Mobbing w kierunku mojej osoby

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: edzia » 2011-05-28, 22:58

aania84 pisze:A jak ten inny by się nie zgodził, to co? Nikomu by nie zredukowano godzin?
Zwolniono by tego, kto według zasad KN jest do zwolnienia.

aania84 pisze:Jeśli podpisała zmienioną umowę o pracę to faktycznie nie ma wyjścia. Choć z drugiej strony jeśli pracodawca podsuwa umowę niezgodną z prawem to nie jest ona wiążąca, nawet gdy pracownik ją podpisze.
Ale obustronna (pracodawcy i pracownika) zgoda na zmianę warunków umowy nie jest niezgodna z prawem. To coś w rodzaju "za porozumieniem stron".
aania84 pisze:Ja bym pisemną prośbę o przyznanie wychowawstwa złożyła, bo potem okaże się, że za mało na dyplomowanego zrobiła.
Jeśli za mało zrobi, to żadne papierki, że chciała dostać wychowawstwo, nie pomogą. Nie spełni wymagań i tyle.

aania84 pisze:I w razie czego dyr dostanie po łapach za nieumożliwianie pracownikowi awansu.
Jeszczem takiej głupoty w życiu nie słyszała. :)

aania84 pisze:na samą myśl o sądzie czy komisji dyscyplinarnej po nogach sikają, więc przypuszczam, że dyr do pisemnej prośby z uzasadnieniem może się przychylić.
Przychylić się zawsze może. Ale to jego, wyłącznie jego decyzja. Przydzieli wychowawstwo lub nie. Jeśli nie zechce przydzielić, to żaden sąd, żadna komisja dyscyplinarna, nie przyzna pracownikowi racji, że dyrektor musiał, czy że powinien przydzielić. A już na pewno nie z takiego powodu, że awansu nie mogła zrealizować.

PS. A co do tematu, to ja nie widzę w działaniach dyrektorki oznak mobbingu.

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-29, 10:34

Nauczyciel ma prawo robić kolejne staże, jeśli spełnia wymogi formalne. Jeśli dyrekcja to blokuje to nie jest to zgodne z KN. A nawet jeśli sprawa nie jest do wygrania to a nóż się dyro przestraszy.
Poza tym co do "obustronnego porozumienia". Jest ono możliwe tylko wtedy, kiedy nie wykracza poza prawo pracy. Jeśli np. pracodawca zaproponuje Ci płacę poniżej pensji minimalnej to taka umowa jest nieważna, bo niezgodna z prawem.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: malgala » 2011-05-29, 10:45

aania84 pisze:Nauczyciel ma prawo robić kolejne staże, jeśli spełnia wymogi formalne.

Warunkiem koniecznym odbycia stażu jest praca w wymiarze minimum pół etatu i zatrudnienie zgodne z kwalifikacjami.
Oba te warunki są spełnione i staż można odbyć.
Pełnienie funkcji wychowawcy klasowego nie jest warunkiem koniecznym odbycia stażu. Tak więc brak wychowawstwa nie jest blokowaniem ani uniemożliwianiem odbycia stażu.

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-29, 19:29

Ale nie jest też ułatwieniem. Myślę, że oficjalne pismo z prośbą o wychowawstwo i uzasadnieniem nie zaszkodzi.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: edzia » 2011-05-29, 22:55

aania84 pisze:Ale nie jest też ułatwieniem.
Rozmawailiśmy nie o ułatwianiu, lecz o uniemożliwianiu czy blokowaniu stażu. A to różnica.
aania84 pisze:A nawet jeśli sprawa nie jest do wygrania to a nóż się dyro przestraszy.
Myślisz, że dyrektorka pierwszy raz w życiu zobaczy pismo od pracownika i się przestraszy? ;)
aania84 pisze:Poza tym co do "obustronnego porozumienia". Jest ono możliwe tylko wtedy, kiedy nie wykracza poza prawo pracy. Jeśli np. pracodawca zaproponuje Ci płacę poniżej pensji minimalnej to taka umowa jest nieważna, bo niezgodna z prawem.
Chcesz powiedzieć, że w opisanym przypadku wykracza "poza prawo pracy"?

