prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: Basiek70 » 2011-05-26, 14:44

Na dwadziescia lat pracy jeszcze nie zdarzyło mi sie mieć telefonów od rodziców nie radzących sobie z dzieckiem - chociaż rodzice mają mój numer i maila
sprawy prywatne jako wychowawcę interesują mnie o tyle, o ile wpływają na funkcjonowanie dziecka w szkole - nie postawię jedynki za brak pracy dziecku, którego babcia wczoraj zmarła
oczywiście ze rodzic jest od zadbania o dziecko - ale nauczyciel jest specjalistą o określonych kompetencjach, który ma obowiązek rozpoznać problem i wskazac go rodzicowi
podam przykłąd: dziecko wciąż myli litery, zamiast p pisze b itd
to ja wiem, ze może mieć zaburzony słuch fonematyczny, rodzic nie musi tego wiedzieć; rodzic wie, ze dziecko myli litery. Do mnie należy zasugerowanie zasadności badań logopedycznych, do rodzica pójście na te badania. Badania pokazały że wszystko ze słuchem fonematycznym ok, do mnie należy wskazanie drugiego tropu - badanie ortoptyczne. A do rodzica wykonanie ich. Dziecko nie potrafi mnożyć i dzielić. Do mnie należy poszukanie różnych metod i form pracy, aby dziecko pojęło, na czym to polega, do mnie należy też zaproponowanie ćwiczeń do domu - do rodzica dopilnowanie zrealizowania tych ćwiczeń. Tak własnie rozumiem kompetentność i sumienność w tej pracy. Jak i w każdej innej - jak niepokoi mnie coś, udaję się do fachowca, od którego oczekuję, ze będzie wiedział co się dzieje i będzie wiedział jak to naprawić.
I jeszcze jedno mi się nasunęło: bardzo zmienia się punkt widzenia młodych nauczycieli, jak sami mają dzieci w wieku szkolnym. Naprawdę bardzo.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
JHN
Posty: 177
Rejestracja: 2010-06-05, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: JHN » 2011-05-26, 14:44

aania84 pisze:...nikt z Was nie potrafi mi powiedzieć...

Może zrozumiesz:

Zunächst müssen Sie verstehen wollen!
Kein Wort mehr, Grüße
Szacunek? Dam Ci go tyle, ile dostałem od Ciebie!
Broń inteligentnego człowieka walczącego z otaczającą go głupotą: sarkazm.

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: brum brum » 2011-05-26, 14:55

Taaaa, JHN, może zrozumiesz:

2+2-3=1 :lol:

Basiek70, jeśli pracujesz w nauczaniu zintegrowanym to Twoi uczniowie o 22 śpią. Nauczyciele gimnazjów i liceów takie telefony otrzymują. Znam sporo takich przypadków.
U nas sprawą diagnostyki zaburzeń ucznia zajmuje się pedagog, on kieruje dzieci na badania. Mnie to nie obchodzi. Jeśli jakiś problem wyłania się podczas pracy w szkole (podczas 18h dydaktycznych) to w ramach tych godzin się nim zajmuje. Ale nie po. Po mam w nosie do następnej lekcji z danym uczniem.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: Basiek70 » 2011-05-26, 15:00

taaaa, pedagog zdiagnozuje kilkaset dzieci w szkole, rozpozna ich wszelkie problemy
gadasz bzdury
tylko nauczyciel, widzący dziecko w sytuacjach naturalnych, może spostrzec problem
i poczekajmy, aż będziesz miała własne dzieci w szkole, czego będziesz oczekiwała i wymagała
w pewnych zawodach manie w nosie powinno dyskwalifikować, gdyż empatia jest warunkiem koniecznym ich właściwego wykonywania
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: brum brum » 2011-05-26, 15:06

Basiek, w mojej szkole nigdy nauczyciel nie wysłał ucznia na badania. Nawet nie wiem, czy może go wysłać do poradni. Wszystko idzie przez pedagogów. Jeśli uczeń ma problemy z nauką lub sprawia problemy wychowawcze to ląduje u pedagoga, a ten dalej diagnozuje problem. U mnie jest tak, więc nie pisz, że wygaduję bzdury, bo chyba lepiej wiem.
Na szczęście nie Ty rekrutujesz do szkół, więc mogę czuć się bezpieczna. Ja i inni ze zdrowym podejściem do sprawy.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: Basiek70 » 2011-05-26, 15:54

aania84 pisze:Nawet nie wiem, czy może go wysłać do poradni.


Jeśli tego nie wiesz, to znaczy, że nie jesteś kompetentna. Bo to masz obowiązek wiedzieć.
Nie masz absolutnie prawa wysłać dziecka do poradni. Masz natomiast obowiązek poinformować rodziców o zaobserwowanych problemach i wskazać sposoby ich rozwiązania.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: brum brum » 2011-05-26, 17:39

A po co mam być w tej materii kompetentna, skoro zarządzenie dyra brzmi, że należy ucznia wysłać do pedagoga? Mam się na wszystkim znać czy jak? Jesteś pewna, że wiesz wszystko o pracy swoich kolegów? Nie sądzę. Masz takie informacje, bo uczysz w nauczaniu zintegrowanym. Ode mnie nikt tego nie oczekuje.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: haLayla » 2011-05-26, 17:58

aania84 pisze:Ja i inni ze zdrowym podejściem do sprawy.


