To mój debiut!!!

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: vuem » 2011-08-30, 11:03

Monimyszko,

To Ci powiedzą w szkole, pomogą się wdrożyć. Spędź te ostatnie dni wolności nad tym, by bez stresu zupełnie pomyśleć jak to swoje wychowawstwo poprowadzić, co zaplanować, w jaki sposób otoczyć te dzieciaki opieką, jak prowadzić codzienne spotkania z wychowankami, co zorganizować, by ich rozwój wspomóc.
Tak więc spokojnie, będzie dobrze:)

...dokumentacja to najmniej istotny z twoich obowiązków... :wink:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: To mój debiut!!!

Postautor: edzia » 2011-08-30, 22:31

Vuem mądrze gada. Nie panikuj. Jeśli niczego nie wiesz, to i trudno pomóc, bo nie wiadomo, o czym ci pisać.
monimyszek pisze:co im rozdac na rozpoczeciu roku....j
Podział godzin na piątek. ;)

monimyszek pisze:jak uzupelnic dziennik
Jak umiesz czytać, to i uzupełnisz. Resztę pomogą koledzy w szkole. Albo nas zapytaj ale bardziej konkretnie.

A w ten ostatni dzień (i potem również) porozmyślaj nad tym, jaką bedziesz wychowawczynią, jakie wartości zechcesz wpoić swoim wychowankom, jak będziesz rozwiązywać problemy, jakie problemy mogą się pojawić, jak im zapobiec, jak utrzymać w ryzach całą klasę, jak zaopiekujesz się dziećmi, czyli tak ogólnie pomyśl nad tym swoicm wychowawstwem. Skup się bardziej na celu wychowawstwa, niż na papierkach...

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: motylek8 » 2011-09-01, 16:25

Ja też w tym roku zostałam wychowawczynią. Niby nie debiut, ale... Jak dotąd miałam klasy gimnazjalne, a teraz dostały mi się słodkie dzieciaczki z 4 klasy :D Zobaczymy, jak to będzie - na pewno wesoło :lol: Trzymam kciuki za wszystkich wychowawców, szczególnie tych debiutujących!

Monkawwa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-25, 13:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Monkawwa » 2011-09-01, 17:36

Ja już po pierwszym spotkaniu z rodzicami, miałam stres ale wszystko było fajnie;)

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Moraw » 2011-09-01, 17:45

Jestem po pierwszym spotkaniu z moją klasą. Byli zestresowani i troszkę przerażeni to tego stopnia, że po uroczystej inauguracji na boisku, część osób nie mogła trafić do sali, mimo, że droga jest dość prosta :P Myślę, że jutro będzie już lepiej, od razu mam z nimi 2h:D

Karolina_87
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-01, 12:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Karolina_87 » 2012-08-22, 23:02

Od września będą wychowawczynią 1 klasy Sp. Będzie to zarówno ich jak i mój pierwszy rok pracy w szkole:) W związku z tym mam pytanie jak powinnien wyglądać 1 września? Czy bardziej zająć się dziećmi i zabawami integracyjnymi czy jednak rozmową z rodzicami?

LadyM
Posty: 8
Rejestracja: 2012-07-13, 16:52
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: LadyM » 2012-08-23, 17:03

Ale Ci zazdroszczę! Ja przez całe wakacje miałam obiecane przez UP staż,a teraz okazało się,że jednak nie będzie pieniędzy, są jedynie dla osób po 50-tce i niepełnosprawnych, więc marzenia o zdobyciu doświadczenia legły w gruzach,a o wychowastwie to mogę na razie pomarzyć :) A 1 września wygląda w ten sposób,że poznajesz dzieciaki i przede wszystkim opowiadasz rodzicom, którzy zapewne tłumnie się zjawią o tym co będziecie robić, co dzieci mają mieć ze sobą, do której będą zajęcia na początku no i oczywiście jeśli mają jakieś pytania to w miarę możliwości odpowiadasz :)
Sama jestem rodzicem dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym i zawsze jest to samo :)

zuzanette
Posty: 3
Rejestracja: 2008-04-10, 12:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: zuzanette » 2012-08-27, 21:11

