To mój debiut!!!

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: To mój debiut!!!

Postautor: kasika » 2009-05-07, 22:18

Jakie psychologiczne "coś tam coś tam " co masz na myśli ......

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: To mój debiut!!!

Postautor: kasika » 2009-05-08, 14:16

A ja nie, myślałam o ognisku dyskotece czy czymś takim, bo moim zdaniem to integruje a ja ich poznaję.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: malgala » 2009-05-08, 14:21

kasika pisze:Muszę dodać że mam wyjątkowa klasę - osiem (!) osób. To moim zdaniem dla wychowawcy jest atutem....

Osobiście wolę liczniejsze klasy. Teraz mam w I gimnazjum 13, ale najlepiej mi się pracuje z klasą jak jest ich tak 20-25.

KaGeo
Posty: 11
Rejestracja: 2008-03-16, 08:45
Kto: uczeń
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: KaGeo » 2009-05-17, 17:53

Ognisko/dyskoteka to dobry pomysł :) -jako "niedawny wychowanek" ciepło wspominam :D 8). I wiem na pewno, że dzieciaki czekają na takie rozrywki i bardzo im zależy na tym, żeby było ich jak najwięcej :D :D :D !!! ale czas spędzany w szkole (np. gdw) też można sobie fajnie zorganizować. Mój wychowawca robił "spotkania hobbystów"- prezentowanie swoich koników, opowiadanie o nich klasie- każde dziecko ma jakąś obsesje, nawet jesli nie cos super oryginalnego- to zawsze można sie pochwalic ulubioną grą komp., znaczkami, ulubioną muzyką (dzieci mają taką potrzebe, nie wiem czy w tymwieku tez... bo nie mam z takimi do czynienia ale cos wymyslisz...)- my przynośiliśmy do szkoły płytki, i inne rekwizyty... było ciekawie i zabawnie... a nawet bardzo zabawnie... :D :D :D. zajęcia warsztatowe tez można zaproponowac takim dziecikom- !!!umiejetnie poprowadzone!!!- odpowiednio dobrane do wieku zabawy integrują, pozwalają się lepiej poznać i "dostroić" z wychowawcą (zachęca dospróbowania :wink:)- to dopiero impreza. Przykładowe moge przesłać na maila. Słyszałam też o czymś tak przyziemno-niecodziennym jak wycieczka... po najbliższej okolicy. Jeśli to miasto to spacer po osiedlu może średnio wyjść- najlepsze są wioski: może jakiś lasek z klimatem, pagórki, jeziorko, albo zabytek, kościółek, chata miejscowego niekoniecznie dobrze znanego artysty (wioski mają tajemnice :P )...fajne miejsca za płotem... a jednak nieznane :roll: :roll: moze jakiś miejscowy nauczyciel coś podpowie. Dzieciaki sie ucieszą bo zobaczą coś nowego, Ty skorzystasz bo poznasz okolice... CZY NIE... :lol: :lol: :lol:

fajnyprofesor
Posty: 69
Rejestracja: 2008-10-28, 17:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Pierwsze kroki wychowawcy

Postautor: fajnyprofesor » 2009-08-20, 22:15

Od wrzesnia będę po raz pierwszy wychowawcą klasy IV szkoły podstawowej. Jest to moja pierwsza praca, nowa szkoła. Jakie sa moje obowiązki na początku roku szkolnego. O czym powinnam wiedzieć, co przygotować na pierwsze spotkanie z uczniami i rodzicami. Proszę o wskazówki i rady.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: To mój debiut!!!

Postautor: renati23 » 2009-08-21, 09:39

fajnyprofesor, przeszukaj forum - odpowiedzi na Twoje pytania tu są


Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: lieblingin » 2009-08-25, 18:27

eh i ja dolaczam do grona swiezych wychowawcow, bede miala prawie 30 gimnazjalistow :roll: :D DAM RADE - musze juz to sobie wmawiac :D
poki co najbardziej boje sie dokumentow, tego co musze pozbierac,jakies informacje, adresy, telefony, dane, zaswiadczenia ....

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: To mój debiut!!!