Co do zasady, utarło się, aby swoją osobę wymieniać jako ostatnią. Chyba, że bardzo chciałaś zaakcentować swoje jestestwo. Na marginesie zapytam, skąd wiesz, że masz zdrowe poglądy? Osoba, która się na nic nie uskarża nie koniecznie musi być zdrowa :wink:

aania84 pisze:A po co mam być w tej materii kompetentna, skoro zarządzenie dyra brzmi, że należy ucznia wysłać do pedagoga? Mam się na wszystkim znać czy jak? Jesteś pewna, że wiesz wszystko o pracy swoich kolegów? Nie sądzę. Masz takie informacje, bo uczysz w nauczaniu zintegrowanym. Ode mnie nikt tego nie oczekuje.


No tak. Godzina 16 i chociażby potop - wychodzę do domu. Jak socjalistyczna sekretarka.
<3

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: brum brum » 2011-05-26, 20:21

haLayla, a Ty to taki ekspert, bo miałaś praktyki w szkole, tak? No bo rozumiem, że nie jesteś nauczycielem. Szkoła to jest skansen komunizmu, więc porównanie do socjalistycznej sekretarki uważam za trafne. A co do zdrowych poglądów - skoro niektórzy na forum twierdzą, że mają patent na nieomylność, to ja chyba też mam prawo tak uważać, nie sądzisz?
Miwues, nie wiem, czy dobre. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, bo uważam, że skoro dostosowuję wymagania to jest OK. A pedagog ma swoją działkę i koniec.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: Basiek70 » 2011-05-26, 21:18

aania84 pisze:Szkoła to jest skansen komunizmu


może Twoja
i dlatego panuje przekonanie że robić wiele nie trzeba a pensja i tak będzie
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

brum brum
Posty: 176
Rejestracja: 2010-09-01, 12:17

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: brum brum » 2011-05-26, 21:58

Twoja na pewno jest inna. W końcu nie działa na podstawie KN. Tylko moja jest taka zacofana.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: Basiek70 » 2011-05-26, 22:11

no moja działa na podstawie ustawy o systemie oświaty i rozporządzeń bieżących
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: vuem » 2011-05-26, 22:25

aania84 pisze:Vuem, nie masz zbyt wielkiego pojęcia o pracy inżyniera, skoro uważasz, że do jego obowiązków służbowych należy jedynie postawienie prostej ściany. Wszystkie wymienione przez Ciebie aspekty do nich należą.


Jezu, dziewczyno, rozwalasz mnie.

Przecież ten przykład Ci podałem, byś zrozumiała, że tak jak praca inżyniera jest złożona, tak i rola nauczyciela nie jest jedynie przekazać wiedzę przedmiotową.

Wiesz, niektórym swoim uczniom muszę tłumaczyć pewne rzeczy na 5 sposobów, każdy po 3 razy. Akceptuję to, to moja praca.

Teraz jestem po pracy, więc zrozumiesz, że oddzielam prace zawodową od życia prywatnego i albo się ogarniesz i włożysz trochę więcej wysiłku w czytanie albo daj sobie siana, bo nie mam ochoty klepać po próżnicy.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: Basiek70 » 2011-05-26, 22:32

vuem pisze:Wiesz, niektórym swoim uczniom muszę tłumaczyć pewne rzeczy na 5 sposobów, każdy po 3 razy. Akceptuję to, to moja praca.


właśnie
do nauczyciela należy rozpoznać, jakie metody i formy przekazu są odpowiednie dla każdego ucznia i je zastosować efektywnie
ma nauczyć
ma znaleźć sposoby nauczania i dotarcia do ucznia
jego obowiązek zawodowy
nie wejść usiąść i wiedzę przekazać i pojmą albo nie i to ich problem
to nauczyciela problem - bo ma umieć nauczyć każdego
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: prowokacja Użytkownika "aania84" pseudo brum brum

Postautor: haLayla » 2011-05-26, 22:32

aania84 pisze:haLayla, a Ty to taki ekspert, bo miałaś praktyki w szkole, tak? No bo rozumiem, że nie jesteś nauczycielem. Szkoła to jest skansen komunizmu, więc porównanie do socjalistycznej sekretarki uważam za trafne.


Tym skansenem nie jest bynajmniej bez powodu. Szkoła nie staje się skansenem z powodu bzdurnego prawa, tylko z powodu podejścia nauczycieli do tego prawa. To, że ty traktujesz swoją pracę jak przykry obowiązek, nie oznacza, że inni też tak czynią.

aania84 pisze:A co do zdrowych poglądów - skoro niektórzy na forum twierdzą, że mają patent na nieomylność, to ja chyba też mam prawo tak uważać, nie sądzisz?


Możesz. Ale musisz się liczym z tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi.

aania84 pisze:Miwues, nie wiem, czy dobre. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, bo uważam, że skoro dostosowuję wymagania to jest OK. A pedagog ma swoją działkę i koniec.


I właśnie dlatego metafora socjalistycznej sekretarki jest trafna. Mam swoje poletko i je uprawiam. A jak zacznie się palić dwa poletka dalej, to nie będę gasiła pożaru, dopóki nie zacznie się palić u mnie.
<3


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”