Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: edzia » 2008-08-26, 08:50

wilga pisze:Może trochę źle się wyraziłam Chodziło mi o to, że na wywiadówce protokolantem jest wybrany rodzic.
Tak właśnie to zrozumiałam.

Nie ma potrzeby pisać protokołu z wywiadówek. W dzienniku jest miejsce na wpisanie tematyki zebrań oraz na podpisy rodziców. To wystarczy.

Zazdroszczę ci tak zdyscyplinowanych rodziców. :)

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Sial » 2008-10-05, 16:20

Nie mam teczki wychowawcy, usprawiedliwienia uczniowie mają w specjalnych zeszytach, a na poczatku roku szkolnego uczniowie piszą mi na kartkach podstawowe dane z telefonami, adresem itd, żeby uaktualnić dane w dzienniku. Moje obserwacje uczniów mi wystarczają:D
A co do protokołów z zebrań rodziców... przepraszam jak dla mnie nonsens... Idąc na zebranie mam wypunktowane sprawy do poruszenia na nim, jest w dzienniku miejsce na wpisanie tematyki zebrania, rodzice się podpisują i tyle:)
Jesli dochodzi do zmiany wychowawcy pod koniec semestru przed wystawieniem ocen z zachowania to przecież oceny te nalezy ustalić konsultując się z uczniami, popatrzeć na frekwencję - głównie godziny nieusprawiedliwione, spóźnienia... Zwykle wychowawstwo przejmuje ktoś, kto w danej klasie uczy zatem ich zna i chyba zauważa jej aktywność w szkole.
Przyznam, że owa "teczka" może się przydać w klasach 1-3SP ale na późniejszych etapach kształcenia - A KYSZ z dodatkową biurokracją. Takie jest moje zdanie, pozdrawiam wszystkich:)

Alicja z Krainy Czarów
Posty: 1
Rejestracja: 2008-10-09, 20:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Alicja z Krainy Czarów » 2008-10-09, 20:54

Od września dostałam moje pierwsze wychowawstwo w klasie I szkoły podstawowej. Wielka radość ale i odpowiedzialność. Z dziećmi daję sobie radę, moją zmorą są różnego rodzaju dokumenty :/ prosiłabym Was o to byście podpowiedziały mi jakie powinnam posiadać jako wychowawca, słyszałam o teczce wychowawcy ale niestety nie wiem czym ona jest..Nasza szkoła istnieje od niedawna są w niej 2 klasy pierwsze, 2 czwarte, nie mam się kogo poradzić, dlatego proszę pomóżcie mniej doświadczonej koleżance :)

magdaes
Posty: 17
Rejestracja: 2008-12-14, 00:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: magdaes » 2008-12-14, 21:04

jeśli chodzi o teczkę też takowej nie posiadam.
Uczniowie mają zeszyty w których rodzice wpisują usprawiedliwienia. wpisywane też są w te zeszyty oceny . :)
jeśli o zebrania chodzi na kartce mam wypunktowane wszystkie tematy jakie mam poruszyć na zebraniu:)

karia
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-31, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: karia » 2008-12-16, 09:30

Co mnie wiadomo na ten temat:
Na podstawie Rozporządzenia MENiS z dnia 19 lutego 2002 r.w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Dokumentację, za którą odpowiada nauczyciel i wychowawca klasy stanowią:
Ø dziennik lekcyjny,
Ø dziennik zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, kółek przedmiotowych
i nauczania indywidualnego,
Ø arkusze ocen ucznia,
Ø teczka wychowawcy (dokumentacja wewnętrzna szkoły).

Teczka wychowawcy klasy uporządkowuje i ułatwia pracę nauczyciela-wychowawcy. :
co się w niej znajduje
( inf. dla tych co wcześniej prosili o info na maila):

• charakterystyka zespołu klasowego,
• planowanie i zapis pracy wychowawczej,
• dokumentowanie współpracy z rodzicami,
• dokumentowanie współpracy z poradnią psychologiczno -pedagogiczną,
• oraz innych spostrzeżeń dotyczących złożonej pracy wychowawczej.
np. prowadzę notatki z różnych"wyskoków"moich podopiecznych, które są potwierdzone podpisem (zawsze mogą zrobić swoją adnotację o zdarzeniu)

Ponieważ m.inn. mam uczniów z dozorem kuratora wszelkie kontakty z urzędnikami mam potwierdzone, a i oni widzą, co ja jako wychowawca robię dla danego ucznia.
Wspólne działania zawsze przynoszą lepszy efekt niż gdy"każdy sobie rzepkę skrobie"....
Teczka faktycznie, może okazać się zbędna jeśli nie masz problemów wychowawczych, natomiast jest pomocna jeśli takowe są.

(poniżej dla zainteresowanych bardziej szczegółowo)

Teczka wychowawcy winna się składać z następujących dokumentów:
1. Lista uczniów danej klasy.
2. Plan pracy wychowawczej klasy na dany rok szkolny lub etap kształcenia dopasowany do specyfiki danej klasy.
4. Wykaz dzieci korzystających z pomocy społecznej.
5. Wykaz dzieci dożywianych.
6. Wykaz dzieci z orzeczeniami poradni psychologiczno - pedagogicznej.
7. Wykaz dzieci z opiniami poradni psychologiczno - pedagogicznej.
8. Własne opinie pisane dla placówek, w tym ksero dokumentów przekazywanych dla sądu, poradni, itp.
9. Postanowienia sądów.
10. Zalecenia PPP dot. uczniów w danej klasie z potwierdzeniem, że uczący nauczyciele zapoznali się z zaleceniami.
11. Diagnoza wstępna dotycząca sytuacji domowej wychowanków - ankieta do rodziców.
12. Plan współpracy z rodzicami.
13. Potwierdzone przez rodziców informacje o proponowanej ocenie semestralnej / końcoworocznej, ( zagrozenia oceną ndst)
15. Notatki służbowe nt. niepokojących wydarzeń w klasie, w szkole, na wycieczce, itp.


