Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: Belfrzyca » 2011-06-27, 15:07

Mam na myśli kilkudniowe wycieczki. Czy muszę sama za siebie zapłacić, czy może mogę liczyć na pieniążki od szkoły?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: edzia » 2011-06-27, 15:39

Ale mówisz o wycieczce, na której jesteś opiekunem, czy uczestnikiem?

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: Belfrzyca » 2011-06-27, 15:42

edzia pisze:Ale mówisz o wycieczce, na której jesteś opiekunem, czy uczestnikiem?



Mam na myśli wycieczki, na które będę zmuszona jechać jako wychowawca klasy, więc jako opiekun.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: edzia » 2011-06-27, 15:54

A za kierowcę, który was powiezie, kto zapłaci? ;)

I kto cię zmusza?

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: Belfrzyca » 2011-06-27, 16:02

edzia pisze:A za kierowcę, który was powiezie, kto zapłaci? ;)

I kto cię zmusza?


Moim obowiązkiem jako wychowawcy klasy jest pojechanie na taką wycieczkę. Zastanawiam się tylko jakim cudem wyłuskam na to pieniądze z pensji stażysty. No nic, będę negocjować krótszy wyjazd.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: edzia » 2011-06-27, 16:06

Belfrzyca pisze:Moim obowiązkiem jako wychowawcy klasy jest pojechanie na taką wycieczkę.
No ale kto ją organizuje i dlaczego akurat wychowawca ma obowiązek jechać jako opiekun?

Belfrzyca pisze:Zastanawiam się tylko jakim cudem wyłuskam na to pieniądze
To mówisz, że kierowca autokaru też musi zapłacić? ;)

Belfrzyca pisze:No nic, będę negocjować krótszy wyjazd.
Z organizatorem? Z uczniami? Z kim?

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: Belfrzyca » 2011-06-27, 16:11

edzia pisze:Moim obowiązkiem jako wychowawcy klasy jest pojechanie na taką wycieczkę.
No ale kto ją organizuje i dlaczego akurat wychowawca ma obowiązek jechać jako opiekun?


Daruj sobie łapanie za słówka, bo do niczego konstruktywnego to nie prowadzi. Oczywiście, ze również moim obowiązkiem jest zorganizowanie takiej wycieczki.

edzia pisze:Zastanawiam się tylko jakim cudem wyłuskam na to pieniądze
To mówisz, że kierowca autokaru też musi zapłacić? ;)


To ma być śmieszne, czy co? M. in. ja go opłacę.

No nic, będę negocjować krótszy wyjazd.
Z organizatorem? Z uczniami? Z kim?


Z dyrekcją , która naciska, żebym taką wycieczkę zorganizowała.

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: Belfrzyca » 2011-06-27, 16:22

miwues pisze:
Belfrzyca pisze:Mam na myśli wycieczki, na które będę zmuszona jechać jako wychowawca klasy, więc jako opiekun.
Pomyśl logicznie: pojedziesz tam na wypoczynek czy do pracy? Czy byłoby zgodne z prawem zmuszać pracownika do płacenia pracodawcy za możliwość świadczenia pracy? ;)


Wiesz, ja się wolę upewnić. Teraz w wakacje jest jakiś wyjazd grona pedagogicznego i zapłacić muszę, chcoiaż nie 100%.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: edzia » 2011-06-27, 16:25

Belfrzyca pisze:Daruj sobie łapanie za słówka, bo do niczego konstruktywnego to nie prowadzi.
Pisz tak, żebym nie musiała łapać. Próbuję po prostu znaleźć rozwiązanie.

Belfrzyca pisze:To ma być śmieszne, czy co? M. in. ja go opłacę.
Nie łapiesz, widzę. Ty, jako opiekun, jedziesz tam do pracy, a nie na wypoczynek. Podobnie jak kierowca. Czemu kierowcę "opłacą" uczniowie, a opiekuna już nie?

Belfrzyca pisze:Z dyrekcją , która naciska, żebym taką wycieczkę zorganizowała.
No to się w takim razie nie wtrącam, bo nie rozumiem.