Witam, wlasnie dowiedziałam się, ze dołączam do zaszczytnego grona wychowawców- w I LO ;) Jestem taką "niby" debiutantką, bo miałam wychowawstwo przez 2 lata...8 lat temu. Niewiele pamietam, wiec chciałabym spytac jak powinno wygladac pierwsze spotkanie z licealistami 3 wrzesnia? Macie jakies wyprobowane sposoby na rozpoczecie wspolpracy? No i pierwsza godzina wychowawcza? No niekoniecznie chcę wyjeżdzać ze statutem itp... POzdrawiam!

Awatar użytkownika
Paula_ang
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-21, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Paula_ang » 2012-08-31, 16:53

Witam serdecznie.
Przez rok pracowałam jako nauczyciel języka angielskiego.
W tym roku okazało się, że dostanę wychowawstwo kl. II SP. Dotychczas nie zwracałam uwagi na dziennik lekcyjny, wpisywałam to co musiałam i tyle. Teraz okazało się, że sama będę taki dziennik musiała uzupełnić i trochę mnie to przeraża. Dzisiaj go oglądałam i muszę napisać program wychowawczy, profilaktyczny. Rozumiem, że mam to wszystko pisać na podstawie podstawy programowej tak ?
nowicjuszka

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: To mój debiut!!!

Postautor: linczerka » 2012-08-31, 17:08

Paula_ang pisze:Dzisiaj go oglądałam i muszę napisać program wychowawczy, profilaktyczny.

Profilaktyczny u nas pisze pedagog szkolny, my tylko dobieramy do specyfiki nauczania w młodszych klasach.
Daj na pw adres mailowy, cokolwiek Ci podeślę, przynajmniej będziesz wiedziała, jak to wygląda. Oprócz tego my piszemy plan współpracy z rodzicami włącznie z tematyką spotkań.
Do dziennika -zanim będziesz wpisywać- uaktualnij dane dzieci- adresy, telefony. Dowiedz się, jak się liczy frekwencję, bo inaczej niż w starszych klasach.
A opisówki i świadectwa też będziesz pisać?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Paula_ang
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-21, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Paula_ang » 2012-08-31, 17:12

Tak :) Wysyłam na priv adres
nowicjuszka

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: To mój debiut!!!

Postautor: linczerka » 2012-08-31, 17:13

Tak mi się przypomniało... co tydzień zliczaj godziny każdej edukacji, pisz na dole w dzienniku ołówkiem lub w jakimś kapowniku. Później tylko zliczysz, bo tak, to zginiesz marnie, jak trzeba będzie zliczać to wszystko. W III klasie jest rozliczenie tych godzin. Pewnie i tak pierwsza klasa będzie do policzenia. Ja do tej pory nie rozumiem, jaki to ma sens, skoro to ma być edukacja zintegrowana.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: To mój debiut!!!

Postautor: linczerka » 2012-08-31, 17:14

Kuknij za jakieś pół godzinki, poszukam moich materiałów i prześlę.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Paula_ang
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-21, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Paula_ang » 2012-08-31, 17:15

Dzięki
nowicjuszka

Awatar użytkownika
SZYSZKA88
Posty: 54
Rejestracja: 2010-10-24, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: SZYSZKA88 » 2012-09-03, 07:12

linczerka pisze:Tak mi się przypomniało... co tydzień zliczaj godziny każdej edukacji, pisz na dole w dzienniku ołówkiem lub w jakimś kapowniku. Później tylko zliczysz, bo tak, to zginiesz marnie, jak trzeba będzie zliczać to wszystko.


Potwierdzam... ja miałam 'wesoły' koniec roku przez to, że nie robiłam tego na bieżąco :?


Wróć do „Wychowawca klasy”