Postautor: chiczi » 2009-08-26, 09:55

Lieblingin, ja będę miała też gimnazjalistów, ale chyba ok. 20. :) :) :)
Przejmuję drugoklasistów po koleżance, która niebawem urodzi dzidziusia :).
Nie licząc epizodu, kiedy zostałam wychowawcą klasy trzeciej w drugim semestrze ;D , to również zadebiutuję w tym roku :lol:

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: lieblingin » 2009-08-26, 19:36

chiczi, widze ze zadowolona jestes z tego powodu, prawda?
ja tez raczej nie narzekam, w koncu kiedys trzeba zaczac ;)

zawsze to lepiej miec kogos w podobnej sytuacji, szczgolnie tu :)

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: To mój debiut!!!

Postautor: chiczi » 2009-08-26, 19:46

Jestem zadowolona :) . Mam możliwość sprawdzenia się w roli wychowawcy :)

DoskaZ
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-27, 16:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: DoskaZ » 2009-08-27, 16:44

Witam Was serdecznie.

Ja też zaczynam swoje pierwsze wychowawstwo (bo wracam do zawodu po bardzo długiej przerwie).

Mam do Was prośbę: Chcę przystroić gazetki w klasie czwartoklasistów i nie mam dobrych pomysłów na teksty. Czy ktoś z Was mógłby mi podać jakieś przykłady nie tak banalne jak "Witaj szkoło" czy "Żegnajcie wakacje" ;) ? Mam 2 duże tablice korkowe i 2 małe, poza tym dwie długie (ok 3 m) listwy na napisy nad tablicami.

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: To mój debiut!!!

Postautor: akinomka » 2009-08-27, 20:25

chiczi pisze:Nie licząc epizodu, kiedy zostałam wychowawcą klasy trzeciej w drugim semestrze ;D


To musiało być niezwykle ciekawe doświadczenie... :wink:

DoskaZ pisze:Mam do Was prośbę: Chcę przystroić gazetki w klasie czwartoklasistów i nie mam dobrych pomysłów na teksty. Czy ktoś z Was mógłby mi podać jakieś przykłady nie tak banalne jak "Witaj szkoło" czy "Żegnajcie wakacje" ;) ? Mam 2 duże tablice korkowe i 2 małe, poza tym dwie długie (ok 3 m) listwy na napisy nad tablicami.


A może ustalić to z dziećmi? Czasem można się poważnie zdziwić, jak świetne pomysły mają uczniowie :) Poza tym jest to okazja do zrobienia czegoś na rzecz szkoły, uzyskania dodatkowych punktów i nabrania poczucia wpływu na wygląd klasy.
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: To mój debiut!!!

Postautor: chiczi » 2009-08-27, 21:09

akinomka pisze:chiczi napisał/a:

Nie licząc epizodu, kiedy zostałam wychowawcą klasy trzeciej w drugim semestrze


To musiało być niezwykle ciekawe doświadczenie...


Obawiałam się bardzo :roll: . Uczniowie jednak stanęli na wysokości zadania :mrgreen: , a ja poradziłam sobie z papierami, organizacją m.in. pożegnania klas trzecich :) i miło wspominam ten czas :) :) :)

DoskaZ
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-27, 16:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: DoskaZ » 2009-08-27, 22:56

akinomka pisze:
DoskaZ pisze:Mam do Was prośbę: Chcę przystroić gazetki w klasie czwartoklasistów i nie mam dobrych pomysłów na teksty. Czy ktoś z Was mógłby mi podać jakieś przykłady nie tak banalne jak "Witaj szkoło" czy "Żegnajcie wakacje" ;) ? Mam 2 duże tablice korkowe i 2 małe, poza tym dwie długie (ok 3 m) listwy na napisy nad tablicami.


A może ustalić to z dziećmi? Czasem można się poważnie zdziwić, jak świetne pomysły mają uczniowie :) Poza tym jest to okazja do zrobienia czegoś na rzecz szkoły, uzyskania dodatkowych punktów i nabrania poczucia wpływu na wygląd klasy.
Oczywiście, później tak zrobię. Ale klasa musi już przypominać klasę w dniu pierwszego spotkania z nimi. A na razie wygląda dziwnie ;) .


Wróć do „Wychowawca klasy”

cron