Proszę o opinię, komentarz

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: iluka » 2014-01-26, 20:35

myrmica, nie myślę, że za dużo piszesz.

Tylko jak tak stopniowo odsłaniasz elementy układanki, to trudno się odnieść do całości.
Od kiedy zaczęły się Twoje kłopoty z gronem? I od czego? Jeśli można spytać...
Skoro poruszyłaś to na radzie, to znaczy, że dyrekcja wie. I co na to?

Tu masz o karcianych:
Komunikat MEN w sprawie sposobu wykonania przepisu
art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela
/Realizacja "dodatkowej godziny"/
http://www.solidarnosc-ostroleka.edu.pl ... page_id=22
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: koma » 2014-01-26, 20:50

myrmica pisze:z klasą nie mam się do kogo dołączyć na wycieczkę, było wyjście do kina klas starszych mnie nie powiedziano i klasa nie poszła. Był magik w szkole, nie powiedziano mi że klasy V mogą też iść. Więc nie zebrałam pieniędzy, potem moje dzieci siedziały na korytarzu i płakały pytając czemu one nie poszły.

Nie rozumiem...
Kto Ci miał powiedzieć??
Czy o takich imprezach nie informuje się ogólnie? Nie ma jakichś ogłoszeń??
Kto to organizuje, że wszyscy wiedzą, a Ty nie?
Może należałoby regularnie spoglądać na szkolne ogłoszenia?

Dlaczego chcesz się "dołączać" do wycieczki??
A sama nie możesz zrobić??
Idź sama do kina - dlaczego to jest dla Ciebie problemem??

Chyba nie umiem Cię zrozumieć...a jakby rozumiem "dlaczego mamy coś robić dla (może ZA?) ciebie..."

Jaki masz staż pracy?

myrmica
Posty: 22
Rejestracja: 2014-01-10, 17:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: myrmica » 2014-01-27, 16:29

Klasa jest mało liczna. Wycieczki do Poznania, Krakowa czy Częstochowy są kalkulowane zwykle na 40 osób. Przy małej liczbie dzieci koszt znacznie rośnie, więc trzeba przyłączyć się do innej klasy. Oczywiście, że organizuję krótkie wycieczki w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania.
Nie ma żadnych ogłoszeń. Siedzą sobie panie w PN i ustalają, że jest fajny film, że pójdą ze swoimi klasami. Jedna zamawia bilety dla konkretnej liczby dzieci i idą. Pewnie, że mogę zrobić to sama. Tylko, że jak widzę, że idzie 5 klas do kina na 7 to chyba nie jest zbyt sympatycznie. Spójrzcie na to z drugiej strony: 40 uczniów ( dwie klasy ) siedziało w pustej szkole, wiedząc, że reszta poszła do kina ( ponad 100 uczniów ). Nie oczekuje, że ktoś za mnie coś zrobi - jedno zdanie by wystarczyło: "będziemy szli w tym dniu do kina". Uwierzcie mi sama zebrałabym pieniądze, sama domówiła bilety.
Zaczęło się od historii z etatem na świetlicy. Mleko przelało tylko czarę goryczy i zaczęłam tu pisać.
Koma nie jestem leniem. Mam wiele pomysłów, które realizuję.
Jestem jednak zdania, że jeśli coś przybiera formę zdarzenia szkolnego, ze względu na ilość klas biorących w tym udział, to należy o tym poinformować całą społeczność szkolną. Jeśli natomiast komuś udałoby się załatwić panią wizażystkę dla swojej klasy, która po wielkich namowach zgodzi się przeprowadzić pokaz jeszcze w jednej klasie - to ma to charakter wydarzenia klasowego. Poza tym pojedyncze wydarzenie tego typu, nie wzbudza niepokoju, ale jak jest ich już kilka zaczyna zastanawiać.
Może udało mi się wyjaśnić mój punkt widzenia ?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: edzia » 2014-01-27, 17:12

myrmica pisze:Może udało mi się wyjaśnić mój punkt widzenia ?
Ja zrozumiałam.

Uważam, że w sprawie tych wyjść do kina decydować powinien dyrektor, on w końcu podpisuje kartę wycieczki.

Czyli konflikt jest wielowątkowy. Moim zdaniem powinnaś tym bardziej nieemocjonalnie podchodzić do tych wszystkich problemów, lecz jak najbardziej profesjonalnie. Być zawsze w porządku. Działać zgodnie z przepisami. Być mimo wszystko uczynna i życzliwa.

