Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Andulencja » 2008-12-17, 17:44

Do tej pory i u mnie w szkole tak było, ale w tym roku ... :roll:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: edzia » 2008-12-17, 22:11

Andulencja, nazywasz czepianiem się wyprowadzanie kogoś z błędu.

karia pisze:Na podstawie Rozporządzenia MENiS z dnia 19 lutego 2002 r.w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Dokumentację, za którą odpowiada nauczyciel i wychowawca klasy stanowią:
...
Ø teczka wychowawcy (dokumentacja wewnętrzna szkoły).
I to mi się mocno nie spodobało, bo podała niby podstawę prawną prowadzenia teczki wychowawcy, a takiej podstawy prawnej nie ma. Mogło to więc wprowadzić kogoś w błąd. Nie każdy sprawdza źródło, więc powiela to, co usłyszy, zobaczy i potem jest ogólna psychoza. W sprawie „teczki wychowawcy” na różnych forach nauczyciele panikują. Wystarczy poczytać, np.
- Czy ktoś ma może jakiś sprawdzony sposób układania dokumentów w teczce wychowawcy?
- teczka wychowawcy to nic tsrasznego każdy ją prowadzi
- Od 12.09.2006 wzorcową Teczkę Wychowawcy posiadają do wglądu: biblioteka szkolna, …
Wszyscy wychowawcy są zobowiązani do okazania teczki wraz z planem pracy wychowawcy klasy i rozkładem GDW do 29.09.2006.



Nie mam nic przeciwko gromadzeniu różnych papierków i dokumentów dotyczących danej klasy w segregatorze, wiązanej teczce czy choćby w pudełku po butach :wink: . Ankiety, jakieś zgody na WDŻ itp. Gdzieś to trzeba trzymać. Nie podoba mi się jednak ten przerost formy nad treścią. W googlach są nawet wzory takich „teczek”, niemal gotowe do „zastosowania”. Porządek w papierach - wydawałoby się - pierwsza klasa. Tymczasem lepiej, by wychowawcy potrafili radzić sobie z problemami, umieli porządnie wypełnić choćby arkusze ocen, czy policzyć frekwencję. Wypielęgnowana "teczka wychowawcy" nie zastąpi prawdziwej pracy wychowawcy.


Andulencja, Karia, to oczywiście nie było do Was. To było raczej do tych, co bezmyślnie każą zakopywać się nauczycielowi w papierkach.

karia
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-31, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: karia » 2008-12-19, 09:45

W dużej mierze zgadzam się z Tobą. Masz rację, że namnożyło się tych papierów bez pojęcia.

Przytoczyłam to rozporządzenie, bo na jego podstawie (dot. dokumentowania pracy – mam u siebie w szkole nakaz dyrekcji prowadzenia takiej teczki – w ramach dokumentacji wewnętrznej szkoły)
Na wiele rzeczy nie ma podstawy prawnej, choćby na plany wynikowe- jednak też się je pisze (dok. wew. szkoły) pewnie dlatego, żeby było w papierach, że się umie planować swoją pracę….mniejsza o to.

W miarę swoich możliwości staram się jednak pomagać tym, którzy o to proszą. A prośba w tym wątku forum dotyczyła właśnie tego, co w takiej teczce się znajduje. Stąd moja odpowiedź.

Często na forach znajdują się konkretne pytania czy prośby, na które odpowiedzi są w formie…poczytaj KN, a się dowiesz ... Czy o to chodziło nadawcy pytania….pewnie nie.

Mam własne doświadczenia zawodowe, ale nadal cały czas się uczę…nie uważam, że „zjadłam wszystkie rozumy”, dlatego jeśli miałabym z czymś problem, to zwracając się o pomoc, podpowiedź innych, chciałabym się czegoś dowiedzieć, np. jak inni sobie dają radę w podobnej sytuacji. Wydaje mi się, że po to między innymi są takie fora. Wnioski oczywiście wysuwam sama.

