uchylanie się od obowiązku szkolnego

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yarrowia
Posty: 33
Rejestracja: 2007-06-10, 01:22

uchylanie się od obowiązku szkolnego

Postautor: Yarrowia » 2008-11-01, 08:35

Witam, jestem wychowawczynią pierwszej klasy liceum. I mam problem z jednym z moich uczniów. Otóż ów uczeń praktycznie w ogóle (!) nie chodzi do szkoły, a jest niepełnoletni. Noramlanie zostaby ukarany zgodnie ze statututem szkoły, ale... Zawsze jest jakieś ,,ale". Tym razem rodzice - każdy dzień nieobecny mu usprawiedliwiają!!! I jak wybrnąć z takiej sytuacji?? Bardzo proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: uchylanie się od obowiązku szkolnego

Postautor: malgala » 2008-11-01, 16:59

Poza tym to nie rodzice usprawiedliwiają tylko wychowawca. rodzice mogą prosić o usprawiedliwienie podając konkretny powód nieobecności.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: uchylanie się od obowiązku szkolnego

Postautor: Afroditte » 2008-11-01, 17:20

Rodzic może usprawiedliwić nieobecność dziecka tylko do 5 dni i to podając konkretny powód. Powyżej - tylko lekarz.
"My wish is world's command"

Yarrowia
Posty: 33
Rejestracja: 2007-06-10, 01:22

Re: uchylanie się od obowiązku szkolnego

Postautor: Yarrowia » 2008-11-01, 21:45

malgala, masz rację, po prostu źle się wyraziłam, bo faktycznie to ja jako wychowawczyni mogę, ale nie muszę, usprawiedliwić nieobecności ucznia na prośbę rodziców

Afroditte, pierwsze słyszę, że tylko do 5 dni. To regulują przepisy ogólne czy dokumenty wewnątrzszkolne?

miwues, niestety powody usprawiedliwień nie zawsze są zgodne z prawdą, ale nie mogę tego udowodnić. Bo jakim dziś problemem jest załatwienie np. zwolnienia lekarskiego?

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: uchylanie się od obowiązku szkolnego

Postautor: Jolly Roger » 2008-11-02, 08:51

Yarrowia
Jaki ty w ogóle masz problem. Masz jakąś premię z tego, ze jest wysoka frekwencja?
problemem mogłaby być podstawówka, ale szkoła ponadgimnazjalna? Niech sobie radzi, a rodzice wraz z nim. Brakuje pracowników fizycznych.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: uchylanie się od obowiązku szkolnego

Postautor: edzia » 2008-11-02, 10:42

Yarrowia pisze:Bo jakim dziś problemem jest załatwienie np. zwolnienia lekarskiego?
Jeśli masz podejrzenia, że zwolnienie jest lipne, proponuję go nie honorować. Ja tak kiedyś miałam. Widziałam uczennicę na wagarach, a za dwa dni przyniosła mi zwolnienie lekarskie. Powiedziałam klasie, że nie będę honorowac zwolnień od tej pani doktor (była znana w całej szkole z wystawiania lipnych zwolnień). O dziwo, klasa przyjęła to ze zrozumieniem. :lol: Oczywiście nie omieszkałam zadzwonić do tej pani doktor i powiedzieć jej, co o tym myślę.

Afroditte pisze:Rodzic może usprawiedliwić nieobecność dziecka tylko do 5 dni i to podając konkretny powód. Powyżej - tylko lekarz.
Nie ma takiego przepisu.

Jolly Roger pisze:Yarrowia
Jaki ty w ogóle masz problem. Masz jakąś premię z tego, ze jest wysoka frekwencja?
W wielu szkołach wychowawca jest z tego rozliczany przed dyrekcją, czasem wręcz niską frekwencję uczniów uznaje się to za nieudolność wychowawcy.

Varg
Posty: 5
Rejestracja: 2008-11-03, 19:25
Kto: uczeń
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: uchylanie się od obowiązku szkolnego

Postautor: Varg » 2008-11-04, 15:48

W mojej klasie jest taki problem jest taka osoba która w całym poprzednim roku szkolnym była może obecna razem 1 miesiąc. I przynosiła usprawiedliwienia od rodziców prawie codziennie powodem nieobecności był ,,wyjazd do lekarza"

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: uchylanie się od obowiązku szkolnego

Postautor: Afroditte » 2008-11-04, 20:12

Podałam przykład jak jest w mojej szkole, tzn. w kwestii regulacji nieobecności i usprawiedliwień mamy taki zapis w statucie.
"My wish is world's command"


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”