W sprawie wycieczki - np. zorganizuj ze swoją klasą jakąś i zaproś mimo wszystko inne klasy, ale nie panikuj, jeżeli odmówią. W sprawie zastępstw - przytaknij i się nie wtrącaj, od tego jest dyrektor. W sprawie mleka - nie buntuj uczniów, ale każ im spokojnie i życzliwie samym upomnieć się o niewydane a należne mleko, ewentualnie zapytaj dyrektora, co robić. Nie gódź się na zamianę godzin tablicowych na świetlicę. Czyli mniej więcej to wszystko, co napisano powyżej.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: iluka » 2014-01-27, 17:15

myrmica pisze:Jeśli natomiast komuś udałoby się załatwić panią wizażystkę dla swojej klasy, która po wielkich namowach zgodzi się przeprowadzić pokaz jeszcze w jednej klasie
Matko, ani przez chwilę nie żałowałabym, że moja klasa straciła okazję do pokazu makijażu. Więcej, jestem pewna, że dyrekcja nie wyraziłaby zgody na tego typu pokaz na lekcjach!
myrmica pisze:są kalkulowane zwykle na 40 osób
myrmica pisze:40 uczniów ( dwie klasy ) siedziało w pustej szkole
myrmica pisze:Uwierzcie mi sama zebrałabym pieniądze, sama domówiła bilety.
To może zrób tak następnym. razem
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: Peonia » 2014-01-27, 18:20

Problem widzę w tym, że to mała szkoła, a ty nie znalazłaś w niej dla siebie dobrej, bratniej duszy, czyli do tej pory nie zaprzyjaźniłaś się z inną nauczycielką. Bo w zasadzie jest tak, ze nauczycielki, a nie klasy/uczniowie, umawiają się na wycieczki. Może spróbuj z tą panią/tym panem, osobą, która jest wychowawcą tej drugiej klasy, która nie wybrała się do kina. Umówcie się na wspólne wycieczki turystyczne lub kulturalne. Nie musi to oznaczać dla was przyjaźni, może to być zwykłe koleżeństwo zawiązane dla dobra dzieci. Nie musi być to równoległa wiekowo klasa, może być młodsza lub starsza. Ważne, żeby program wycieczki dostosowany był do możliwości dzieci.

Z drugiej strony, to zastanawiam się, jak to się stało, że 5 na 7 klas wiedziało o kinie, a ty nie. Przecież to widać, jak ludzie się organizują. Uczniowie się chwalą, no zawsze komuś cos się wymsknie mimo woli.

Tak na marginesie...
Ja jestem przewodniczącą zespołu edukacji wczesnoszkolnej i organizowałam wyjście na teatrzyk dla 12 klas (ok. 300 uczniów) i uznałam to, za wydarzenie szkolne. Chciałam umieścić zdjęcia na stronie szkoły, tym bardziej, ze były tam dzieci z prawie całego powiatu i konkursy, w których nasze dzieci wygrały sprzęt sportowy i maskotki. Dyrektorka powiedziała mi, że to mało istotne wydarzenie i nie wprowadzi zdjęć na stronę.
Nie martw się. Działaj :D

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: koma » 2014-01-27, 20:22

myrmica, napisałam dużo - ale zmazałam.
Powiem tylko tak: w Twojej szkole potrzebna jest wielka rewolucja - i to na wielu plaszczyznach.
Peonia pisze:Dyrektorka powiedziała mi, że to mało istotne wydarzenie i nie wprowadzi zdjęć na stronę.
To u Was dyrektor prowadzi stronę??

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: malgala » 2014-01-27, 20:34

Peonia pisze:Dyrektorka powiedziała mi, że to mało istotne wydarzenie i nie wprowadzi zdjęć na stronę.

U nas klasy mają swoje własne podstrony i samodzielnie je redagują.
A wasza dyrektorka chyba nie ma co robić albo czegoś się obawia, że sama szkolną stroną się zajmuje.

koma pisze:Powiem tylko tak: w Twojej szkole potrzebna jest wielka rewolucja - i to na wielu plaszczyznach.

Obawiam się, że do niej nie dojdzie, bo taki stan chyba większości odpowiada.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: koma » 2014-01-27, 20:53

Myslę, że myrmicy nie odpowiada i sama zaproponuje jakieś zmiany. :mrgreen:

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: linczerka » 2014-01-27, 21:07

Peonia pisze:Chciałam umieścić zdjęcia na stronie szkoły, tym bardziej, ze były tam dzieci z prawie całego powiatu i konkursy, w których nasze dzieci wygrały sprzęt sportowy i maskotki. Dyrektorka powiedziała mi, że to mało istotne wydarzenie i nie wprowadzi zdjęć na stronę.

