To mój debiut!!!

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Beatrix24
Posty: 24
Rejestracja: 2010-08-29, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Beatrix24 » 2010-09-03, 14:34

Skończyłam pisać plan rozwoju zawodowego. Dziś chciałam się zająć drugim planem - wychowawczym, ale nie kumam jak to ma być zrobione. Dostałam od koleżanki jej plan z klasy III (z roku 2009/2010), aktualnie mojej IV. Myślałam że wystarczy stworzyć listę tematów, które trzeba rozwinąć na zajęciach. Natomiast plan tej mojej koleżanki był oparty na jakimś innym planie,jakiś numer tam jeszcze zapisywała i ogólnie on był dłuższy i bardziej skomplikowany... ech pogubiłam się :( A muszę skończyć ten plan do 15 września. Potrzebowałabym, aby ktoś ze mną usiadł i mi to ładnie wytłumaczył, a dyrektorkę i innych nauczycieli widzę tylko przelotnie. Tak samo moja opiekunka stażu biega od jednej szkoły do drugiej więc ciężko jest mi ją uchwycić. Najgorsze jest to, że inni nauczyciele nie czują potrzeby spytania się mnie czy już wszystko wiem, czy w czymś pomóc. Tylko dyrektora czasem się zapyta czy wszystko okey, ale ona jest strasznie zabiegana. Nie chcę jej ciągle męczyć pytaniami. Nie wiem co robić :(
"Co strawią nauczyciele, to jedzą uczniowie"

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: iTulka » 2010-09-03, 18:01

vuem pisze:Koleżanka cierpliwie i karnie stałą i słuchała tego darcia, zamiast krótko określić rozmowy i odwrócić się na pięcie?

To nie tak. Rodzic nie przyszedł po to, by porozmawiać. Rodzic przyszedł, by nawrzeszczeć. Ojej, ile razy już było tak, że mamusia czy tatuś przyszli, nakrzyczeli, odwrócili się na pięcie i poszli. Ja też miałam taką sytuację, że matka naubliżała mi za niewłaściwą opiekę nad jej synem i poszła zanim zdążyłam otworzyć buzię. Wydawało mi się, że w dzisiejszych czasach to już pewna norma, że tacy rodzice się po prostu zdarzają. Dyrekcja w takich wypadkach mówi nam, żeby się nie przejmować :roll:

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: iTulka » 2010-09-03, 22:00

miwues pisze:Dyrekcja powinna wezwać takiego rodzica na drugi dzień czy za kilka dni i na spokojnie oznajmić, że takie zachowanie wobec nauczyciela nie będzie w tej szkole tolerowane. Rodzic powinien nauczycielkę przeprosić.


Też uważam, że tak powinno być! Bo nie da się nie przejmować, kiedy ktoś po prostu przyjdzie się wykrzyczeć, nie dając szans na obronę.
Teraz, gdy czuję, że dyskusja z rodzicem schodzi na złe tory, zawczasu oznajmiam, że możemy kontynuować rozmowę w gabinecie dyrektora.
Nie powinno tak być, że nauczyciel boi się własnego cienia i zabezpiecza się papierkami przed każdym działaniem. Zamiast dokładać nam papierków, ktoś powinien niesfornych rodziców zdyscyplinować. Ajj, może doczekam takich czasów :roll:

Beatrix24, a co do planu wychowawczego, to uczysz pierwszą klasę o ile pamiętam? Jak znajdę moje stare plany, to mogę Ci podesłać, może coś stworzysz :wink:

Awatar użytkownika
Beatrix24
Posty: 24
Rejestracja: 2010-08-29, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Beatrix24 » 2010-09-05, 11:19

iTulka pisze:Beatrix24, a co do planu wychowawczego, to uczysz pierwszą klasę o ile pamiętam? Jak znajdę moje stare plany, to mogę Ci podesłać, może coś stworzysz :wink:


Będę wdzięczna za wszelką pomoc :wink:
"Co strawią nauczyciele, to jedzą uczniowie"

julka81
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-31, 22:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: julka81 » 2010-09-11, 18:07

wikizhejka, ja jestem w takiej samej sytucji, zapewne juz sie w tym temacie rozeznajesz wiec prosze o rady, moje gg 10962053,

Awatar użytkownika
Ataegina
Posty: 70
Rejestracja: 2008-12-20, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: lubelskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Ataegina » 2010-09-14, 19:06

Ja w tym roku też mam swoje pierwsze wychowawstwo (klasa 1 LO). Dzieci niepokorne, ale dosyć wesołe, więc może źle nie będzie :) Już mnie męczą o wycieczkę, i to najlepiej 2- dniową, żeby (cytat) się zintegrować.

Co do zabierania rzeczy (telefonów, odtwarzaczy mp3 etc), to w statucie naszej szkoły mamy informację, że n-l może zabrać uczniowi daną rzecz i oddać do przechowania dyrekcji, a odebrać może jedynie rodzic.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: iTulka » 2010-09-14, 20:10

Ataegina pisze:Co do zabierania rzeczy (telefonów, odtwarzaczy mp3 etc), to w statucie naszej szkoły mamy informację, że n-l może zabrać uczniowi daną rzecz i oddać do przechowania dyrekcji, a odebrać może jedynie rodzic.

