Przemoc psychiczna w szkole

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fajnyprofesor
Posty: 69
Rejestracja: 2008-10-28, 17:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: fajnyprofesor » 2010-10-29, 15:26

Pracuje pierwszy rok w szkole podstawowej, jestem wychowawcą klasy IV, w której jest dziewczyna sprawiajaca ogromne problemy wychowawcze. Jest wulgarna, arogancka wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły, prowokuje różne spięcia w klasie i na przerwach. Upatruje sobie ofiare i potem ubliża jej, przezywa, obraża , wyśmiewa jej ubiór, wrazliwość dziecka . Dziewczyna nie ma żadnych oporów przed nikim, kłamie, "sprzedaje" rodzicom lub innym nauczycielom swoją wersję wydarzeń, zawsze domaga sie ukarania innych. Dodatkowo mam dziewczynkę z orzeczeniem, której notorycznie dokucza, ale w taki inteligentny spoób, że zazwyczaj widać dopiero efekt końcowy, czyli furie, wybuch, krzyki i niewłaściwe zachowanie tej z orzeczeniem. Kiedy traktuję tę z orzeczeniem łagodniej zawsze komentuje, że oczywiscie, jej nie wolno karać i ruszać bo jest biedna itd. Jak sobie poradzić z taką uczennicą, tym bardziej, że ojciec jest również furiatkąfuriatem, rozdmuchuje najmniejsze incydenty, a córkę broni i pochwala jej zachowania, tłumacząc, że dojrzewa, że broni swojego, że jest asertywna itd.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: Jolly Roger » 2010-10-30, 08:41

Trzeba tej dziewczynce poświęcić dużo czasu. Pokazać właściwe wzorce, bo wydaje się, że ich nie zna i jest zmanierowana w domu rodzinnym.

Asertywnemu tacie wytłumaczyć, że to szkoła publiczna i ty dbasz o dobro ogółu. Zachowanie jego córki naraża to dobro. Jeśli w ogóle ojciec będzie skłonny do współpracy to wskazać mu zachowanie córki, które trudno uznać za w porządku. Jeśli nadal będzie bronił córeczki to w ogóle go ignorować.

Z uczennicą powoli analizować każdy szczegół jej "wybryku." Wskazywać negatywne strony, podpowiadać jak to naprawić. Wybadać jak zachowuje się wobec niej ojciec.

Przede wszystkim przygotować się na długofalową mordęgę, która w dużej mierze może zabrać i trzy lata, ale przy konsekwencji, uporze i dużej pracy efekty jeszcze w tym roku będą widoczne.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik. Nie przeszkadzający dyrektor(ka)
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
sonneilion
Posty: 11
Rejestracja: 2010-09-23, 12:39
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: sonneilion » 2010-11-16, 21:19

No...Tak.
Przemoc psychiczna w szkole to jest temat, który "przerabiam" od blisko 10 miesięcy, ale w odwrotnej konfiguracji.
Na czym polega ta odwrotność?
Nie wiem czy dam radę w telegraficznym skrócie, ale spróbuję. :?

Wuefista znęca się nad dziećmi w podstawówce wiejskiej w tak bezczelny i perfidny sposób, że większość poszkodowanych boi się powiedzieć prawdę o tym jak wyglądają jego lekcje.

Ponieważ NIKT, ani dyrekcja, ani KO, ani wójt gminy nie reagowali na skargi rodziców - tych odważniejszych - sprawa trafiła do prokuratury (musiała, ponieważ podniósł się szum wśród grona pedagogicznego, że cała ta historia to plotki i pomówienia).
Po blisko 5 miesiącach śledztwa ww. wuefista otrzymał zarzut z art. 207&1 kk ( o znęcanie się) i obecnie wszyscy czekają na dalszy rozwój wypadków.

