Zdjęcia na NK a wasza reakcja

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: dushka » 2011-04-09, 10:09

Tak się zastanawiam - mam (jeszcze) konto na nk, i nieraz widzę zdjęcia swoich uczennic (13-14latki) - np. w kostiumie kąpielowym, w dość prowokacyjnych pozach. Teoretycznie nie moja sprawa (nie moje dzieci, nic związanego ze szkołą) - i w szkole nie poruszam tematu. Ale teraz tak myślę, czy - po pierwsze, spotykacie się z takimi sytuacjami? czy reagujecie? Z jednej strony mam wrażenie, że rodzice być może nie wiedzą, co ich dzieci wrzucają w sieć, z drugiej - być może wiedzą i godzą się na to, a ja wtrącając się po prostu zostanę potraktowana nie tak, jak bym chciała? ;)

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-04-09, 10:15

Oglądasz profile swoich uczniów? Nie masz co robić? Poza tym na NK na pewno jest jakiś regulamin i jakiś administrator, który odpowiada za dopuszczanie niedozwolonych treści do upubliczniania. Zostaw to jemu.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: dushka » 2011-04-09, 10:17

Guzik cię obchodzi co oglądam a co nie :roll: Nie, to nie są treści stricte niedopuszczalne. Aczkolwiek 13latka w kostiumie kąpielowym dla mnie jest nieco dziwna. W sensie - ładowanie na nk takiego zdjęcia, i jako rodzic reagowałabym na to.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: malgala » 2011-04-09, 10:48

Też czasami oglądam i zdarzyło mi się nawet zwrócić dyskretnie uwagę niektórym moim gimnazjalistkom.
Wystarczyła rozmowa na osobności, wyjaśnienie, że różnie oglądający mogą takie zdjęcie odbierać i dziewczyny zdjęcia zmieniały.
Nie rozmawiałam na ten temat z konkretnymi rodzicami, natomiast na zebraniu poruszyłam zagadnienie bardzo ogólnie.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: Jolly Roger » 2011-04-09, 11:26

jeśli masz możliwości to zrób lekcję o ochronie danych osobowych w sieci. O zagrożeniach prywatności. Przygotuj prezentację i wpleć w nią zdjęcia znalezione w sieci.
Kilka miesięcy temu robiłem coś takiego po eksploracji fotki(kropka)pl

Dzieciaki były mocno zawstydzone. Wybrałem zdjęcia 2-3 osób, które uznałem, że poradzą sobie z publiczna prezentacją, ale już słownie dodałem, że znam też zdjęcia innych uczniów, czytałem komentarze.

Sporo profili poznikało. Dzieciaki nie mają pojęcia o zasięgu sieci. Rzeczy niby oczywiste są dla nich abstrakcyjne. Dopiero namacalne dowody pozwalają zrozumieć jak ważne jest chronienie własnej osoby w sieci.


Jeśli nie czujesz się na siłach by zrobić takie zajęcia lub nie masz możliwości to ja bym jednak dyskretnie porozmawiał z rodzicami, ale w kontakcie osobistym z egzemplifikacją tych zdjęć. relacja słowna często nie przemawia do dorosłych. tym bardziej, ze dla ciebie poza wyzywająca moze być dla rodzica zupełnie zwyczajjna.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: dushka » 2011-04-09, 11:40

Czuję się na siłach, umiejętności i możliwości mam :D

Raczej chodziło mi właśnie o kwestię: wtrącać się czy nie. Dziękuję wam, przeprowadzę zajęcia, a potem ew. dalsze rozmowy rodzicielskie.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-04-10, 15:18

Przeglądnę strony z nastoletnimi nimfami, dla dobra uczniów oczywiście. Tylko jak tu ujawnić, że moja uczennica rozkłada nogi przed obiektywem. Lepiej, żeby to nie była moja uczennica.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: vuem » 2011-04-10, 15:24