PS. Może faktycznie moja wcześniejsza wypowiedź mogła wprowadzić kogoś w błąd, bo nie ma wprost wpisu o takowej teczce, natomiast jest, np. że ”… szkoła i placówka prowadzi dla każdego dziecka, ucznia lub wychowanka, objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną, dokumentację badań i czynności uzupełniających (...)” I na tej podstawie, powołując się na rozporządzenie dyrekcja wdrożyła takową teczkę, bo u mnie nie ma pedagoga, ani psychologa….
Pozdrawiam:)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: edzia » 2008-12-19, 22:24

§ 19. Przedszkole, szkoła i placówka prowadzi dla każdego dziecka, ucznia lub wychowanka, objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną, dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę i lekarza.
Ta dokumentacja to niby teczka wychowawcy? :wink: Gratuluję pomysłowości dyrektorowi, jeżeli na podstawie takiego przepisu wdraża "teczkę wychowawcy". :wink:

Moim zdaniem dyrekcja mogła wprowadzić u Was takie "teczki" własnym zarządzeniem. Jednak podając w nim powyższą podstawę prawną, wprowadziła was w błąd.

karia pisze:W miarę swoich możliwości staram się jednak pomagać tym, którzy o to proszą. A prośba w tym wątku forum dotyczyła właśnie tego, co w takiej teczce się znajduje. Stąd moja odpowiedź.
I dobrze, wielu na pewno skorzysta. Zresztą podejrzewam, że i tak bardziej z Twoich rad skorzystają, niż z moich. :wink:

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: oliweczkaS » 2009-04-25, 17:16

aneta883 pisze:Witam teczka wychowawcy to nic tsrasznego każdy ją prowadzi , ankieta jak najbardziej
podaj maila to prześlę ci co powinna zawierać taka teczka i nawet ankietę mam :lol:

Byłabym wdzięczna za maila o teczce wychowawcy. Od września dostanę pierwsze wychowawstwo i już jestem w lekkim stresie. Ankietę też podeślij. Dziękuję z góry!
oliweczka4@op.pl
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: edzia » 2009-04-25, 21:14

oliweczkaS pisze:Byłabym wdzięczna za maila o teczce wychowawcy.
Czy w tym wątku jeszcze mało powiedziano o teczce wychowawcy? :shock:

Wystarczy wyłapać i wypisać z różnych postów jej zawartość i potem już do woli gromadzić, układać, przekładać, wpinać, opisywać, przepisywać, tworzyć... :roll:

Jak komuś mało, to można jeszcze poszukać inspiracji tam: :google:

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-06-26, 20:07

W trakcie mojego pierwszego roku bycia wychowawcą klasy, mój uczeń otrzymał naganę dyrektora szkoły. Po jej wręczeniu Pani Dyrektor poprosiła mnie, bym kopię tejże nagany umieściła w teczce wychowawcy. Odpowiedziałam jej: "Oczywiście" i zaraz pobiegłam do mojego szkolnego autorytetu z pytaniem "Co to jest ta teczka wychowawcy?" Okazało się, że taką teczkę już miałam, sama ją założyłam dla siebie i gromadziłam w niej wszytsko, co dotyczyło uczniów mojej klasy.

Monkawwa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-25, 13:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Monkawwa » 2011-08-24, 22:38

Ja też mam mały problem z "teczką";)) . Obejmuję wychowawstwo w klasie I zawodowej, nowa klasa i nowi uczniowie. Ja jako wychowawca mam założyć indywidualną teczkę dla każdego ucznia i nie wiem jaki ma być skład i kolejność gromadzenia dokumentów. Jest to szkoła specjalna. Wiem, że na pewno ma być skierowanie ucznia do szkoły specjalnej, orzeczenie, zalecenia, opinia, charakterystyka ucznia, akt urodzenia. Czy ktoś może zakładał takie teczki i wie co konkretnie ma się w nich mieścić i w jakiej kolejności?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: edzia » 2011-08-25, 12:06

Monkawwa pisze:Ja jako wychowawca mam założyć indywidualną teczkę dla każdego ucznia i nie wiem jaki ma być skład i kolejność gromadzenia dokumentów.
Żaden przepis prawny nie nakazuje zakładania takich teczek. Jeśli jednak już to chcesz robić, to albo robisz na czyjeś polecenie (wtedy tego kogoś zapytaj, co tam ma być i w jakiej kolejności), albo dla własnych potrzeb, bo lubisz mieć wszystko np. w segregatorku. Zrób wtedy tak, żeby ci było wygodnie. To ma tobie służyć, a nie dyrektorowi, czy jakiemuś wizytatorowi.