Przeciwko nauczycielowi zeznaje 11 dzieci o statusie osoby pokrzywdzonej oraz 35 dorosłych. :!:

Największym jednak problemem jest zachowanie pozostałej kadry, która-brzydko mówiąc-mści się na garstce rodziców, których dzieci uczęszczają jeszcze do tejże podstawówki (pozostali zeznający to głównie absolwenci). :evil:

W tej szkole co bezczelniejsze mamuśki (te dobrze żyjące z kadrą) potrafią napaść cudze dziecko i potrząsać nim jak workiem z kartoflami,
pozwalają sobie na wjazdy na lekcję w obecności nauczyciela uczącego i z drugim nauczycielem u boku po to aby wyzwać dziecko antagonisty od kłamców i oszustów bez jakichkolwiek konsekwencji .
W tej szkole po konfrontacji dziecka i matki z KO z nauczycielami zaraz następnego dnia 3 nauczycieli odbywa sąd nad 10-latkiem i ogłasza go "persona non grata".
W tej szkole 12-latkowi mówi się publicznie przed całą klasą,że to z jego winy zawieszono wuefistę i że efektem jego niegrzecznego zachowania wobec koleżanki jest rezygnacja z wieczorka pożegnalnego klas VI-tych, a on sam zostaje oddany w ręce policji i Sądu Rodzinnego na tydzień przed zakończeniem szkoły jako niepoprawny chuligan i ladaco, wstawia się dziecku naganę do dziennika doprowadzając je tym samym do deklaracji samobójczej....A dzieje się to dzień po zawieszeniu pedagoga decyzją PR


:idea: Ostatnim pomysłem jaki zaświtał w tej szkole była relegacja czworga dobrze uczących się i spokojnych dzieci na podstawie petycji Rady Rodziców, która w całości popiera działania szkoły, przeciwko tym, którzy domagają się zmian i walczą o elementarną, ludzką godność.

Takich działań jak to wyżej szkoła przeprowadziła w ciągu ostatnich miesięcy dziesiątki.

Jednym z pomysłów było podłożenie 7 i 8 latkom do podpisania petycji z żądaniem przywrócenia nauczyciela do pełnienia funkcji zawodowych zaczynającej się słowami "My dzieci żądamy...".

KO nie dostrzegło w tych działaniach niczego niezgodnego z prawem ( zapomnieli że dzieci nie mają prawa niczego podpisywać??? zwłaszcza takie małe i nierozumiejące w ogóle sytuacji???)

:idea: Żeby było śmieszniej działania rodziców zbiegły się z uzyskaniem funduszy na projekt unijny wart blisko 2 mln.pln w którym jednym z koordynatorów został (przywrócony ostatnio decyzją sądu okręgowego) nauczyciel WF ( po przetargu bez kontrkandydatów).
Pensja głównego koordynatora opiewa na ponad 90 000 pln za niecałe 1,5 roku. Trzech pozostałych zarobi mniej więcej 60 000 pln.
Są to kwoty szacunkowe, a więc nie ostateczne i nie jest wykluczone,że mogą się zmienić na korzyść ( bo trudno sobie wyobrazić aby było odwrotnie).
Do szkoły uczęszcza ok. 55 uczniów, a każdy praktycznie nauczyciel prowadzi jakiś "klub" i jak nie trudno się domyślić zarabia na tym dodatkowe pieniążki (daj Boże, tyle że efektów nauczania, przynajmniej za ubiegły rok żadnych nie widać, szkoła jest najgorsza w gminie).
Stąd brak poparcia dla działań rodziców wśród kadry, która boi się że wraz z liderami zabraknie im tego dodatkowego uposażenia.
Tylko jedna nauczycielka miała odwagę w milczący sposób poprzeć rodziców i odeszła ze szkoły dając jasno do zrozumienia, że nie zgadza się z decyzjami grona pedagogicznego. Biorąc pod uwagę,że nie tylko nie polepszyła swojej sytuacji życiowej a nawet ją pogorszyła tym bardziej zasługuje na szacunek i uznanie według moich prywatnych odczuć.


W czerwcu br. skończył się poprzedni projekt, w którym koordynatorami były te same osoby.

Wszystko wskazuje na to, że tak silny opór ze strony szkoły podyktowany jest finansami ( nie wiem jak Państwo myślą, ale ja mam takie właśnie zdanie) i dzieci i ich problemy są wrzodem na tyłku, który należy usunąć, aby nie uwierał zbytnio tejże grupy "dbających o rozwój intelektualny i wyrównanie szans młodzieży wiejskiej" (sic!) :twisted:

A..No i zapomniałam.
Sprawę od miesięcy prowadzi również RPD.