Cenzura!
Jak zaproponuję naszej prowadzenie strony to mnie wyśle do psychiatry :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

myrmica
Posty: 22
Rejestracja: 2014-01-10, 17:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: myrmica » 2014-01-27, 22:43

Koma nie będę niczego proponować. Jedną sprawę skrytykowałam i zostałam publicznie zwyzywana. W tym roku usłyszałam też w obecności innych osób, że mam się "odwalić", a przecież próbuję rozmawiać o sprawach szkolnych, a nie o prywatnym życiu nauczycieli. Gronu to nie przeszkadza. Akceptują takie zachowanie i osobę, która je zaprezentowała.

Iluka jak będę znać datę takiego wyjścia, to na pewno to zrobię.

U nas w szkole też klasy mają własne podstrony i same mogą je redagować.

A swoją drogą sporo osób czyta ten wątek :wink: .

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: iluka » 2014-01-27, 23:01

myrmica pisze:Iluka jak będę znać datę takiego wyjścia, to na pewno to zrobię.
Nie zrozumiałyśmy się.
Sama coś zaplanuj. Zamów bilety. Zorganizuj. Zaproponuj komuś z wychowawców z innej klasy. Pokaż, że potrafisz wyjść z inicjatywą.
To samo proponują inne forumowiczki.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: koma » 2014-01-28, 15:57

myrmica pisze:Spójrzcie na to z drugiej strony: 40 uczniów ( dwie klasy ) siedziało w pustej szkole, wiedząc, że reszta poszła do kina ( ponad 100 uczniów ).

Myrmica...ja chyba nie jestem kumata...
Nie powiesz mi, że nie wiedziałyście z wychowawczynią tej drugiej klasy, że organizowane jest wyjście do kina. Dzieci takie informacje natychmiast przynoszą - "A my idziemy, prosze pani?"
myrmica pisze:Uwierzcie mi sama zebrałabym pieniądze,

Sorry, ale kto niby miał to zrobić za wychowawcę??? :mrgreen: :mrgreen:

Pytałam, jaki masz staż pracy - nie odpowiedziałaś.

myrmica
Posty: 22
Rejestracja: 2014-01-10, 17:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: myrmica » 2014-01-28, 19:49

Czy ja jestem szpieg z krainy deszczowców ?
Do swoich obowiązków mam dopisać jeszcze podsłuchiwanie, podglądanie i wypytywanie dzieci co robią inni wychowawcy?
Chodzi o przepływ informacji, właściwą współpracę i dzieci.

Staż pracy - spory.
Pozdrawiam czytających.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Proszę o opinię, komentarz

Postautor: vuem » 2014-01-28, 20:04

myrmica pisze:Czy ja jestem szpieg z krainy deszczowców ?


Nie denerwuj się, ja rozumiem Twoje rozmówczynie. Sam czytając wątek częściej odnoszę wrażenie, że "tego nie wiesz", tamtego "ktoś Ci nie zaproponował" niż czytam informację, że jesteś przez "kolegów" dyskryminowana.
To muszę wychwytywać "między wierszami".

Nie musisz podsłuchiwać, ani zmuszać nikogo do współpracy.

Brakuje Ci jednak wiary w to, że możesz to zrobić sama, czy np. z klasą, która "też zostaje w szkole, gdy inni idą do kina".

POmijając nienormalność niektórych opisywanych sytyuacji, bo to kosmos. Zrób to sama.

nie bój się zwiększonych kosztów.
Duży autokar, a mały bus. Duża grupa, a mała ... toż to kwestia może 30 - 35 złotych różnicy za transport. Koszty noclegów nie są uzależnione od wielkości grupy, podobnie wyżywienie, czy bilety wstępu, a koszt ewentualnego przewodnika? Grosze.

Wymyśl też wyjście, uzgodnij z dyrektorem, daj ogłoszenie w PN, zgłoszą się dobrze, nie zgłoszą się trudno.

I zaciśnij zęby, szukaj innego miejsca dla siebie ... bo jeśli na kilkadziesiąt osób tam pracujących 90% jest takimi, jakich ich opisujesz ... toż trafiłaś do piekła. ;)
na tym świecie zyja tez normalni ...


Wróć do „Wychowawca klasy”