problemy z czworka uczniow

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

andrzej.s
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-29, 21:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

problemy z czworka uczniow

Postautor: andrzej.s » 2008-04-29, 21:43

Witajcie!

Zwracam sie do was, poniewaz moje pomysly sie powoli koncza. Ucze w gimnazjum i mam okropny problem z czworka chlopakow, ktorzy caly czas mi przerywaja w prowadzeniu lekcji. Zazwyczaj gadaja i glosno komentuja to, co ja powiem albo inni.
Probowalem juz z nimi rozmawiac, rozsadzilem ich, rozmawialem z wychowawca, rodzicami, po dobroci, z karami - zero efektow.

Rzuccie prosze jakimis pomyslami, bo powoli wysiadam...

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: Witold Telus » 2008-04-29, 23:32

Pozwól im raz poprowadzić lekcję - w pojedynkę, albo całą czwórką. Namów resztę (w konspiracji), aby tym razem cała klasa (włącznie z Tobą) nie dała im dojść do słowa i zasypywała ich głupimi komentarzami.

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: Anita@ » 2008-04-30, 08:45

To chyba taki głupi wiek, że nic nie da się zrobić. w tamtym roku pracowałam w gimnazjum i też miałam podobne problemy. Również próbowałam różnych metod, a skończyło się na tym że i tak z nimi walczyłam do końca roku. Dowiedz się, czy oni na wszystkich lekcjach się tak zachowują. Przypuszczam, że nie, więc wtedy podpytaj tego nauczyciela jakie metody stosuje. Wydaje mi się, że trzeba być surowym i konsekwentnym od początku, bo potem już nic nie da się zrobić. A to że jesteś młody, dodatkowo pogarsza sytuację, bo uczniowie rzadko respektują młodych nauczycieli. Ja po roku pracy w gimnazjum przeniosłam się do liceum i mój problem zniknął:) To chyba najlepsze wyjście, tylko wiem że nie każdy ma taką możliwość.

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: motylek8 » 2008-04-30, 09:18

Poproś na jedną lekcją ich rodziców,żeby posiedzieli i poobserwowali. Dzieci byc może wtedy będą spokojne, ale dla nich samych będzie to wielki 'obciach' i myslę, że nie będą chcieli, żeby rodzice jeszcze raz przyszli na lekcje :D

Awatar użytkownika
arte
Posty: 129
Rejestracja: 2007-04-04, 13:10
Lokalizacja: mazowieckie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: arte » 2008-04-30, 21:08

a co na to regulamin szkoły?
u nas wprowadzono:
-za 3 uwagi upomnienie(np. przeszkadzanie w lekcji)
-3 upomnienia - nagana
-3 nagany: koniec kariery w szkole

mieliśmy kilku takich na których to poskutkowało, kilka osób musiało się pożegnać z karierą w tej konkretnej szkole, potrzeba jedynie konsekwencji i zaparcia ze strony wychowawcy no i dyrekcji

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: Nosferata » 2008-04-30, 21:16

a może zadania karne - przeszkadza - dostaje .


przynosi na następna lekcje - ma ok - sprawdzasz i tyle

nie mają - 1


można zaryzykować - delikatną politykę represyjną

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: motylek8 » 2008-05-01, 10:16

arte pisze:-3 nagany: koniec kariery w szkole

mieliśmy kilku takich na których to poskutkowało, kilka osób musiało się pożegnać z karierą w tej konkretnej szkole, potrzeba jedynie konsekwencji i zaparcia ze strony wychowawcy no i dyrekcji


W gimnazjum nie jest tak klatwo wyrzucić ucznia ze szkoły:(

a może zadania karne - przeszkadza - dostaje .

To wcale nie jest zły pomysł - ja czasami daje przeszkadzającym dzieciakom takie zadania i skutkuje:)

malgosi35
Posty: 126
Rejestracja: 2007-05-23, 17:51

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: malgosi35 » 2008-05-02, 21:10

Uczę genetyki więc mam spory arsenał ,,naukowych powiedzeń,, na temat narządów używanych (języki) i tych używanych rzadziej - w zaniku (mózg). ,,wspólnie'' dbamy o zrównoważony rozwój gadających kolegów. Często chodzą do tablicy (ku radości grupy- udało się im nie iść). W jedenj grupie mam chłopca, którego gadanie nie jest zależne od niego jednak wesołe ,,Tomek wyłącz stereo'' działa. Mam starszą koleżankę (mnie też uczyła) która takimi powiedzeniami radzi sobie z niesfornymi studentami.
Mogę to ocenić z pozycji jej ucznia. Często są one na granicy ośmieszenia, ale nie dotykają pojedyńczej osoby.
Trudne przypaki proszone są o przychodzenie tylko na kolokwium. Jeśli wiedza przekazywana na zajęciach jest im znana to po co mają się nudzić. Na sprawdzianie zostanie to zweryfikowane. To jest bardzo skuteczne.....
Małgorzata

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: Nosferata » 2008-05-04, 09:09

malgosi35 pisze:.
Trudne przypaki proszone są o przychodzenie tylko na kolokwium. Jeśli wiedza przekazywana na zajęciach jest im znana to po co mają się nudzić. Na sprawdzianie zostanie to zweryfikowane. To jest bardzo skuteczne.....



