uczeń który przeszkadzaniem zdobywa aplauz kolegów

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

gorzkaczekolada
Posty: 60
Rejestracja: 2010-09-03, 18:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

uczeń który przeszkadzaniem zdobywa aplauz kolegów

Postautor: gorzkaczekolada » 2010-09-03, 19:33

Jestem nową nauczycielką. W jednej z klas które uczeń znajduje się uczeń, z którym już wiem, że będą problemy. Jest to typ ucznia ktory "pajacując i przeszkadzając" zdobywa popularność i sympatie klasy.
Z tego przeszkadzania zrobił swój znak firmowy i na wszystkie moje uwagi reagował "ja taki jestem, nikt ze mną nie radzi, wszystkim przeszkadzam, nic na mnie nie działa". Zwróciłam mu uwagę, dalej przeszkadzał, zapowiedziałam, że go przesadze - dalej szalał (jkaby czekając na moje reakcje) więc kazałam mu się przesiąśc. Gdy sie przesiadł dalej rozmawiał , tylko tym razem z innymi uczniami. Zauważyłam że ciągle rozmawia, przeszkadza tak żeby za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę. A gdy zwracam on się świetnie bawi. Najgorsze jest to, że nie da sie ignorować bo coraz bardziej przeszkadza aż osiągnie efekt w postaci mojej reakcji. Zauwazłylam, że klasę bawi jego zachowanie, a on się ewidentnie popisuje. Jak byście postępowali z takim uczniem? Jak narazie metoda stanowczego zwrócenia uwagi, przesadzania i ignorowania nie wypaliły. Krzyczeć nie zamierzam. Najgorsze, że to pierwsza lekcja dopiero, on pewnie chce mnie sprawdzić...

nauczycielll
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-26, 00:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: uczeń który przeszkadzaniem zdobywa aplauz kolegów

Postautor: nauczycielll » 2010-09-03, 22:33

Sposób jest bardzo prosty. Jeżeli nie będziesz mogła spokojnie pracować przez tą jedną czarną owcę to powiedz tak: " Nie będę omawiać tematu w takich warunkach. Przez kolegę wszyscy pracujecie teraz samodzielnie. Czytacie temat a później sporządzacie notatkę. Na koniec lekcji ktoś zreferuje temat. Jeżeli ktoś nie będzie pracował to otrzyma ndst. Na przyszłej lekcji zrobię Wam sprawdzian z trzech ostatnich lekcji. Będzie tak zawsze do puki Wasz kolega nie zacznie się przyzwoicie zachowywać na lekcji." Chodź w tym czasie po klasie jak żołnierz - nadzoruj ich prace. W ten sposób szybko straci uznanie kolegów. Klasa go zmotywuje do tego by się lepiej zachowywać. Trzymaj się tego konsekwencje. Funduj chłopakowi odpowiedz ustną nawet na każdej lekcji. Nie żałuj mu jedynek. Złamie się w końcu. Miałem podobny przypadek w ubiegłym roku. Chłopak szybko się uspokoił. Jeżeli pojawi się rodzic i zarzuci Ci, że się uwzięłaś to .... Wytłumacz się w ten sposób, że próbujesz tylko zmotywować go do pracy. Jednym ze sposobów motywowania ucznia jest właśnie ocena. Nie lituj się. Powodzenia

gorzkaczekolada
Posty: 60
Rejestracja: 2010-09-03, 18:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: uczeń który przeszkadzaniem zdobywa aplauz kolegów

Postautor: gorzkaczekolada » 2010-09-03, 22:44

Myslałam właśnie o tym. Sądze że to dobry pomysł gdyż on przeszkadza bo tym zyskuje zainteresowanie i sympatie kolegów.
Mogę milczeć, w czasie gdy on rozmawia i przeszkadza, i wszystko czego nie zdąże zrobić klasa będzie musiała sama zgłębiać. Powiem, że nie mogę ich uczyć bo kolega przeszkadza i będą musieli sami se radzić. Myślę, że to już ich nie będzie śmieszyć i przestaną się cieszyć z zachowania kolegi. Jak im zrobię kartkówkę z tego co miało być na lekcji ale nie mogłąm należycie przećwiczyć bo ich kolega szalał.
Dzięki za pomysły.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”