Ciekawe jakie będą ostateczne konkluzje zważywszy, że i dzieci i rodzice, którzy mogliby wiele wnieść do tej sprawy (gdyby tylko zaczęli mówić prawdę o stosunkach panujących w murach tej placówki) pochowali głowy w piasek i udają,że nic się nie dzieje.
Mało tego. Mimo pełnej świadomości, że ci którzy się oparli dyktaturze nauczycieli mają rację, wolą dla świętego spokoju podpisać każdą bzdurną petycję miast starać się zmienić szkołę na lepszą.

A dzieci się panicznie boją wyzwisk wuefisty, jego diabolicznych pomysłów, masowo domagają się zwolnienia z lekcji i płaczą po kątach...
Wyciągnięte na widok publiczny wypierają się własnych reakcji, bo może się okazać,że trafią na listę "ofiar", które nauczyciel poniża i wyzywa.
Ot...codzienność.

Ciekawa jestem jak Państwo poradzilibyście sobie z takim problemem...??? :?:

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: koma » 2010-11-16, 22:38

Sonneilion, jestes nauczycielką??

Awatar użytkownika
sonneilion
Posty: 11
Rejestracja: 2010-09-23, 12:39
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: sonneilion » 2010-11-17, 00:35

koma pisze:Sonneilion, jestes nauczycielką??

"koma", a czy to stanowi dla Ciebie jakiś problem kim ja jestem?
I czy to jest z Twojej strony próba dyskusji merytorycznej?

Jeśli tak, to zanim cokolwiek jeszcze napiszesz zerknij tutaj :

pensja koordynatora projektu-przetarg
Bo domyślam,że ten temat najbardziej Cię poruszył.

Co do pozostałych informacji zawartych w poprzednim poście służę szczegółami. Wystarczy zapytać.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: haLayla » 2010-11-17, 19:03

sonneilion pisze:Ciekawa jestem jak Państwo poradzilibyście sobie z takim problemem...??? :?:


Pojawiłbym się w szkole następnego dnia i ochrzanił dyrekcję.
<3

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: koma » 2010-11-17, 21:28

sonneilion pisze:
koma pisze:Sonneilion, jestes nauczycielką??

"koma", a czy to stanowi dla Ciebie jakiś problem kim ja jestem?
I czy to jest z Twojej strony próba dyskusji merytorycznej?


Owszem, stanowi problem, bo wypisujesz tu bzdury.
Gdybys dała ten post na forum innym niż nauczycielskie, może ktoś by Ci uwierzył.
Szczytem absurdu jest informacja o relegowaniu uczniów ze szkoły!!! Podstawowej zresztą :rotfl:

Jeśli tak, to zanim cokolwiek jeszcze napiszesz zerknij tutaj :

Nie mam zamiaru tego czytać, bo ni mnie to ziębi ni parzy. Wątek, ile kto zarabia w Twojej gminie na projekcie unijnym, w ogole mnie nie poruszył. Widać jednak, że bardzo porusza Ciebie.
Obrabiasz jakiemuś nauczycielowi i jego szkole tyłek w Internecie, wypowiadasz sie w obelzywych słowach, podajesz fakty (zmyślenia?). Podajesz dane osobowe.

Ciesz się, jeżeli nic złego z tego dla Ciebie nie wyniknie.
Informacje, które sama podajesz, nie trzymają sie kupy.

Bardzo przykro, jeżeli waśnie i złe emocje dorosłych przedostaja się na teren szkoły, a na dodatek zostają w konflikt dorosłych wprowadzone dzieci.

Mam wrażenie, że sama rozpętałaś ten konflikt, żywiąc jakiś uraz do wuefisty.
KO nie uwierzyło. Władze gminne też nie. Rada Rodziców również nie.
Sąd przywrócił nauczyciela.
RPD chyba jakoś też nic nie widzi (oczywiście to Ty do niego napisałaś??)

Nie wierzę Ci.

Awatar użytkownika
sonneilion
Posty: 11
Rejestracja: 2010-09-23, 12:39
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: sonneilion » 2010-11-17, 21:29

haLayla pisze:
sonneilion pisze:Ciekawa jestem jak Państwo poradzilibyście sobie z takim problemem...??? :?:


Pojawiłbym się w szkole następnego dnia i ochrzanił dyrekcję.


Nie działa.
KO- nie działa
RPD- nie robi wrażenia
Wojewoda jest oszukiwany.
Sz.P Semik toże.

