Mobbing w kierunku mojej osoby

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

beata299m
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-28, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: beata299m » 2011-05-28, 17:01

Witam was wszystkich:)

Zwracam się do Was z problemem, który nurtuje mnie od kilku lat. Pracuję w szkole podstawowej od 8 lat. Jestem nauczycielem mianowanym, od września zaczynam staż na nauczyciela dyplomowanego. Od początku mojej kariery w szkole nie miałam wychowawstwa. Doszło do komicznej sytuacji .Prosiła dyrekcję o klasę - nie dostałam, Ci którzy przeklinają na samą myśl o dostaniu klasy- stają się wychowawcami.
Chcę zaznaczyć, że do tej pory nie miałam większych problemów wychowawczych, rodzice nie przychodzą ze skargami. Mogę śmiało przyznać, że nie różnię się niczym od moich koleżanek po fachu.
Druga sprawa, obcięcie etatu... Ze wszystkich nauczycieli uczących mojego przedmiotu, tylko mi w tym roku odebrano aż 5 godzin! Nauczyciele z krótszym stażem, niższym stopniem awansu a także z niższym wykształceniem mają te 16-18 godzin!
Trzecia sprawa, nigdy nie zostaję wybrana do protokołowania rad, jestem odsuwana od każdego zadania...
Bardzo sumiennie spełniam swoje obowiązki, moi uczniowie często odnoszą sukcesy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, zostaję często po lekcjach , czynnie biorę udział w imprezach szkolnych. Sprawdzam się dobrze w roli wychowawcy na wycieczkach klasowych, inni nauczyciele zawsze chcą abym im towarzyszyła...Jestem jednak na calej linii niedoceniana przed dyrekcję...Odbieram już to jako mobbing.

Proszę Was o radę!

Adriannn
Posty: 177
Rejestracja: 2011-05-14, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: Adriannn » 2011-05-28, 17:46

Ja bym w tej sytuacji poprosił dyrektora o rozmowę w cztery oczy i grzecznie przedstawił swoje obawy. Nie lepiej zacząć od tego?

beata299m
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-28, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: beata299m » 2011-05-28, 17:52

Hej!

Już odbyłam rozmowę w tej sprawie z dyrekcją. Jeżeli chodzi o wychowawstwo, poinformowano mnie że zawsze miałam jakieś nadgodziny i dawano klase osobom bez etatu a po drugie nigdy jakoś nie zaznaczałam, że chiałabym dostać wychowawstwo. Nic się z tym nie zgadza ponieważ, jak już obcięto mi godziny do 13 to i tak nie dostałam klasy a dostała je koleżanka z 18 godzinami. Po drugie większośc w naszej szkole autentycznie ' płacze' jak dostanie klasę, więc nikt z pewnością nie upomina się o to a wręcz dziękowaliby mi gdybym ja przejęła ich obowiązki .

A odonośnie redukcji godzin...tak po prostu na mnie padło w co szczególnie nie wierzę bo spokojnie mogłam mieć 15,16 godzin - gdyby obcięli koleżankom z 18,19

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-28, 18:20

Beata, wygląda na to, że dyro uważa, że inni lepiej spełnią się w roli wychowawcy. Ewentualnie inni mają u niego większe chody z jakiś względów. Nic nie poradzisz. Możesz najwyżej złożyć oficjalne podanie z prośbą o przydzielenie wychowawstwa oraz o wyjaśnienie na piśmie, dlaczego Tobie odebrano godziny, a nie młodszym stażem. Ale to już będzie otwarte konfliktowanie się. Z drugiej strony odpowiedź pisemna może ewentualnie stanowić dowód, gdybyś chciała się od decyzji odwołać. W końcu aby zrealizować pewne wymagania na dyplomowanego wychowawstwo się przydaje. Nie dając Ci wychowawstwa pozbawia Cię możliwości realizacji pewnych zadań niezbędnych do uzyskania awansu.

beata299m
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-28, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: beata299m » 2011-05-28, 18:28

Hej aania84!

