Zmiana (programu) tematyki zajęć

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Zmiana (programu) tematyki zajęć

Postautor: Jedliński » 2008-11-14, 11:25

Taka sytuacja:

Nauczyciel oddaje w wrześniu plan (program) pracy (tematyka zajęć ) pani dyrektor.

a) Po kilku-kilkunastu zajęciach okazuję się ,że w wcześniejszych latach uczniowie czegoś nie mieli kilku ważnych zagadnień.

lub

b)W trakcie realizacji programu nauczyciel spostrzega,że zaproponowany program nie jest "doskonały" i wymaga kilku drobnych udoskonaleń -wprowadzenie kilku nowych tematów.

lub a i b równocześnie ;)
Generalnie potrzebna jest zmiana tematów, zmiana programu.

Generalnie interesuje mnie dwie rzeczy z nazwijmy to z szkolnej codzienności :

1.Tematy wpisuje się do dziennika i czy nauczyciel ma to formalnie uzgodnić z dyrektorką zmianę tematów .Czy po prostu to jest normalna i częsta sytuacja w szkole i nie ma sensu zawrać głowę dyrektorce...?


2.Czy podczas jakiś kontroli w szkole rzucają się o niezgodność tego programu z tematami wpisywanymi w dzienniku (de facto realizowanym na lekcji) ?
Czy rzucają się np. o takie szczegóły ,że tematy realizowane na zajęciach są w innej kolejności niż w programie...

Jak wygląda szkolna codzienność w tych kwestiach?
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zmiana (programu) tematyki zajęć

Postautor: edzia » 2008-11-14, 11:38

Dla mnie ważniejsza jest zgodność wpisu tematu do dziennika z faktycznie przeprowadzoną lekcją, a nie z wcześniej zaplanowanym rozkładem. Jest to normalna sytuacja, że w trakcie roku szk. trzeba zmienić plany. Sytuacja, powiem nawet, nierzadko występująca.
Podczas kontroli wyjaśniłabym rozbieżności, ale jeszcze nikt nigdy nie miał o to żadnych uwag.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zmiana (programu) tematyki zajęć

Postautor: edzia » 2008-11-14, 11:46

miwues pisze:Wprowadzić zmiany do planu i dać dyrektorowi korektę.
Po co? Czy to z jakiegoś powodu jest istotne? Rozumiem, przy poważniejszych zmianach, ale przy drobnych?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zmiana (programu) tematyki zajęć

Postautor: Andulencja » 2008-11-14, 18:58

Plan jak nazwa wskazuje jest planem, a nie harmonogramem, od którego nie ma odstępstw.
Nigdy w planie pracy nie podaję tematów konkretnych lekcji, tylko ogólne zagadnienia. Na koniec planu piszę też stałą formułę: Kolejność poszczególnych tematów (zagadnień) może ulec zmianie. W szczególnej sytuacji tematyka zajęć może ulec zmianie. Na jedno zagadnienie przewiduje jedną, dwie lub trzy jednostki lekcyjne (w zależności od stopnia zrozumienia tematu przez grupę).

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Zmiana (programu) tematyki zajęć

Postautor: koma » 2008-11-14, 23:08

Jedlińki, troche chyba mylisz...
Plan a program to dwie różne rzeczy. Plan może ulec zmianie - program nie. Wybierasz go na cały cykl kształcenia.

Planu nie możesz realizować sztywno - nauczyciel powinien być czujny, na bieżąco diagnozować uczniów i gdy zajdzie taka potrzeba - zmieniać, dodawać czasu na realizacje niektórych zagadnień...bez tego ani rusz!

Jeżeli jednak boisz sie reakcji dyrektora (bywają różni), to rób adnotacje w planie w rubryce "Uwagi": co zmieniłes i dlaczego.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Zmiana (programu) tematyki zajęć

Postautor: Jedliński » 2008-11-15, 11:50

dobra dz,

generalnie chodziło mi o potwierdzenie,że taka stosunkowo drobna zmiana tematyki zajęć (abstrahując od pewnej mojej pojęciowej nieścislości) jest dość częsta ....
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Zmiana (programu) tematyki zajęć

Postautor: Jolly Roger » 2008-11-16, 21:19

Nie ma nic gorszego jak sztywne trzymanie się planu. A skąd ja mam wiedzieć w sierpniu czy materiał przeznaczony w grudniu do zrealizowania na dwóch lekcjach uda się zrealizować na dwóch lekcjach??

Ja w planie zapisuję sobie zapas kilkunastu lekcji okolicznościowych. Potem jak jest potrzeba to wolę dodatkowa lekcję poświęcić na usystematyzowanie wiadomości niż np spiewać Silent Night
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”

cron