Upsss...

koma pisze:
sonneilion pisze:
koma pisze:Sonneilion, jestes nauczycielką??

"koma", a czy to stanowi dla Ciebie jakiś problem kim ja jestem?
I czy to jest z Twojej strony próba dyskusji merytorycznej?


Owszem, stanowi problem, bo wypisujesz tu bzdury.
Gdybys dała ten post na forum innym niż nauczycielskie, może ktoś by Ci uwierzył.
Szczytem absurdu jest informacja o relegowaniu uczniów ze szkoły!!! Podstawowej zresztą :rotfl:

.


Powiedz to rodzicom dzieci mądralo.

koma pisze:
Nie wierzę Ci.


A kto ci każe, skoro brak Ci wyobraźni na pewno tego nie zmienię.

A tak na marginesie dane osobowe są jawne zawarte na oficjalnej stronie (którą odwiedziłeś skoro to wiesz), więc nie widzę aby Twoje obawy o moją osobę znalazły jakiekolwiek potwierdzenie.
A sprawa jest na naszym terenie tak samo jawna.
W związku z tym nie zdradziłam żadnych tajemnic.

Ciekawa jestem rzetelnej opinii, a nie bełkotu.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: koma » 2010-11-17, 22:12

sonneilion pisze:W związku z tym nie zdradziłam żadnych tajemnic.

Już się bój. Myślę, że nauczyciel Ci tego nie puści płazem - i będzie miał rację.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: haLayla » 2010-11-17, 22:17

sonneilion pisze:
haLayla pisze:
sonneilion pisze:Ciekawa jestem jak Państwo poradzilibyście sobie z takim problemem...??? :?:


Pojawiłbym się w szkole następnego dnia i ochrzanił dyrekcję.


Nie działa.


Bo do wszystkiego trzeba sie urodzić.
<3

Awatar użytkownika
sonneilion
Posty: 11
Rejestracja: 2010-09-23, 12:39
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: sonneilion » 2010-11-17, 23:06

koma pisze:
sonneilion pisze:W związku z tym nie zdradziłam żadnych tajemnic.

Już się bój. Myślę, że nauczyciel Ci tego nie puści płazem - i będzie miał rację.

No to już się boję, skoro będziesz się z tym czuł lepiej. Brrrrrr...
Niestety jest pewien problem formalny nie do przeskoczenia, o którym ani myślę Cię informować ( i co najważniejsze nie masz gwarancji że linki odnoszą się do tych konkretnych osób/osoby, a nie zostały użyte np. jako przykład dochodów jakie można uzyskać w projektach EFS, ponieważ ktoś mi już wytknął w rozmowie o finansach , że posługuje się danymi bez podparcia formalnego więc się za bardzo do nich nie przywiązuj, , i przyjmij do wiadomości ze to nie oni albo myśl jak Ci się podoba, byle Ci było lzej na duszy, dla mnie "wsio-rawno", nigdzie nie napisałam,ze podaje Wam rzeczywiste dane personalne co może być błędem, ale trudno...jakoś to przeżyję )no i sprawa nauczyciela była w mediach przed wakacjami.
Jak sam widzisz jest dosyć popularna.
A Twoje uwagi o tym,że nikt niczego nie zauważył, zwłaszcza RPD, świadczą że nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

sonneilion pisze:Ponieważ NIKT, ani dyrekcja, ani KO, ani wójt gminy nie reagowali na skargi rodziców - tych odważniejszych - sprawa trafiła do prokuratury (musiała, ponieważ podniósł się szum wśród grona pedagogicznego, że cała ta historia to plotki i pomówienia).
Po blisko 5 miesiącach śledztwa ww. wuefista otrzymał zarzut z art. 207&1 kk ( o znęcanie się) i obecnie wszyscy czekają na dalszy rozwój wypadków.


Sprawa jest w toku ( 11 dzieci ma status osoby pokrzywdzonej, w sumie zeznaje 45 świadków)i może dobrniemy do szczęśliwego zakończenia dla dobra dzieciaków.
Oby.

haLayla pisze:
sonneilion pisze:
haLayla pisze:
sonneilion pisze:Ciekawa jestem jak Państwo poradzilibyście sobie z takim problemem...??? :?:


Pojawiłbym się w szkole następnego dnia i ochrzanił dyrekcję.


