plusy i minusy za pracę na lekcji

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

agatea
Posty: 39
Rejestracja: 2008-11-25, 23:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

plusy i minusy za pracę na lekcji

Postautor: agatea » 2011-01-07, 20:38

Witam, Grono Nauczycielskie. :) W klasie 6, bardzo często podsumowuję pracę na lekcji plusami.Oczywiście plusy są dla osób zgłaszających się i nie przeszkadzających w lekcji. Ostatnio oprócz plusów postawiłam również 6 minusów dla osób, które wyjątkowo utrudniały mi pracę.Parę z tych osób próbowało się też kilka razy zgłaszać, ale powiedziałam stanowczo, że dopóki nie przestaną ze soba rozmawiać, śmać się itp. nie będę z nimi rozmawiała.I tu mam problem, bowiem wychowawczyni tejże klasy, zobaczywszy owe minusy i usłyszawszy relację uczniów typu: ja sie zgłaszałem ale pani mnie nie chciała pytać!....uznała, że w ogóle minusy za dyscyplinę na lekcji nie powinny być wstawiane.Od tego mam dzienniczek i jeśli uczeń przeszkadza mi w lekcji powinnam wpisać mu uwagę. I co WY na to?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: plusy i minusy za pracę na lekcji

Postautor: vuem » 2011-01-07, 20:42

Masz prawo i obowiązek przy ocenianiu uczniów wziąć pod uwagę jakość ich pracy podczas zajęć, jak i aktywność.

agatea
Posty: 39
Rejestracja: 2008-11-25, 23:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: plusy i minusy za pracę na lekcji

Postautor: agatea » 2011-01-07, 20:52

Dziękuję, to MASZ PRAWO I OBOWIĄZEK umocniło mnie w przekonaniu, że postąpiłam słusznie. :) Aczkolwiek sądzę, że wychowawczyni tejże klasy będzie mnie usiłowała przekonać, że miejsce na oceny w dzienniku jest miejscem służącym ocenianu WIEDZY, zaś ocenianie zachowania i wkładu pracy na lekcji powinno zawierać się w ewentualnej notatce w dzienniczku ucznia.

agatea
Posty: 39
Rejestracja: 2008-11-25, 23:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: plusy i minusy za pracę na lekcji

Postautor: agatea » 2011-01-07, 20:58

Jeszcze tylko dodam, że akurat w tej klasie uwagi do dzienniczka nie robią żadnego "wrażenia".Bardziej skutkują metody typu odpytywanie czy " powtórz co ostatnio powiedziałam i tłumaczyłam klasie".

agatea
Posty: 39
Rejestracja: 2008-11-25, 23:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: plusy i minusy za pracę na lekcji

Postautor: agatea » 2011-01-07, 21:03

Miwues, no własnie zauważyłam że w szkole trzeba być stanowczym nie tylko wobec uczniów.Czasem taka stanowczość i upór przydają sie jeszcze bardziej w pokoju nauczycielskim, zwłaszcza gdy niektóre koleżanki są przekonane,iż tylko ich metody sa jedyne i bezsprzecznie słuszne. :lol: A przecież w końcu to MOJA LEKCJA, prawda? :D

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: plusy i minusy za pracę na lekcji

Postautor: malgala » 2011-01-07, 21:12

agatea pisze: A przecież w końcu to MOJA LEKCJA, prawda? :D

Prawda. I to co działa u jednego nauczyciela nie musi już tak samo zadziałać u drugiego.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: plusy i minusy za pracę na lekcji

Postautor: koma » 2011-01-07, 21:33

Owszem, to Twoja lekcja, ale...

Dziennik jest ważnym dokumentem szkolnym, a ocenianie powinno przebiegać zgodnie z rozporządzeniem.

Do dziennika wstawiasz oceny szkolne.

Takie jest moje zdanie i ja tak robię, choć w mojej szkole dyrekcja nie ma nic przeciwko wpisywaniu do dziennika innych znaczków niż stopnie.

Możesz dokonywać cząstkowej oceny wkładu pracy, aktywności, zaangażowania w poznanie wiedzy swojego przedmiotu i stawiać plusy/minusy. J też tak robię. Jednak nie wpisuje tego do dziennika, lecz mam w notatniku. Gdy są trzy, zamieniam na stopień i wpisuję do odpowiedniej rubryki.

To nie musi byc sprawa oceny zachowania!

agatea
Posty: 39
Rejestracja: 2008-11-25, 23:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: plusy i minusy za pracę na lekcji

Postautor: agatea » 2011-01-08, 15:17

Koma dzięki za odpowiedź:-)U mnie w szkole nie ma problemu z wstawianiem plusów i minusów do dziennika. :D Wpisuję również np. Dla mnie jest ważne, aby rodzic który przychodzi na zebranie, miał pełny obraz tego, jakie stopnie i inne znaczki ma z mojego przedmiotu jego dziecko.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”