Wycieczka zagraniczna

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Wycieczka zagraniczna

Postautor: katty » 2011-03-01, 22:09

W maju wybieramy się na kilkudniową wycieczkę szkolną. Część czasu będzie spędzona poza granicami naszego państwa. I tu pojawia się problem, bowiem dzieci potrzebują paszport lub dowód tymczasowy, których nie sposób wyrobić bez zgody obojga rodziców. Sęk w tym, że niektórzy rodzice nie żyją ze sobą w zgodzie i dziecko jest kartą przetargową, niektórzy również nie mają pojęcia, gdzie ten drugi rodzic potrzebny do wydania zgody przebywa. Czasu jest już niewiele. Czy kojarzycie może jakiś sposób na to, by takie dziecko nie było poszkodowane imimo wszystko mogło w pełni uczestniczyć w wycieczce oraz przekroczyć granicę naszego kraju?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wycieczka zagraniczna

Postautor: haLayla » 2011-03-01, 22:50

Żeby uzyskać dowód osobisty, osoba nieletnia w wieku ponad 13 lat składa wniosek wraz z jednym rodzicem. Oboje rodziców składają wniosek w imieniu nieletniego w wieku poniżej 13 lat.

http://dziecko-i-prawo.wieszjak.pl/niel ... bisty.html
<3

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wycieczka zagraniczna

Postautor: katty » 2011-03-02, 16:16

Tak tak, znam te przepisy. Żadne z dzieciaków nie ma ukończonych lat 13, więc zgoda obojga rodziców jest wymagana do wyrobienia jakiegokolwiek dokumentu, co niestety w chwili obecnej nie wchodzi w rachubę. Dlatego też pytam, czy jest jakakolwiek inna opcja, tzn. czy jest jakiś sposób, by zabrać dziecko na wycieczkę mimo braku paszportu/dowodu.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wycieczka zagraniczna

Postautor: haLayla » 2011-03-02, 20:45

Albo próba dogadania się z rodzicami.
<3

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Wycieczka zagraniczna

Postautor: partita400 » 2011-03-02, 22:04

miwues pisze:Nie sądzę. Pozostaje droga przez sąd rodzinny.


Jednak to troche trwa .


Znam taki przypadek.Ojciec miał zawieszone prawa rodzicielskie.Matka pełnię władzy rodzicielskiej. Dziecko wpisane było do paszportu ojca. Urzędnik żądał paszportu ojca , by móc wykreślić z niego to dziecko, a ojciec nieznany z miejsca pobytu i zamieszkania.
Niestety wtedy dziecko nie wyjechało na wycieczkę.Z tego co wiem, odbyła się sprawa sądowa , ale i tak nie wykreślono(fizycznie) dziecka z paszportu ojca,urzędowo tak, jednak wyrokiem sądu mogło ono już otrzymać paszport .

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wycieczka zagraniczna

Postautor: katty » 2011-03-02, 22:16

HaLayla, nie dogadasz się z rodzicem, jak nie wiesz, gdzie on jest i czy w ogóle jest. Ech, szkoda, że niektórzy rodzice wcześniej nie pomyśleli, tylko na dwa miesiące przed właściwą wycieczką. Już czwarty rodzic mi zgłosił dzisiaj ten sam problem. Inna sprawa, że ogarnia mnie ogromny smutek na myśl, jak wiele rodzin jest rozbitych i jak wielu rodziców skłóconych i nic o sobie niewiedzących. Smutek pomieszany z przerażeniem.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wycieczka zagraniczna

Postautor: haLayla » 2011-03-02, 23:29

katty, to proponuję rozwiązanie zastępcze. Część dzieci jedzie za granicę, a część bierze udział w innych atrakcjach. Chyba, że wyjazd za granicę jest głównym elementem imprezy.
<3

ZamekKrynica
Posty: 9
Rejestracja: 2011-03-30, 11:58
Kto: rodzic
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wycieczka zagraniczna

Postautor: ZamekKrynica » 2011-04-14, 14:22

Zgadzam się z powyższą opinią. W Polsce mamy tyle ośrodków i pensjonatów,że spokojnie można coś wybrać. Zapraszam chociażby do nas,do zamku w Krynicy.

madzinka83
Posty: 1
Rejestracja: 2011-07-27, 16:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Organizacja wycieczki zagranicznej

Postautor: madzinka83 » 2011-07-27, 16:17

Witam serdecznie!
Jestem kolejny raz wychowawcą klasy licealnej. Zawsze sama organizuję wycieczki szkolne, raz, że taniej, dwa - wiem za co płacą moi uczniowie, sama dobieram program, no i lubię organizować wyjazdy :P .
Tym razem moi uczniowie chcieliby pojechać zwiedzić Wilno - ku mojej radości :jupi: . Zastanawiam się, czy mogę sama zorganizować taką wycieczkę - mam uprawnienia kierownków wycieczek szkolnych (tzn. skorzystać z przewodników na miejscu, samodzielnie zarezerwować noclegi i przejazd, ewentualnie wykupić dodatkowe ubezpieczenie). Przejrzałam rozporządzenie w tej sprawie i chyba wynika, że tak. Tylko czy mogę jechać bez pilota? Jedna z koleżanek ma kurs pilota wycieczek, więc i to dałoby się załatwić. Czy ktoś z Was organizował już taki wyjazd? Byłabym wdzięczna za wszelkie rady.
Pozdrawiam Magda

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wycieczka zagraniczna

Postautor: malgala » 2011-07-27, 18:43

Byliśmy w Wilnie w czerwcu.
Korzystaliśmy jednak z usług biura podróży.
Koszt pewnie trochę wyższy, ale za to mniej stresu i załatwiania różnych formalności. Wycieczka bardzo udana.
W przypadku wycieczki krajowej łatwiej jest załatwić wszystko samemu, ale zagranicznej raczej nie polecam.


Wróć do „Wychowawca klasy”