Nie działa.


Bo do wszystkiego trzeba sie urodzić.


Może i masz rację.

koma pisze:
Mam wrażenie, że sama rozpętałaś ten konflikt, żywiąc jakiś uraz do wuefisty.
.


Prorok czy co???
No wiesz, kocham go.
Odrzucił moje awanse i mszczę się na całego. :devil:

Jak chcesz dyskutować dalej, to przeczytaj raz jeszcze to co napisałam i powiedz co zrobiłbyś w sytuacji rodziców, bądź nauczycieli gdybyś zetknął się z podobnym przypadkiem zakładając, ze relacja jest prawdziwa.
Potrafisz???
Czy jedyne na co można liczyć z Twojej strony to bezsensowny atak i brak wyobraźni???
A może jesteś zwykłym donosicielem i niczym się nie różnisz od opisywanych osób???
Może masz podobny styl?
Jesteś nauczycielem, "koma"??? W śpiączce może, bo mam wrażenie, że omija Cię rzeczywistość, czy jak???

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: koma » 2010-11-17, 23:40

sonneilion pisze:Niestety jest pewien problem formalny nie do przeskoczenia, o którym ani myślę Cię informować

Zadziwiasz mnie...
Przeżywasz jakąś schizę.

Naprawdę mnie to nie interesuje.

sonneilion pisze:Jak chcesz dyskutować dalej,

Nie chcę.

Awatar użytkownika
sonneilion
Posty: 11
Rejestracja: 2010-09-23, 12:39
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: sonneilion » 2010-11-17, 23:45

koma pisze:
sonneilion pisze:Niestety jest pewien problem formalny nie do przeskoczenia, o którym ani myślę Cię informować

Zadziwiasz mnie...
Przeżywasz jakąś schizę.

Naprawdę mnie to nie interesuje.

sonneilion pisze:Jak chcesz dyskutować dalej,

Nie chcę.


To po co piszesz? I czytasz moje odpowiedzi???
Sam masz schizę najwyraźniej..."koma"... Litości.

Nie masz nic mądrego do powiedzenia, to pozwól innym się wypowiedzieć.
Może oni wymyślą coś więcej od Ciebie.
I nie bądź pewien,ze nie jestem nauczycielką, bo nie odpowiedziałam Ci na zadane pytanie ponieważ odpowiedź nie ma znaczenia i nie stanowi części wypowiedzi.
Może uczę, może nie uczę.
Może jestem biernym obserwatorem i szukam rozwiązania ludzkiego dramatu, a może
stoję po drugiej stronie i nie mam już pola manewru, bo dopadła mnie indolencja umysłowa kiedy odbiłam się od ściany zmowy i milczenia.
Nic o mnie nie wiesz, a rzuciłeś się do mojego gardła jakbym Ci rodzinę w pień wybiła.

Mój drogi, nie ja odpowiadam za otaczającą głupotę, ani za pomysły w stylu "relegowania dzieci z podstawówki", bo na to wpadli konkretni nauczyciele i do nich zanoś swoje pretensje i uwagi, ze jest to absurd.
Akurat nie do mnie, przynajmniej w tej chwili.

A temat finansów-jeszcze raz do niego wrócę- jest tak na prawdę tematem pobocznym.
Podając przykład przetargu ( który tak Cię wzburzył) za jednym zamachem pozbywam się zarzutów fantazjowania, ponieważ mało kiedy koordynatorzy otrzymują zbliżone uposażenie i kwoty rzędu 5-8 tys pln nie są wcale na porządku dziennym.

Czy to jest w miarę proste do ogarnięcia przez Twój śpiący umysł???

Ja zadałam kilka pytań i chciałabym przeczytać coś sensownego, a jak widzę nikogo nie stać na analizę przypadku.
To gdzie są wobec tego pedagodzy zdolni ogarnąć problem???
Nieprzyjemny i uderzający poniekąd w środowisko... ale...problem...
Hę?

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Przemoc psychiczna w szkole

Postautor: Jolly Roger » 2010-11-18, 15:57

idą wybory. Zmienić wójta.

Jestem pod wrażeniem sprawności doprowadzenia do realizacji projektu unijnego z takimi kwotami.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”