:) niestety ..My na poziomie podstawowym i gimnazjalnym nie możemy tak zrobić

Awatar użytkownika
arte
Posty: 129
Rejestracja: 2007-04-04, 13:10
Lokalizacja: mazowieckie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: arte » 2008-05-06, 03:36

motylek8 pisze:W gimnazjum nie jest tak klatwo wyrzucić ucznia ze szkoły:(


to zależy chyba od Regulaminu Szkoły / Statutu (poprawcie jeśli sie myle)

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: Anita@ » 2008-05-07, 15:37

Też mam problem z kilkoma uczniami, tylko tu raczej chodzi o stosunek do przedmiotu i do mnie, bo z głośnym zachowaniem raczej nie mam problemu. Otóż na przykład dziś, owi uczniowie przyszli do mnie na lekcję, po czym gdy ja zaczęłam sprawdzać pracę domową, to najzwyczajniej sobie wyszli oznajmiając że wolą mieć nieobecność niż jedynkę. Tak więc wyszli a ja im wstawiłam na czerwono nieobecność. Co ja mogę zrobić w takiej sytuacji? Zamykać drzwi na klucz? Wiem, że im to by najlepiej pasowało, żebym nic nie zadawała i nic od nich nie wymagała, wtedy by przychodzili. Czy to jest sposób? Co Wy byście zrobili z takimi uczniami?

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: motylek8 » 2008-05-07, 18:25

Myślę, że powinnaś ich zaprosić na wspólną rozmowę z pedagogiem, a przede wszystkim powiadomić o incydencie rodziców (przynajmniej telefonicznie). Ja czasami gdy uczniowie nie mają zadania, każę im odrobić na następną lekcję - i tak do skutku. Może i to jakioś zadziała, w końcu nie będą wychodzić z klasy do końca roku:)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: malgala » 2008-05-07, 20:52

Anita@ pisze:gdy ja zaczęłam sprawdzać pracę domową, to najzwyczajniej sobie wyszli oznajmiając że wolą mieć nieobecność niż jedynkę. Tak więc wyszli a ja im wstawiłam na czerwono nieobecność.

Skoro nie pokazali odrobionej pracy domowej, to znaczy, że jej nie napisali. Tym samym powinni dostać jedynkę.
Na następną lekcję nie uzupełnią - kolejna. I zacznij od odpytania ich z tej właśnie lekcji.
O fakcie wyjścia z lekcji poinformuj wychowawcę oraz odnotuj ten fakt w dzienniku nie tylko wpisując nieobecność, ale również stosowne uwagi.
motylek8 pisze:Ja czasami gdy uczniowie nie mają zadania, każę im odrobić na następną lekcję - i tak do skutku.

A jakie wyciągasz konsekwencje, gdy na następną lekcję też nie odrobią? Jeżeli tylko wyznaczasz kolejny termin, to przyzwyczajasz ich do tego, że pracy domowej można nie odrobić.

Owszem, są czasami sytuacje, gdy uczeń nie odrobi pracy domowej (nie był na ostatniej lekcji, miał jakiś wyjazd i późno wrócił, źle się czuł lub wystąpiły jakieś inne ważne przyczyny). Zgłasza mi ten fakt przed lekcją i na następną uzupełnia.
Może też nie odrobić, bo nie umiał sobie z zadaniem poradzić. Pokazać mi jednak musi, że próbował rozwiązać. Udzielam wtedy dodatkowych wyjaśnień, najczęściej prosząc go do tablicy i pomagam w rozwiązaniu.

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: motylek8 » 2008-05-07, 20:59

A dlaczego nie wstawiłaś jedynki?


Bo teoretycznie skoro ucznia nie ma na lekcji to jak może dostać 1? U nas w szkole kiedyś była podobna sytuacja i właśnie 'pokrzywdzeni' mieli takie argumenty.

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: problemy z czworka uczniow

Postautor: Anita@ » 2008-05-07, 21:08

Fakt, powinnam im była wstawić od razu jedynki, ale cała sytuacja tak mnie zszokowała, że nie potrafiłam odpowiednio zareagować a oni szybko wyszli. Oczywiście zgłoszę to wychowawcy, ale to nie zmieni ich stosunku do przedmiotu. Ja zadaję pracę domową prawie z każdej lekcji, uczeń może zgłosić 3 nieprzygotowania w semestrze, a potem już lecą jedynki. Oni wykorzystali już wszystkie nieprzygotowania, a pracy domowej nadal im się nie chce odrabiać. teraz jak zbliża się koniec semestru, to wszyscy już mają wykorzystane większość nieprzygotowań i bardzo dużo osób ucieka z moich lekcji. Przecież to nie jest normalne, dodam, że mam około 8 grup i tylko ta jedna sprawia takie problemy. Może to dlatego że to jest po prostu słaba klasa?Ale oni nawet się nie starają:(((


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”