Pozdrawiam:)
Ostatnio zmieniony 2008-12-16, 09:37 przez karia, łącznie zmieniany 1 raz.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: edzia » 2008-12-16, 09:32

karia, na litość boską, tylko nie pisz, że to jest na podstawie rozporządzenia!

W rozporządzeniu, na które się powołujesz, nie ma mowy o żadnej teczce wychowawcy! Jest, owszem mowa o dzienniku lekcyjnym i o arkuszach ocen.
http://www.lex.com.pl/serwis/du/2002/0225.htm

karia
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-31, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: karia » 2008-12-16, 09:45

Napisałam te inf. dla tych co chcą...taka była prośba osób zaczynających pracę wychowawczą. Nikogo nie namawiam, by taką teczkę zakładał ,jak nie muszi. Jednak mnie się juz parokrotnie przydała ( np.kontrola Kuratorium, kontakty z kuratorem sądowym itp)

np.§ 19.
Przedszkole, szkoła i placówka prowadzi dla każdego dziecka, ucznia lub wychowanka, objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną, dokumentację badań i czynności uzupełniających (...)
dlatego napisałam że to dokumentacja wewnętrzna szkoły
Oczywiście nie ma mowy o teczce, może być segregator... jak zwał tak zwał....

Jeszcze raz powtarzam teczka ma służyć ochronie wychowawcy, jeśli faktycznie coś robisz to nie ma problemu to udokumentować...i nie zajmuje to, aż tyle czasu !
Osobiście uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć
A wybór należy do wychowawcy (czasem od nakazu dyrekcji)
Pozdrawiam:)
Ostatnio zmieniony 2008-12-16, 10:16 przez karia, łącznie zmieniany 1 raz.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: edzia » 2008-12-16, 10:15

O segregatorze też nie ma mowy!

karia pisze:Jeszcze raz powtarzam teczka ma służyć ochronie wychowawcy
Przed kim? Przed czym?
karia pisze:jeśli faktycznie coś robisz to nie ma problemu to udokumentować...i nie zajmuje to, aż tyle czasu !
Tylko po co zajmować się niepotrzebną dokumentacją?

karia
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-31, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: karia » 2008-12-16, 10:17

...przed zarzutami, że nic nie robi...
Ja na ten temat powiedziałam swoje zdanie, szanuję i Twoje...Pozdrawiam:)

PS. Bardziej szaleńczym pomysłem jest protokołowanie zebrań przez rodziców....

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: edzia » 2008-12-16, 10:19

karia pisze:...przed zarzutami, że nic nie robi...
:lol:

Fajne... :)

karia
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-31, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: karia » 2008-12-16, 10:21

ciesze się, że Ci się spodobało :)

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Andulencja » 2008-12-16, 18:22

Edzia czepiasz się. 8)
Jeśli ktoś chce się bawić w dodatkową papierologię :roll: to proszę bardzo.
informacje o opiniach, orzeczeniach z PPP zapisana jest w dzienniku (specjalnie przygotowana strona) i rzeczywiście dodatkowe papiery uważam za bezsensowne. Jeśli w szkole jest pedagog (u mnie jest) to informacje o sytuacji społecznej, finansowej ma on - jak coś potrzeba - wystarczy spytać. Informacje o zagrożeniach umieszczone są na tylnych stronach w dzienniku (na stronie UWAGI). Jedyne co może się przydać, to różne opinie pisane dla placówek, sądu, poradni, itp. - ale to mam w komputerze :P
Jednak niektórzy są pedantami jeśli chodzi o papiery i nie można tego negować :)

karia
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-31, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: karia » 2008-12-16, 19:25

Andulencja: 1)Jeśli ktoś chce się bawić w dodatkową papierologię to proszę bardzo.
A co jeśli ma nakaz od dyrekcji? Poprostu musi.
2)Jeśli w szkole jest pedagog.....
U mnie nie ma i takie sprawy spadają na wychowawcę.
3)Jedyne co może się przydać, to różne opinie pisane dla placówek, sądu, poradni, itp. - ale to mam w komputerze
Ja mam w teczce, która jest w szkole, bo niestety ciągłego dostępu do komputera w pracy nie mam.

Tak więc szkoły są różne, warunki pracy też.....

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Andulencja » 2008-12-17, 16:41

Dlatego napisałam, że Edzia się czepia. :)

A zdanie o papierologii nie miało na celu nikogo obrazić - ale jestem przeciwniczką zbierania ton makulatury - i tyle.

Reszta mojej wypowiedzi miała pomóc tym, którzy chcą ograniczyć się do tych niezbędnych papierów. A i warunki im w tym pomagają.

A jeśli chodzi o nakazy dyrekcji, to właśnie wystawiam ołówkiem oceny wszystkim uczniom (a jest ich sporo), bo uczeń na miesiąc wcześniej ma obowiązek poznać swoją planowaną ocenę. :roll: :roll: :roll: i nie ważne, że do końce semestru dostanie jeszcze 3-5 ocen i moje plany mogą runąąąć :/ I na co ta praca? - Ale jak nakazują :?: :?: :?:

karia
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-31, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: karia » 2008-12-17, 17:10

chodzi tu raczej o poinformowanie rodziców o ewentualnej ocenie niedostatecznej (zagrożenie nią), a ta ocena może ulec zmianie, poprawie....tak to się odbywa u mnie w szkole , a wynika ze statutu.


Wróć do „Wychowawca klasy”