Dzieki za odpowiedź.Jest sporo prawdy w tym co piszesz. Obecnie w mojej szkole panuje bardzo zła atmosfera. Kto dobrze trzyma z dyrekcją ma godziny, zatrudniane są non stop osoby po znajomościach, które wypierają doświadczonych nauczycieli. Ja Niestety jestem osobą bez żadnych znajomości, nie wychylam się przed innych i mam słabszą pozycję od moich koleżanek , które są na 'ty' z dyrekcją.
Co do wychowawstwa....też wyraziłam swoje obawy przed dyrekcją , że to da mi mniejsze szanse uzyskanie awansu. Spotkało się to z kompletnym niezrozumieniem bo przecież nauczyciele wf oraz religii nie mają wychowawstwa a egzamin zdali.
Juz nie wiem vo mam robic kompletnie. Zaczynam przez to popadac w depresje.

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-28, 18:41

No to sama widzisz. Decydują osobiste sympatie i antypatie, a nie względy praktyczne. Ja bym się na Twoim miejscu jednak zastanowiła nad pismem z prośbą o wychowawstwo. Dyrektor się do niego musi ustosunkować. Albo Ci je da albo odmówi. I tak robiłabym co roku, aż do zakończenia stażu. Jeśli przez cały okres stażu nie dostaniesz wychowawstwa to możesz później dołączyć do sprawozdania pisma dyrekcji i Twoje jako dowód, że pozbawiono Cię takiej możliwości i nie ma w tym Twojej winy. Co do godzin - z tego co wiem, nie można zwolnić nauczyciela mianowanego, aby zatrudnić innego. Jeśli w Twojej szkole są młodsi stopniem, którzy mają cały etat, może być to niezgodne z prawem, ponieważ dają komuś godziny Twoim kosztem. Zajrzyj do KN albo poradź się radcy prawnego (albo i jedno i drugie).

beata299m
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-28, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: beata299m » 2011-05-28, 18:52

Tak też zrobię.Napiszę pismo do dyrektora głownego. Narazie bylam z prośbą do mojego przełożonego. Pracuję w Zespole Szkół i nie chciałam od razu biec z Tym problemem do głównego. Z pewnością już jest za późno bo godziny zostały rozdzielone i wychowawstwa też ale co szkodzi spróbować. Co roku składać pismo- dobry pomysł. Będę miała podkładkę jak ktoś się do mnie przyczepi o to, chociaż nie wiem czy to by nie wywołało wojny później...

Zredukowano mi godziny i nikt tak naprawdę nie potrafił mi wytłumaczyć dlaczego. Koleżanka pracująca 5 lat krócej ode mnie, z niższym stopniem awansu -ma 18 godzin. Druga -dwa lata krócej, niższy stopień awansu- 16 godzin. Ja najmniej. Przy czym ta co ma 18 godzin, kontynuuje klasy gimnazjalne i dyrekcja chce aby ona skonczyla przygotowywac je do egzaminu.

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-28, 20:12

Nie wiem, u mnie w budzie nie ważne jest, czy kontynuuje czy nie, jeśli jest starszy stażem to ma cały etat, a młodszy dostaje to, co zostaje. Nie tylko u mnie tak jest. Spróbuj pogadać z kimś, kto się zna na prawie pracy i KN i niech Ci powie, czy to jest legalne, bo ja mam poważne wątpliwości. Może Twój dyr liczy, że tego nie sprawdzisz i sprawa przyschnie. Dowiedzieć się nic nie szkodzi.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: edzia » 2011-05-28, 21:42

aania84 pisze:Możesz najwyżej złożyć oficjalne podanie z prośbą o (...) wyjaśnienie na piśmie, dlaczego Tobie odebrano godziny, a nie młodszym stażem.
To jest sprawa zmiany umowy o pracę, nie załatwia się jej "prośbami o wyjaśnienie".
aania84 pisze:Z drugiej strony odpowiedź pisemna może ewentualnie stanowić dowód, gdybyś chciała się od decyzji odwołać.
Od czego ma się odwołać, skoro zapewne podpisała już zgodę na mniejszy wymiar czasu pracy?
aania84 pisze:Nie dając Ci wychowawstwa pozbawia Cię możliwości realizacji pewnych zadań niezbędnych do uzyskania awansu.
Nie przesadzaj.
beata299m pisze:Zredukowano mi godziny i nikt tak naprawdę nie potrafił mi wytłumaczyć dlaczego.
Bez twojej zgody nie mogli ci zredukować. Dostałaś jakieś wypowiedzenie? Podpisywałaś coś?
aania84 pisze:Może Twój dyr liczy, że tego nie sprawdzisz i sprawa przyschnie.
Dokładnie!