W mojej też ;)
Ale zanim zabiorę i włączę do akcji dyrekcję i rodziców wolę:
a) przypomnieć regulamin i poprosić o schowanie danej rzeczy
b) w przypadku nieusłuchania - zabieram i oddaję po lekcjach
c) w przypadku kolejnych prób łamania regulaminu - statut, ale jak do tej pory skutkują kroki a) i b) :rabbit:

Awatar użytkownika
Ataegina
Posty: 70
Rejestracja: 2008-12-20, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: lubelskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Ataegina » 2010-09-15, 10:52

iTulka pisze:a) przypomnieć regulamin i poprosić o schowanie danej rzeczy


U mnie też zazwyczaj działa pkt a :) Zwłaszcza, jak "dla przykładu" na początku roku jakis telefon powędruje do pani dyr.

Awatar użytkownika
Beatrix24
Posty: 24
Rejestracja: 2010-08-29, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Beatrix24 » 2010-09-18, 16:40

Już poradziłam sobie z tym planem, jak widać bez żadnej pomocy. Pani dyr była dość zadowolona. Potem musiałam też napisać tematykę lekcji. Już to wszystko oddałam. Teraz wystarczy tylko realizować.

Co do tego odbierania rzeczy, o tej sprawie już dawno zapomniałam. Uczeń pewnie też bo żaden rodzic nie przyszedł na mnie nakrzyczeć.

Za to ostatnio na godzinie wychowawczej uczniowie nie dawali mi dojść do głosu. Krzyczeli, gadali, zachowywali się jak na przerwie. Uciszałam ich chyba z dziesięć razy. W końcu napisałam na tablicy, że nigdzie w tym roku nie pojadą, nawet do kina. Wiem, że taki szantaż na niewiele się zdaję, ale ja nie wiem co innego mogę zrobić :(
"Co strawią nauczyciele, to jedzą uczniowie"

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: iTulka » 2010-09-18, 21:51

Beatrix24 pisze:Już poradziłam sobie z tym planem, jak widać bez żadnej pomocy

Ups, miałam Ci plan podesłać :mrgreen:
A tymczasem sama jeszcze mam niegotowy :oops: Fajnie masz, że jesteś już po, mam nadzieję, że w poniedziałek będę mogła powiedzieć to samo.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: arsandra » 2010-09-21, 14:49

i ja będę mieć debiut...będę zastępować koleżankę i mam również wychowawstwo w jej klasie. 2 kl. gimnazjum, w tym kilku uczniów, którzy nie zdali. Chciałabym prosić o jakieś rady....bo to będzie moje pierwsze wych., a poza tym będzie mi o tyle trudniej, że na czyjeś miejsce i jak w tej sytuacji się zachować, bo na pewno będzie, że Pani X to była super, a ja nie..

julka81
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-31, 22:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: julka81 » 2011-01-20, 18:13

Witam, ja mam inny problem..doskonale radze sobie z uczniami, mamy wspaniale relacje, ale....hmmmm ta papierkowa robota....jest jej duzo.ale mi w sumie nie chodzi i ilosc tylko, ol to, jak to wszystko uzupelnaic, ?o co sie domagac, ?co bedzie pilne i potrzebne dla dyrekcji?.....dodam, iz raczej musze liczyc sama na siebie....pozdrawiam

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: vuem » 2011-01-20, 18:18

julka81 pisze:dodam, iz raczej musze liczyc sama na siebie...


Czy to oznacza, że dyrekcja nie ma ochoty informować "świeżego" wychowawcy czego oczekuje i w jakim terminie?

Nikt z kolegów, czy koleżanek też nie chce z Tobą rozmawiać?

A z czym masz problem? Czego nie umiesz wypełnić?

julka81
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-31, 22:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: julka81 » 2011-01-20, 22:22

haaaa, nie , to nie tak, ja jestem zosia samosia haaa, chche wszystkiego sama dochodzic co i jak, ;d;d, a skoro mamy taki sposob za pomoca forum, to moze czegos sie dowiem, jakies rady....

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: vuem » 2011-01-20, 22:31

Napisałaś, że "musisz liczyć na samą siebie", nie wpadłem na to, że to przymus...taki wewnętrzny :mrgreen:

Rady? Ale co, takie ogólne? ... no to "jak to wypełniać"? Szybko, by więcej czasu na relaks mieć.
"O co sie domagać"? Jesli dobrze zrozumiałem pytanie, to domagałbym się jak najmniejszej ilości papierków do wypełniania.
Co będzie pilne? No to co dyrekcja zarządzi na wczoraj.
Co będzie dyrekcji potrzebne? Pewnie niewiele.
:wink:


Wróć do „Wychowawca klasy”