zakończenie roku szkolnego

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fajnyprofesor
Posty: 69
Rejestracja: 2008-10-28, 17:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

zakończenie roku szkolnego

Postautor: fajnyprofesor » 2010-06-08, 12:26

Witam, jestem wychowawcą klasy IV i poraz pierwszy będę uczestniczył w zakończeniu roku szkolnego. Jak mam zorganizować ten dzień, o czym nie zapomnieć. Proszę o praktyczne porady.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zakończenie roku szkolnego

Postautor: vuem » 2010-06-08, 12:45

Organizujesz uroczystość szkolną i szukasz scenariusza?

Chodzi Ci o Twoje spotkanie z wychowankami i ostatnią przed wakacjami lekcje wychowawczą?

Czy może chodzi tylko o Ciebie, jakieś wskazówki dotyczące stroju, czy zestawu śniadaniowego?

:wink:

fajnyprofesor
Posty: 69
Rejestracja: 2008-10-28, 17:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zakończenie roku szkolnego

Postautor: fajnyprofesor » 2010-06-08, 13:53

Chodzi mi o ostatni dzień w szkole, w swojej klasie, po części oficjalnej. Czy mam od razu przejść do rozdawania swiadectw, pożegnaniu sie i ...do widzenia. Czy powinienem podsumować ten rok pracy i współpracy z rodzicami i uczniami.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zakończenie roku szkolnego

Postautor: vuem » 2010-06-08, 14:38

Profesorze Fajny, a jak wyglądały dotąd Twoje spotkania z wychowankami?

Lubiliście razem czas spędzać, rozmawiać? Potrzebujesz wskazówek jak to zrobić? Chyba nie bez powodu wybrałeś taki nick? :wink:

Chyba, że pytasz o formalne regulacje, ale te o tym milczą.

Rób co chcesz, nie zapomnij jedynie wręczyć świadectw, pochwalić za wysiłek, ostrzec przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wakacjach i wio do domu.

Nie zanudzaj na miłość boską dzieciaków analizą roku pracy / współpracy, czy czego tam jeszcze...nawet jak rodzice będą obecni, poczuj wakacje i wrzuć na luz, porozmawiajcie w miłej atmosferze...

Powiem szczerze, że dziwi mnie Twoje pytanie...to znaczy stawianie takich pytań w ogóle...

fajnyprofesor
Posty: 69
Rejestracja: 2008-10-28, 17:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zakończenie roku szkolnego

Postautor: fajnyprofesor » 2010-06-09, 16:58

Moje zapytanie dotyczyło formaloności, czy takowe są. A pytam, bo jak pisałem na poczatku jestem wychowawca poraz pierwszy i nie uczestniczyłem do tej pory w klasowych zakończeniach roku (jedynie w swoich). A chyba po to jest to forum, by Ci, którzy nie są doinformowani zdobyli odpowiedzi lub podpowiedzi, rady od tych bardziej doświadczonych...

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: zakończenie roku szkolnego

Postautor: Andulencja » 2010-06-09, 21:04

fajnyprofesor pisze:Czy mam od razu przejść do rozdawania swiadectw, pożegnaniu sie i ...do widzenia. Czy powinienem podsumować ten rok pracy i współpracy z rodzicami i uczniami.
Nie przedłużaj, dzieciaki tego nie lubią. Zaproś wszystkich do klasy, ja zawsze zaczynam rozdawanie świadectw od prymusów i zawsze prosiłam o oklaski - rozładowuje to atmosferę. Potem alfabetycznie rozdawałam resztę i każdemu gratulowałam otrzymania świadectwa, podkreślałam mocne strony (np. gratuluję Kasiu 3 z matematyki. Miałaś problemy w I semestrze, ale tak pracowałaś, że teraz masz 3. Możesz być z siebie dumna. Ja jestem.) Wystarczy jedno, dwa zdania. Po wszystkim, życz im spokojnych, miłych i bezpiecznych wakacji i rozpuść do domów. Sam nie wychodź tak od razu, może jakiś dzieciak będzie miał jakąś sprawę na osobności. Poczekaj chwilę po tym jak wszyscy wyjdą.
Zapytaj dzień wcześniej, czy dzieciaki mają coś kwitować, podpisać (są czasami wymagane różne podpisy, a potem trudno znaleźć dzieciaki)

O bezpieczeństwie na wakacjach powinieneś powiedzieć dzieciakom wcześniej. Można znaleźć fajne gotowe prezentacje lub samemu coś wymyśl. Przypomnij o oddaniu książek do biblioteki i innych obowiązkowych rozliczeniach. 4 klasa to jeszcze maluchy, które zapominają o wielu sprawach. U nas bibliotekarka przynosi na 2 tygodnie przed końcem roku listę dłużników wychowawcom. Możesz sam przejść i zapytać.


Wróć do „Wychowawca klasy”