To mój debiut!!!

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kolin
Posty: 60
Rejestracja: 2008-02-29, 16:54

Re: To mój debiut!!!

Postautor: kolin » 2010-08-31, 22:49

Spokojnie, te emotki to wyraz mojego szoku jakiego doznałem bo się nie spodziewałem tego, że dostane wychowawstwo. A i pisany pod wpływem chwili. Jak już ochłonąłem mam pomysły jak rozpocząć pierwsze lekcje, ale obawy są, bo nie pracuje tylko w szkole i mnie zastanawia to czy spełnię się w roli wychowawcy będąc tylko 2 razy w szkole. Po ochłonięciu dochodzę do wniosku, że będzie to dla mnie nowe wyzwanie, doświadczenie. :mrgreen:

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: vuem » 2010-09-01, 07:35

kolin pisze:mnie zastanawia to czy spełnię się w roli wychowawcy będąc tylko 2 razy w szkole.


To jest nierozsądne. Dyrekcja albo nie miała wyjścia, wybrała mniejsze zło albo brakuje jej rozsądku.

kolin pisze:Po ochłonięciu dochodzę do wniosku, że będzie to dla mnie nowe wyzwanie, doświadczenie. :mrgreen:


O, po ochłonięciu zaczynasz pisać jak człowiek :wink: :mrgreen:

W razie problemów znajdziesz tu pomoc, od sposobu rozmowy z wychowankami po samoobronę z użyciem noża :twisted:

Pisz w razie potrzeby :D

Awatar użytkownika
Beatrix24
Posty: 24
Rejestracja: 2010-08-29, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Beatrix24 » 2010-09-01, 13:39

lieblingin pisze:jakie macie wrazenia po pierwszych dniach?


Na razie miałam tylko jedno krótkie spotkanie po apelu, ale już zdążyłam się przekonać o zachowaniu moich wychowanków. Dziewczynki grzeczne, ciche, spokojne, chętne do pracy. Chłopcy ? No cóż, z Nimi gorzej - dość hałaśliwi. Jeden chłopiec miał nawet komórkę. Spytałam się po co mu ona a on na to że plan w niej zapisuję :crazy: Paranoja z tymi dzieciakami :mrgreen: Od razu skonfiskowałam i kazałam mu zapisać plan na kartce jak przystało na ucznia. Ojjj, ciekawie się zaczyna :D
"Co strawią nauczyciele, to jedzą uczniowie"

julka81
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-31, 22:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: julka81 » 2010-09-01, 14:51

Witam, ;d...uffff po rozpoczeciu...ja mam w klasie 2 uchodzcow to jest dopiero młyn...ogolnie jestem zadowolona z mojej klasy..ale pewnie sie rozkreca haaa i ja takze haaaa, buziaki

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: iTulka » 2010-09-01, 15:08

vuem pisze:Ta koleżanka to chyba ja.

Hihi, uwielbiam takie akcje :rotfl:

Anetko, obok nicka (nazwy) użytkownika są takie znaczki - kółeczka ze strzałką lub krzyżykiem - różowy, to dziewczynka, niebieski - chłopiec. Jak w życiu :)
Sprawdź, kim jest "koleżanka" @vuem :wink:

Beatrix24 pisze:Jeden chłopiec miał nawet komórkę. Spytałam się po co mu ona a on na to że plan w niej zapisuję Paranoja z tymi dzieciakami Od razu skonfiskowałam

Ale spryciarz :shock: Tylko nie wiem czy to dobrze od razu konfiskować... Lepiej chyba najpierw poprosić, by schował, a dopiero potem zabrać, jak nie usłucha. Wiesz, żeby później nie tłumaczyć się rodzicom z przekroczenia uprawnień.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: iTulka » 2010-09-01, 15:19

miwues pisze:iTulka napisał/a:
z przekroczenia uprawnień

Z czego?!

Ja mam chyba jakieś para-zdolności, normalnie czułam, że jak tylko napiszę "przekroczenie uprawnień" to przyciągnę miwuesa, tak jak przyciągam edzię za każdym razem, gdy użyję słowa "statut" :twisted:
Oj, specjalnie napisałam o tym przekroczeniu, chodzi mi o to, że zawsze lepiej wykorzystać najpierw łagodniejsze środki - tak samo, jak zanim wpiszemy uczniowi naganę, najpierw go upominamy, a jeszcze wcześniej zapoznajemy z zasadami. Itd.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: iTulka » 2010-09-01, 15:37

miwues pisze:Ale Ty napisałaś tak, jakby to było ryzykowne prawnie, a ja straszenia nauczycieli nie lubię.

Wiem o co Ci chodzi, ale zauważyłam to dopiero po wysłaniu i ponownym przeczytaniu posta. Rzeczywiście taki zastraszający miał klimat.
Ale, miwuesie, ja chciałam dla koleżanki dobrze, bo młodziutka jest stażem, a spotykam rodziców, którzy tylko czyhają na jakiś błąd nauczyciela. Bardziej doświadczeni potrafią sobie z tyn poradzić.
A ja przesadnie asekuracyjna jestem... Chciałabym ustrzec wszystkie koleżanki z edukacji wczesnoszkolnej przed niezadowolonymi rodzicami :roll:

Awatar użytkownika
Beatrix24
Posty: 24
Rejestracja: 2010-08-29, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Beatrix24 » 2010-09-01, 16:52

iTulka pisze:Ale spryciarz :shock: Tylko nie wiem czy to dobrze od razu konfiskować... Lepiej chyba najpierw poprosić, by schował, a dopiero potem zabrać, jak nie usłucha. Wiesz, żeby później nie tłumaczyć się rodzicom z przekroczenia uprawnień.


