Czy można nie zabrać na wycieczkę?

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: katty » 2010-11-03, 15:35

Wkrótce planujemy 3-dniowy wyjazd z klasą. Jedna z dziewczynek na dotychczasowych wycieczkach nie potrafiła się zachować i mimo rozmów i z nią, i z rodzicami, złe zachowania się powtarzają. Stąd moje pytanie: czy można w ramach kary nie zabrać jej na 3-dniową wycieczkę?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: edzia » 2010-11-03, 15:50

Pewnie, że można.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: dushka » 2010-11-03, 18:52

Dokładnie - u nas jest to w statucie szkoły, a osoba nie zabrana (lub ta, która nie jedzie z własnej woli) ma obowiązek pójścia na zajęcia z inną, równoległą klasą.

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: oliweczkaS » 2010-11-20, 13:47

U nas raczej dyrekcja nie chce się zgadzać na zostawianie uczniów w szkole w czasie wycieczki. Wszyscy powinni jechać. Mam w klasie chłopca z ADHD i zwyczajnie boję się go zabrać na wycieczkę 2-3 dniową.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: koma » 2010-11-20, 19:32

oliweczkaS pisze:Mam w klasie chłopca z ADHD i zwyczajnie boję się go zabrać na wycieczkę 2-3 dniową.

Niech jedzie również jego matka.
My tak proponujemy rodzicom.

Wyjazd na wycieczki, zwłaszcza 2-3 dniowe, nie leży w zakresie obowiązków nauczyciela.
Jeżeli jednak jeździsz, musisz zapewnić wszystkim dzieciom nalezyta opiekę. Decydując sie na zabranie dziecka z ADHD, decydujesz sie wziąć za niego odpowiedzialność.
Może lepiej poprosić matkę, aby pojechała? U nas jest to praktykowane. Jeżeli nie - po prostu nie jedź! Nie będziesz sobie sadzała prokuratora na głowie na ochotnika.

agazuz
Posty: 68
Rejestracja: 2010-07-28, 01:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: agazuz » 2010-11-25, 20:56

Oczywiście, że można nie zabrać.
Nie mamy pańskiego płaszcza
i co
pan
nam
zrobi?

gitarzysta300
Posty: 12
Rejestracja: 2010-04-25, 19:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: lubelskie

Można!

Postautor: gitarzysta300 » 2011-04-30, 14:03

Z powodzeniem stosuję "niezabranie na wycieczkę" jako konsekwencję niewłaściwego zachowania uczniów. Posiadam w klasie dziecko z ADHD oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi - mamie tego ucznia powiedziałem uczciwie i wprost: "Przykro mi, ale nie jestem w stanie zapewnić bezpieczeństwa Pani dziecku na wycieczce".

W kwestii bezpieczeństwa dzieci nie ma miejsca na ryzyko i eksperymentowanie.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: katty » 2011-05-04, 07:16

Nie zabrałam. Właśnie o względy bezpieczeństwa głównie chodzi. Mając pod opieką liczną grupę dzieciaków nie mogę sobie pozwolić na to, bym była zmuszona ciągle pilnować tylko jednego.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: edzia » 2011-05-04, 08:04

katty pisze:Nie zabrałam.
I dobrze. Zobaczysz w przyszłości, że ta kara dla dziecka okaże się nagrodą - w końcu poniesie ono konsekwencje, co prawdopodobnie spowoduje zmianę zachowania.

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: oliweczkaS » 2011-05-10, 14:56

U nas nie ma zwyczaju zabierania rodzica na wycieczkę. Dyrekcja zaleciła mi zabranie po prostu dodatkowego nauczyciela. Jednak rodzice chłopca z ADHD zdecydowali, że nie pojedzie na wycieczkę więc problem sam mi się rozwiązał.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

Kubrick
Posty: 24
Rejestracja: 2010-08-31, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: Kubrick » 2011-05-13, 19:25

Witam. Myślę, że niezabranie dziecka na wycieczę ze wzg. na zachowanie to dobry pomysł, zarówno dla niego, jak i całej klasy. Po pierwsze kwestia bezpieczeństwa, po drugie konkretny uczeń, jak i reszta wiedzą, że nie ma żartów i jak ktoś przegnie to nie pojedzie. Ja nie zabrałam też raz dzieciaka i myślę, że trochę to dało do myslenia.

Bernadeta_eu
Posty: 59
Rejestracja: 2011-03-23, 13:35
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: Bernadeta_eu » 2011-06-03, 16:04

Można nie zabrać takiego dziecka,tym bardziej jeżeli wcześniejsze rozmowy nie przyniosły żadnego skutku. Wtedy ma obowiązek chodzić do szkoły,zazwyczaj jest ono dołączane do innej klasy.

Awatar użytkownika
tomasz37
Posty: 28
Rejestracja: 2011-03-20, 14:55
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: tomasz37 » 2011-06-13, 14:26

Pytanie jak dla mnie z kosmosu, bo odpowiedź jest oczywista ;) Oczywiście, że można nie zabrać na wycieczkę i nie należy się bać podejmować takiej decyzji. Gwarantuję, że przyniesie ona lepszy skutek niż tysiąc próśb i rozmów, bo jak uczennica poczuje, że może stracić okazję fajnego wyjazdu i wcale to nie są żarty to z pewnością wyciągnie odpowiednie wnioski i sama zrozumie co jej się bardziej opłaca :)

yar00
Posty: 9
Rejestracja: 2011-11-09, 20:02
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: yar00 » 2011-11-09, 20:24

Proszę bardzo o podanie podstawy prawnej, w oparciu o którą można odmówić uczniowi wyjazdu na wycieczkę, bo powiedzenie rodzicowi "bo nie" lub "bo jest niegrzeczny" jest delikatnie mówiąc nieprofesjonalne. Potrzebny jest konkret. Statut szkoły? Rozporządzenie MENiS?

Pozdrawiam

Jarek

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy można nie zabrać na wycieczkę?

Postautor: vuem » 2011-11-09, 21:39

"Bo nie" lub lakoniczne "jest niegrzeczny" to faktycznie brzmi jak zbyt słaby argument, ale jeśli uczeń notorycznie gwałci zasady i reguły panujące w szkole, ignoruje polecenia nauczyciela, stwarza konflikty, czy sytuacje groźne dla zdrowia, to czy potrzeba podstawy prawnej?
Wycieczka to na ogół przywilej, nagroda i nie zgadzając się na zabranie takie ucznia nie narusza się jego prawa do edukacji.

Statut szkoły, regulamin zazwyczaj zawiera przykłady kar dla uczniów, którzy naruszają jego postanowienia i zdarza się, że taki "zakaz" jest nawet wspomniany. A jeśli nie to nie trudno znaleźć pasujące do niego określenie, np. pozbawienie przywilejów.


Wróć do „Wychowawca klasy”