Może wystarczy porozmawiać z nią lub rodzicem. Co tu "ujawniać"?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: dushka » 2011-04-10, 20:28

matmanamaksa pisze:Tylko jak tu ujawnić, że moja uczennica rozkłada nogi przed obiektywem


Wg ciebie jest tylko albo-albo? Albo grzeczne zdjęcia, albo rozkładanie nóg? A nie wydaje ci się, że wrzucenie fotki z wakacji w skąpym opalaczu przez 13latkę też jest nie na miejscu i może stać się przyczyną tragedii?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: Andulencja » 2011-04-10, 23:50

dushka, zgadzam się z tobą. Dzieciaki nie zdają sobie sprawy z tego, kto je ogląda i w jakim celu to robi. Miałam 4 sytuacje niebezpieczne/problemowe z nk (jedna z nich otarła się o policję). Nauczona przez życie, przeglądam co jakiś czas nowe zdjęcia moich dzieciaków, zaglądam na ich forum (nie robię z tego tajemnicy - wiedzą, że to robię). Rozmawiam o tym z nimi i na każdym spotkaniu z rodzicami uczulam, zwracam uwagę, proszę o kontrolę.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-04-11, 16:48

dushka pisze:A nie wydaje ci się, że wrzucenie fotki z wakacji w skąpym opalaczu przez 13latkę też jest nie na miejscu i może stać się przyczyną tragedii?

No proszę cię!
Ten, jak to nazywasz, opalacz na pewno kupiła jej mama lub tata i zabrali na tą plażę i na pewno spoglądają na córunię z dumą, jak pół plaży marzy. Normalni rodzice nie kupują 13-tkom skąpych opalaczy, nie robią im zdjęć w tychże, dlatego rozmowa z tamtymi to ... kogo chcesz wychowywać?
Inna sprawa, gdy rodzice tych 13-tek nie wiedzą, co robią i w czym na plaży ich dzieci. Ale to temat braku nadzoru rodzicielskiego.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: vuem » 2011-04-11, 18:38

Nawet jeśli to rodzice popełniają ten błąd nie oznacza, że nauczyciel ma go zignorować i rezygnować z próby wskazania uczniowi i/lub rodzicom błędu, jak i ewentualnych zagrożeń.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: dushka » 2011-04-11, 22:11

No i najważniejsza kwestia: gro rodziców NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY co ich dzieci robią w Internecie.

eurydike
Posty: 2
Rejestracja: 2013-09-15, 17:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: eurydike » 2013-09-15, 19:18

Witam!
Jeszcze nie zdążyłam przeczytać wszystkich zamieszczonych tutaj postów, ale widzę , że temat ten jest bardzo poważny.
Chciałam prosić kogoś o radę, chodzi o to, że jestem świeżo upieczoną wychowawczynią i nie wiem, jak rozwiązywać niektóre problemy. A problem wiąże się z tym, że dotarły do mnie zdjęcia jakie zamieściła moja uczennica (lub jej chłopak) na facebook'u. Nie będę opisywać tu, co przedstawiają, wystarczy, żę jej koleżanki z klasy są tym zażenowane i zszokowane. Dziewczyna pochodzi z rodziny, gdzie raczej mama nie przejmuje się, co robi jej córka. Są też plotki, że uczennica ta jeździ na imprezy i raczej nie tylko na nich tańczy. Najgorsze jest to, że ten jej chłopak jest dorosły, a ona nie ma jeszcze 15 lat.. Nie wiem, czy mam najpierw porozmawiać z pedagog? Czy mam porozmawiać z uczennica?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zdjęcia na NK a wasza reakcja

Postautor: linczerka » 2013-09-15, 20:57

Plotkami się nie zajmuj. Jak masz zdjęcia to porozmawiaj z dziewczyną, rozmawiaj z pedagogiem, z dyrekcją. Sprawa poważna. Mężczyzna dorosły, ona nie jest pełnoletnia. Nie wiem, co na zdjęciach, ale działaj.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”