beata299m
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-28, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: beata299m » 2011-05-28, 22:08

Owszem podpisywałam papier i zgodziłam się na redukcję godzin. Nic innego nie mogłam zrobić. Byłam i tak w głębokim szoku:( Prześledziłam jednak kartę nauczyciela i niestety nic na ten temat nie znalazłam. Od września mam 13, ze wszystkich nauczycieli uczących mojego przedmiotu, tylko mi odebrano tyle godzin. W tym są 3 osoby krócej ode mnie pracujące, ze stopniem nauczyciela kontraktowego.
Szukam więc kogoś kto mógłby mi wyjąsnić czy to było zgodne z prawem.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: edzia » 2011-05-28, 22:13

Jeśli się zgodziłaś, to zgodne z prawem. To, że byłaś wtedy w głębokim szoku, nie ma żadnego znaczenia.

beata299m
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-28, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: beata299m » 2011-05-28, 22:16

Obawiam się jednak, że to takie' widzimisię' dyrektora....Ciężko jest z pracą. Obecnie w żadnej ze szkól u nas nie ma wolnych etatów. Zgodziłam się bo nie miałam wyjścia. Szukam pracy, składam cv, do tej pory będę szukała aż znajdę bo wszystko idzie ku temu aby mi stale redukować aż mnie zwolnią.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: edzia » 2011-05-28, 22:19

beata299m pisze:Zgodziłam się bo nie miałam wyjścia.
Miałaś wyjście. Mogłaś nie zgodzić się. Dyrektorka musiałaby wtedy zwolnić kogoś innego.

beata299m
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-28, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: beata299m » 2011-05-28, 22:34

Owszem mogłam nie zgodzić się i przysługiwało mi 7 dni na odwołanie się do sadu. Każdy kto dostał niepełny etat, podpisywał to.
I jak by się to skończyło? Każdy z nauczycieli mego przedmiotu ma umowę na czas nieokreślony. Wywalczyłabym 18 godzin a mojej koleżance dano by 13? To by dopiero zaczął się mobbing...Do tego w karcie nauczyciela nie ma żadnego takiego zapisu. Ewentualnie moglabym zapytać jakieś eksperta czy postąpiono zgodnie z prawem redukując mi godziny.
Widzę, że coś jest nie tak i jedyne wyjście chyba to zmiana pracy .

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: Mobbing w kierunku mojej osoby

Postautor: brum brum » 2011-05-28, 22:36

edzia pisze:
beata299m pisze:Zgodziłam się bo nie miałam wyjścia.
Miałaś wyjście. Mogłaś nie zgodzić się. Dyrektorka musiałaby wtedy zwolnić kogoś innego.


A jak ten inny by się nie zgodził, to co? Nikomu by nie zredukowano godzin?

Beata nic nie pisała, że wyraziła pisemną zgodę na taki stan rzeczy. Myślałam, że została póki co poinformowana o zmianach w przyszłym roku i tylko tyle. Jeśli podpisała zmienioną umowę o pracę to faktycznie nie ma wyjścia. Choć z drugiej strony jeśli pracodawca podsuwa umowę niezgodną z prawem to nie jest ona wiążąca, nawet gdy pracownik ją podpisze. Więc trzeba zwrócić się do radcy prawnego.
Po drugie, droga Edziu, wbrew pozorom co się ma na piśmie to się ma na piśmie. Ja bym pisemną prośbę o przyznanie wychowawstwa złożyła, bo potem okaże się, że za mało na dyplomowanego zrobiła. A tak jest kryta. I w razie czego dyr dostanie po łapach za nieumożliwianie pracownikowi awansu. A gdyby do sprawy jakiejś doszło to wierz mi, że ludzie na samą myśl o sądzie czy komisji dyscyplinarnej po nogach sikają, więc przypuszczam, że dyr do pisemnej prośby z uzasadnieniem może się przychylić. Tym bardziej, że można wymyślić piękne uzasadnienie, dlaczego wychowawstwo jest niezbędne do awansu, akcentując jednocześnie, że inni nauczyciele, którzy wychowawstwo mają, nie robią obecnie stażu.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”