pierwsze zebranie z rodzicami

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: pierwsze zebranie z rodzicami

Postautor: vuem » 2010-08-28, 11:49

W tym zakresie powinnaś przedstawić WSO, o szczegółowych wymaganiach przedmiotowych decydują poszczególni nauczyciele tych przedmiotów, więc absolutnie Ty nie musisz, a nawet nie możesz tego przygotowywać.
Może macie zwyczaj, że w imieniu nauczycieli wychowawca rodzicom (w skrócie) przedstawia ich wymagania, może w niektórych przedmiotach są specyficzne i warto rodziców uprzedzić i wyjaśnić, by nie musieli sami snuć domysłów, a może po prostu wystarczy oświadczyć, że szczegóły podadzą nauczyciele na pierwszych lekcjach...choć to oczywiste.

justyna605
Posty: 22
Rejestracja: 2010-06-14, 10:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: pierwsze zebranie z rodzicami

Postautor: justyna605 » 2010-08-28, 12:31

vuem, masz obowiązek poinformować o wymaganiach i uczniów i ich rodziców. Uczniom, oczywiście, przedstawią je poszczególni nauczyciele, ale rodzicom musi je podac wychowawca. Każdy nauczyciel powinien dostarczyć je wychowawcy klasy, ktory - niestety- czyta je na zebraniu (znam to ze strony wychowawcy i - od roku- rodzica).
żeby Cie przekonac wklejam przepis:
§ 4. 1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.

o.el, jak to wygląda w Twojej szkole podpowie Ci statut i starsi koledzy.[/b]

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: pierwsze zebranie z rodzicami

Postautor: vuem » 2010-08-28, 14:30

justyna605 pisze:żeby Cie przekonac


Justyno, nie musisz mnie przekonywać, co jest obowiązkiem nauczyciela w kwestii wymagań przedmiotowych. Jako nauczyciel poinformuję uczniów i rodziców (za pośrednictwem ich dzieci, czy w formie drukowanej) o szczegółach. Po jakiego grzyba to czytać?

Jako wychowawca (a o to o.el pytała) mam obowiązek przedstawić coś innego, porozmawiać z rodzicami moich wychowanków o planach itd. Ze względu na pewne korekty tego lata przedstawię WSO.

Nie mam zamiaru czytać wymagań każdego nauczyciela, bo to pierwsze nie jest konieczne, bo drugie nudne i po trzecie jest to kompletną stratą czasu.

Zaraziłem się od Miwuesa :wink: , więc poproszę o podstawę prawną obowiązku wychowawcy przedstawienia wymagań przedmiotowych swoich kolegów :wink:

o.el
Posty: 5
Rejestracja: 2010-08-27, 13:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Informatyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: pierwsze zebranie z rodzicami

Postautor: o.el » 2010-08-28, 15:16

A tak w ogole to mozna zrezygnowac z funkcji wychowawcy klasy? Przeraza mnie to. Dyrektorka postawila mnie przed faktem dokonanym. Cale wakacje nic nie mowila, dopiero na radzie wczoraj poinformowala mnie, ze bede wychowawczynia klasy 1 PG. Nie dosc, ze jestem zupelnie zielona w sprawach nauczycielskich, bo dopiero zaczynam prace to jeszcze wychowawstwo. Zastanawiam sie czy nie isc do dyrektorki i porozmawiac z na ten temat. czuje, ze nei jestem w stanie temu sprostac:(((

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: pierwsze zebranie z rodzicami

Postautor: vuem » 2010-08-28, 15:55

Na ogół "świeżych" się oszczędza w przydziałach wychowawstwa, ale widać albo "urzekłaś" dyrekcję lub nie ma ona wyjścia :wink:

Przerażona jesteś? E, nie ma powodu. nierzadko jest to problem, ale "wciąga".

Jeśli jesteś absolutnie przekonana, że nie chcesz tego robić, porozmawiaj z dyrekcją.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: pierwsze zebranie z rodzicami

Postautor: arsandra » 2010-08-28, 16:54

Ja na szczęście nie dostałam wychowawstwa, ufff :) Bym chyba już nie spała i nie jadła :D Dyrektorka też od razu powiedziała, że tak na początku mi odpuści i nie da wych.:) Mądra kobieta :)

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: pierwsze zebranie z rodzicami

Postautor: Moraw » 2011-09-23, 15:22

Jestem po pierwszym spotkaniu z rodzicami, wszystko przebiegło dobrze, poza jednym, drobnym incydentem, które mnie nieco rozśmieszył. Do klasy wpada zmęczona matka jednej z uczennic, jakby przebiegła maraton (spóźniona, bo wcześniej było spotkanie z dyrekcją w sali gimnastycznej) i krzyczy oburzona: "szkoda, że nie kazaliście nam włazić na dach". Sala znajduje się niestety na drugim piętrze, na końcu korytarza :D
Mam wrażenie, że ciężko będzie nam się układać współpraca, ale to się okaże, przy jakichś problemach.


Wróć do „Wychowawca klasy”