Czy ktoś może zakładał takie teczki i wie co konkretnie ma się w nich mieścić i w jakiej kolejności?
Takie pytanie świadczy o twojej ogromnej panice i bezradności i o hołdowaniu papierozaurom, jak to ktoś trafnie nazwał kiedyś.

A nie możesz po prostu założyć jakiegoś segregatora z tyloma koszulkami, ilu masz uczniów, a w każdej koszulce te dokumenty, co wymieniłaś? W toku pracy na bieżąco możesz przecież dokładać do tych koszulek inne dokumenty, jeśli okażą się potrzebne.

Monkawwa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-25, 13:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Monkawwa » 2011-08-25, 15:35

Wiem, że nie ma tego w żadnych przepisach, bo szukałam. To wymóg dyrektora. Jednak myślałam, że może w szkołach specjalnych tak się robi i ktoś takie teczki prowadzi. U mnie w pracy musi być super wszystko tak jak należy, . A papierkowa robota mnie przeraża, może nie tyle przeraża, co jej nie cierpię. A w pracy wielkie zamieszanie i ciężko się dobić do władzy, żeby o cokolwiek zapytać, a już nie ma mowy o tym, żeby władza poświęciła komuś dłuższą chwilę. Dlatego moje zapytanie. Ale jakoś stworze teczki, nic nie motywuje do pracy jak ochrzan dyrektora;)
Pozdrawiam i dziękuje;)

Jola_26
Posty: 5
Rejestracja: 2009-05-06, 21:21
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: Jola_26 » 2012-09-08, 01:12

Mam pytanie. Czy w tematyce godzin z wychowawcą muszą być umieszczone ścieżki edukacyjne?. Czy one nadal obowiązują?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: koma » 2012-09-08, 09:34

Jola_26 pisze:Mam pytanie. Czy w tematyce godzin z wychowawcą muszą być umieszczone ścieżki edukacyjne?. Czy one nadal obowiązują?


Jak by nie patrzeć - nie jest ważne, czy one obowiązują czy nie - nauczyciel i tak je realizuje, zwykle nieświadomie: tematyka zdrowotna, ekologiczna, patriotyczna, medialna...Przecież to robisz! Nie tylko na lekcji wychowawczej.
Inna kwestia, czy obowiązują jeszcze płachty, tabele, papióry, które te tematykę występującą na lekcjach osobno planują i rejestrują.
Sprawdzałam wczoraj - nie widzę jakiegoś odwołania tego hitu sprzed kilku lat.

Jeżeli musisz podać tematykę godzin wychowawczych (w nowej klasie IV jest to "godzina z wychowawcą"!), to w uwagach dopisz, że to realizacja jakiejś scieżki. Osobnych lekcji na ścieżki nie planujemy!

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: iluka » 2012-09-08, 09:46

Nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego nie zawiera na żadnym z etapów edukacyjnych dotychczasowych ścieżek edukacyjnych – treści tych ścieżek zostały w pełni uwzględnione w podstawie programowej poszczególnych zajęć edukacyjnych.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: koma » 2012-09-08, 10:30

No i mamy jasność - ścieżki tylko w klasach pracujących wg starej podstawy:)

Do "wymarcia".

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dokumenty nauczyciela - wychowawcy

Postautor: iluka » 2014-02-01, 20:15

Nic nowego w sprawie teczek wychowawcy...?

Chwała Bogu, wymarły śmiercią naturalną :twisted:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Wychowawca klasy”