazano mi sie zdecydować czy wpisuje nieobecność czy uwagę, bo nie mogę obu jednocześnie :evil: - skoro ma nieobecność, to nie może mieć uwagi. Wybrałam uwagę, skreśliłam nieobecność. Oczywiście wszystko to było konsekwencją jakiejś sytuacji sprzed kilku lat.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: renati23 » 2008-05-08, 19:52

miwues pisze:Komentarzem do tego niech będzie opinia młodego człowieka, absolwenta:
Nie podoba mi się to, że w szkole mało rzeczy jest prawdziwych, dużo jest krzyku, dużo haseł, dużo obietnic, dużo jakichś pseudoprawnych ustalonych zasad postępowania w każdej sprawie, a w praktyce i tak każdy kładzie na wszystko lachę i robi jak chce.

zgadzam się z tym w 100%
najbardziej mnie to deneruje od momenu jak zaczęłam uczyć - czuję się jakbym walczyła z wiatrakami :evil:

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: motylek8 » 2008-05-08, 22:48

malgala pisze:A jakie wyciągasz konsekwencje, gdy na następną lekcję też nie odrobią?

Jeśli nie mają już nieprzygotowań, a zgłoszą, że znów nie mają zadania, to dostają minus. A że mają 3 lekcje w tygodniu, to szybko mogą dostać 1, więc raczej na następną lekcje zadanie odrobią :lol: Raz mi się zdarzyło, że klasa uporczywie nie chciała odrobić zadania, więc im zrobiłam kartkówkę z tego, co było zadane. Już nie chcą więcej ryzykowac :twisted:

swiezo.upieczona.anglistk
Posty: 121
Rejestracja: 2008-06-24, 23:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: swiezo.upieczona.anglistk » 2008-06-28, 21:22

malgosi35 pisze:Uczę genetyki więc mam spory arsenał ,,naukowych powiedzeń,, na temat narządów używanych (języki) i tych używanych rzadziej - w zaniku (mózg). ,,wspólnie'' dbamy o zrównoważony rozwój gadających kolegów. Często chodzą do tablicy (ku radości grupy- udało się im nie iść). W jedenj grupie mam chłopca, którego gadanie nie jest zależne od niego jednak wesołe ,,Tomek wyłącz stereo'' działa. Mam starszą koleżankę (mnie też uczyła) która takimi powiedzeniami radzi sobie z niesfornymi studentami.
Mogę to ocenić z pozycji jej ucznia. Często są one na granicy ośmieszenia, ale nie dotykają pojedyńczej osoby.
Trudne przypaki proszone są o przychodzenie tylko na kolokwium. Jeśli wiedza przekazywana na zajęciach jest im znana to po co mają się nudzić. Na sprawdzianie zostanie to zweryfikowane. To jest bardzo skuteczne.....


studentami jest latwiej to dorosli ludzie ktorzy potrafia sie zachowac. studiuja bo chca wiec dbaja o poprawne zachowanie. sprobuj w gimnazjum...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: dushka » 2008-06-29, 10:48

Nie zawsze jest łatwiej. Wielu studentów ma postawę roszczeniową (choć z drugiej strony - wielu wykładowców prezentuje postawę olewającą). I - naprawdę dorośli ludzie zawsze potrafią sie zachować?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: ann » 2008-06-29, 20:46

dushka pisze:I - naprawdę dorośli ludzie zawsze potrafią sie zachować?

Taaa... wystarczy spojrzeć na zachowanie nauczycieli na studiach podyplomowych ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: chiczi » 2008-06-29, 21:02

ann pisze:Taaa... wystarczy spojrzeć na zachowanie nauczycieli na studiach podyplomowych


Czasami to jest koszmar....Gadają, nie reagują na delikatne sugestie prowadzącego, a nawet na zdecydowane zwrócenie uwagi...ja po tym kursie kwalifikacyjnym jestem w głębokim szoku...

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: renati23 » 2008-06-29, 21:33

chiczi pisze:Czasami to jest koszmar....Gadają, nie reagują na delikatne sugestie prowadzącego, a nawet na zdecydowane zwrócenie uwagi...

zgadzam się w 100% :mrgreen:
chiczi pisze:a po tym kursie kwalifikacyjnym jestem w głębokim szoku...

ja po swojej podyplomówce również :shock:
dodam że jeszcze na dodatek często wagarują :twisted:


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”