Hm bez przesady :P Na pewno nie można tego tak nazwać. Po prostu chciałam żeby tak jak wszyscy zapisywał plan na kartce. A może się tylko bawił komórką?? Wolałam mieć pewność, że plan będzie miał zapisany :wink:

Po tym jak zabrałam mu komórkę wydawał się nie być zbyt przejęty. Oczywiście zaraz po spotkaniu oddałam mu telefon zastrzegając że nie może jej używać na żadnych zajęciach. Mam nadzieję, że chociaż to dobrze zrobiłam :P

Mimo wszystko dziękuję za radę. Na pewno następnym razem najpierw zwrócę uczniowi uwagę, ostrzegę a jak nie posłucha to wyciągnę konsekwencje :wink:
"Co strawią nauczyciele, to jedzą uczniowie"

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: malgala » 2010-09-01, 18:51

Beatrix24 pisze:Oczywiście zaraz po spotkaniu oddałam mu telefon zastrzegając że nie może jej używać na żadnych zajęciach. Mam nadzieję, że chociaż to dobrze zrobiłam

Obie rzeczy zrobiłaś bardzo dobrze.
Powiem więcej, coś mi się wydaje, że masz to , co w naszym zawodzie jest bardzo ważne - tak zwaną intuicję pedagogiczną. Bo nie uwierzę w to, że nad "konfiskatą" i nad oddaniem z jednoczesnym podaniem warunków posiadania komórki kilka minut się zastanawiałaś :D

Awatar użytkownika
Beatrix24
Posty: 24
Rejestracja: 2010-08-29, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Beatrix24 » 2010-09-02, 13:17

Teraz to już zna twoje zasady, więc możesz od razu śmiało przystępować do działania.


Racja. Najważniejsza jest konsekwencja w postępowaniu :wink:

malgala pisze:Obie rzeczy zrobiłaś bardzo dobrze.


Cieszę się :)

malgala pisze:Powiem więcej, coś mi się wydaje, że masz to , co w naszym zawodzie jest bardzo ważne - tak zwaną intuicję pedagogiczną. Bo nie uwierzę w to, że nad "konfiskatą" i nad oddaniem z jednoczesnym podaniem warunków posiadania komórki kilka minut się zastanawiałaś :D


No zrobiłam co mi serce i umysł podpowiadał. Chociaż czasem jak widzisz warto się zastanowić. Ech w tych całych nerwach zapomniałam, że uczeń najpierw potrzebuję motywacji (w tym wypadku ostrzeżenia). Właśnie najbardziej się tego boję, że już od samego początku zacznę źle postępować. Później już nie będzie odwrotu :|
"Co strawią nauczyciele, to jedzą uczniowie"

BlondeSwan
Posty: 28
Rejestracja: 2010-08-24, 09:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: BlondeSwan » 2010-09-02, 17:39

Co to jest intuicja pedagogiczna?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: malgala » 2010-09-02, 19:22

BlondeSwan pisze:Co to jest intuicja pedagogiczna?

Właśnie to:
No zrobiłam co mi serce i umysł podpowiadał.

czyli odruchowe działanie prowadzące do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: iTulka » 2010-09-02, 23:51

Drodzy moi, to nie do końca tak. Ja też uważam, że Beatrix24 nie zrobiła nic złego, ale byłam świadkiem dwóch awantur, urządzonych moim starszym, doświadczonym koleżankom z powodu zabierania dzieciom rzeczy przez nauczyciela. Pierwsza była właśnie o komórkę, kiedy to ojciec dosłownie wydarł się na moją koleżankę (twarda dziewczyna, a przepłakała dwa dni zastanawiając się, czy dobrze zrobiła), zarzucając jej, że nie mamy żadnego prawa odbierać dzieciom ich rzeczy. Druga awantura, też ojciec, też nawrzeszczał, ale na inną koleżankę za to, że zabrała jego synowi niebezpieczną zabawkę, którą zakupił na wycieczce i którą miał zamiar wykorzystać w niecnych celach.
A może po prostu Wy nie macie takich przepraw z rodzicami? Kiedy to właśnie z działań podyktowanych naszą pedagogiczną intuicją musimy się tłumaczyć? :roll:

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: vuem » 2010-09-03, 06:52

N jeśli dzieciak uparcie nie stosował się do poleceń i nadal na komórce grał, czy wysyłał sms-y, to nauczycielka musiała zareagować. Wyrzucić za drzwi nie może, więc uniemożliwiła mu korzystanie z gadżetu.
Ona przywłaszczyła sobie tę komórkę, że tatuś się tak darł?

Byłaś świadkiem jednej z awantur, zakładam, że przy drugiej tez ktoś "asystował" i nikt nie przystopował "dżentelmena"? Koleżanka cierpliwie i karnie stałą i słuchała tego darcia, zamiast krótko określić warunki rozmowy i odwrócić się na pięcie?
Jak ma pretensje to niechaj je wypowie, ale spokojnie.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: vuem » 2010-09-03, 07:03

O Jezu pisane o tym było sto tysięcy razy oczywiście. "Wyrzucić nie może", "zabrać nie może", kumasz? :wink:

Koncentruj się na temacie, a nie zbieraniu punktów do odznaki "Poszukiwacz legend braku podstaw prawnych". :mrgreen:


Wróć do „Wychowawca klasy”