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-30, 08:57

Zgodnie z KN nauczyciel mianowany nie może być od tak sobie zwolniony a na jego miejsce zatrudniony ktoś inny. Mianowanie daje coś więcej niż umowa na czas nieokreślony. A znam przypadki spraw w sądzie pracy, wygranych właśnie ze względu na zwolnienie pracownika z umową na czas nieokreślony pod jakimś pretekstem i zatrudnieniem na jego miejsce innego. Nie wiem, jak to prawnie tutaj wygląda, ale ja bym to sprawdziła kontaktując się z prawnikiem.
Dyro pewnie nie pierwszy raz dostanie pismo od pracownika, ale jeśli uzasadnienie będzie dobre to kto wie. Ludzie generalnie mają problem z pismami i wolą rzeczy załatwiać "na gębę". Wiele znam sytuacji, gdzie ktoś najpierw na gębę otrzymał odmowę, a potem na piśmie zgodę, bo papier jest dowodem. A rozmowa nie, tym bardziej, że nie wolno jej nagrać bez zgody obu stron. Jeśli dyro odmówi pisemnie wychowawstwa, to musi wymyślić jakieś sensowne uzasadnienie. No i co napisze? Nie nadaje się Pani, nie lubię Pani, bardziej lubię innych? No nie. Musi wymyślić konkretny powód, a o taki trudno. I jeśli w tym roku zasłoni się, że ma już arkusz gotowy na przyszły rok to na kolejny rok argumentów już mu brak.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: vuem » 2011-05-30, 12:43

aania84 pisze:Jeśli dyro odmówi pisemnie wychowawstwa, to musi wymyślić jakieś sensowne uzasadnienie. No i co napisze? Nie nadaje się Pani, nie lubię Pani, bardziej lubię innych? No nie. Musi wymyślić konkretny powód, a o taki trudno.


Wystarczającym jest choćby taki, że "ma większe zaufanie do pani X i lepiej ocenia jej pracę wychowawczą oraz kontakt z młodzieżą" albo "że pani Y, choć świetnie uczy przedmiotu, to nie przejawia chęci spełnienia się w wychowawczej roli lub nawet ją określa jako bezsensowny wysiłek, który nie przynosi żadnych efektów", czy w końcu " bo pani X aktywnie działa na rzecz szerzej pojętego rozwoju dzieci niż jedynie wiedza przedmiotowa i nie czmycha czym prędzej do domu, gdy dzwonek zadzwoni, a raczej chętnie angażuje się w realizowanie rożnych zadań wykraczających poza plan zajęć dydaktycznych". :wink:

Wychowawca, to nie tylko nadzorca klasy i dziennika.

Jeśli są dwie osoby chętne, by wychowawstwo objąć, to dyrektor musi niestety podjąć decyzję.

Oczywiście mogą się zdarzać sytuacje, gdy dla dyrektora jest narzędzie do wrednego potraktowania danego nauczyciela, a z drugiej strony dla niektórych nauczycieli może to być walka o dodatek.
Nie zdziwię się, jeśli znów ktoś będzie udowadniał, że patologia jest normą. :wink:

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-30, 14:55

Miwues, nie można nagrywać bez czyjejś zgody. Takie nagranie nie stanowi nawet dowodu w sądzie. Stąd jak gdzieś dzwonisz to informują Cię, że rozmowa jest nagrywana, a jeśli tego nie chcesz powinieneś się rozłączyć. Tak czy siak nie możesz nagrania potem wykorzystać.
Vuem, już widzę jak dyrektor pisze któreś z podanych przez Ciebie uzasadnień. Zrobiłby z siebie głupka. Bo skoro pani X nie dostała nagany ani upomnienia za to, że się opieprza to oznacza to, że albo się nie opieprza a dyrektor kłamie albo dyrektorowi opieprzanie się nie przeszkadza, więc nie reagował. Znam przypadek nie ze szkolnictwa, ale z innej państwowej instytucji, gdzie przełożony chciał dokopać podwładnej za to, że stale była na L4 przez ostatni rok pracy. Przebiegle wystawił jej nie najlepszą opinię licząc, że nie znajdzie innej pracy. A dziewczyna napisała odwołanie, pytając jak mogła dostać taką opinie skoro otrzymała takie i takie dodatki, takie i takie nagrody przy jednoczesnym braku upomnień. No i dostała lepszą opinię.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: vuem » 2011-05-30, 15:08

aania84 pisze:Bo skoro pani X nie dostała nagany ani upomnienia za to, że się opieprza to oznacza to, że albo się nie opieprza a dyrektor kłamie albo dyrektorowi opieprzanie się nie przeszkadza, więc nie reagował.


Przecież ja nie pisze o wykonywaniu podstawowych obowiązków, do czego zobowiązuje umowa o pracę. Dziewczyno, wysil się trochę i miej odrobinę dobrej woli, by rozmówcę dobrze zrozumieć, by nie czuł się jakby kopał się z koniem :wink:

Piszę o tym, że Pani X sama w własnej nieprzymuszonej woli działa na rzecz szkoły i uczniów. jaki tu powód dla nagany dla pani Y?

Piszę o lepszym kontakcie z młodzieżą, łatwiejszym do nich docieraniu z określonym przekazem, większym autorytecie może? Gdzie tu powód do nagany dla pani Y?

Pisze w końcu o większym zaufaniu do pani X, bo lepiej sprawdziła się w dotychczasowych działaniach, jak i wg dyrekcji ma lepsze do tego predyspozycje. Jaki powód do nagany dla pani Y widzisz?

Dyrekcja wiele argumentów może znaleźć, by przydzielić wychowawstwo tej, a nie innej osobie.
Nie musi mieć problemu z uzasadnieniem, ale jeśli by odpowiedziała, że to z powodu przydzielenia już wychowawstwa innej osobie, to też trzeba by zaakceptować.

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-30, 15:54

Orzeczenie SA w Warszawie 6.07.1999 r., sygnatura I ACa 380/99 - wygoogluj sobie.

Art. 63 KC

Zgadza się, nagranie może być dowodem w sądzie, jeśli będzie wiarygodne. Ale to każdorazowo decyzja sądu. Natomiast nie zmienia to faktu, że jeśli nagrasz kogoś i gdzieś to wykorzystasz to on może Cie pozwać na podstawie KC.

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-30, 16:02

Za wykorzystanie bez jego zgody. Art. 47 i 49 KRP.

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-30, 16:15

Konstytucji Rzeczypospolitej??

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-30, 23:03

A co Cię tak śmieszy? Myślałam, że zrozumiesz skrót, ale skoro nie to następnym razem zamiast KRP napiszę pełną nazwę. :roll:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: haLayla » 2011-05-31, 00:30

Myśleliśmy, że chodziło ci o KSKU :lol:
<3

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-31, 08:18

No nie, za to Ty jesteś konstytucjonalistą. Ale mimo swej wybitnej znajomości prawa pracujesz w szkole, kiedy mógłbyś miliony jako adwokat zarabiać. Miwues, im dłużej rozmawiamy tym bardziej Cię podziwiam.
Skoro Cię to tak śmieszy to nagraj z kimś filmik z ukrytej kamery, a potem zamieść w necie, tylko z kimś takim, komu to będzie przeszkadzać i ma świadomość swoich praw. Albo zrób zdjęcie. I nie mów mi, że nie mam racji. Sama przerabiałam sprawę z umieszczeniem moich zdjęć bez mojej zgody w internecie. I wyobraź sobie, że jakoś ochrona dóbr osobistych podziałała. No ale Ty wiesz lepiej.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”