Belfrzyca pisze:Teraz w wakacje jest jakiś wyjazd grona pedagogicznego i zapłacić muszę
To co innego, bo tu jedziesz jako uczestnik na wypoczynek.

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: Belfrzyca » 2011-06-27, 16:31

edzia pisze:To ma być śmieszne, czy co? M. in. ja go opłacę.
Nie łapiesz, widzę. Ty, jako opiekun, jedziesz tam do pracy, a nie na wypoczynek. Podobnie jak kierowca. Czemu kierowcę "opłacą" uczniowie, a opiekuna już nie?


Ok, czyli żeby ostatecznie rozwiać wątpliwości: płacą za mnie rodzice uczniów, czy szkoła?

Teraz w wakacje jest jakiś wyjazd grona pedagogicznego i zapłacić muszę
To co innego, bo tu jedziesz jako uczestnik na wypoczynek.


No niezupełnie. To ma być taka rada na wyjeździe. Ale faktycznie to nie jest obligatoryjne.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: dushka » 2011-06-27, 19:58

Najczęściej opiekunowie jadą za free, uczniowie teoretycznie nie płacą (ale zapewne firmy już sobie narzuciły odpowiednią marżę).

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: Belfrzyca » 2012-04-26, 08:31

Podbijam temat. Sytuacja jest następująca: Dyrekcja organizuje wycieczkę zagraniczną. Koszt związany z zakwaterowaniem, biletami wstępu itp opiekunów nie został doliczony do kosztów wycieczki ponoszonych przez rodziców. Zostałam wyznaczona na jednego z opiekunów na tejże wycieczce. Odmówiłam, ponieważ nie jestem w stanie ponieść kosztu 235 euro. Dyrekcja zapytała mnie ile jestem w stanie zapłacić. Odpowiedziałam, ze jedynie 50euro i więcej pieniędzy nie wyskrobię. Zaproponowano mi, żebym wystąpiłam do Rady Szkoły o przyznanie mi zapomogi socjalnej i przeznaczyła te pieniądze na wycieczkę. Zgodziłam się, jednak zapomoga nie pokrywa wszystkich wydatków, tym bardziej, że odliczono mi od niej podatek dochodowy. Dyrekcja rząda ode mnie wpłaty brakujących pieniędzy. Odmówiłam. Naprawdę nie mam tych pieniędzy. Mam pensję nauczyciela stażysty, a do tego potrzebuję uzbierać trochę euro na bieżące wydatki na miejscu, chociażby butelkę wody czy przegryzkę.
Proszę Was o radę co robić. Czy Dyrekcja ma prawo żądać ode mnie tych pieniędzy? Czy grożą mi konsekwencje za niezapłacenie tej różnicy?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: linczerka » 2012-04-26, 08:55

Tu masz przepisy:
Zasady organizowania wszelkiej turystyki szkolnej, w tym również i wycieczek, wynikają z przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

Działalność szkoły, m.in. w zakresie organizowania wycieczek szkolnych, w tym koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia kierowników i opiekunów wycieczek, może być finansowana ze środków pozabudżetowych, a w szczególności:
• z odpłatności uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie,
• ze środków pochodzących z działalności samorządu uczniowskiego i organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły,
• ze środków wypracowanych przez uczniów,
• ze środków przekazanych przez radę rodziców lub radę szkoły, a także osoby fizyczne i prawne (§ 16 rozporządzenia).
Ma to o tyle znaczenie, że od sposobu finansowania wycieczki zależą świadczenia przysługujące nauczycielom. To, czy za czas wycieczki nauczyciel ma prawo np. do diety i zwrotu kosztów, uzależnione jest od tego, kto za wycieczkę płaci.

Przy wycieczce organizowanej z innych środków, niż pochodzące od rodziców oraz z budżetu szkoły, koszty udziału nauczycieli należy uwzględnić w planie finansowym szkoły. Wówczas nie będą to koszty kwalifikowane jako koszty podróży służbowej.
Gdy wycieczkę organizuje wychowawca i rada rodziców - koszty podróży, noclegu i wyżywienia nauczycieli, czyli opiekunów wycieczki, powinny być pokryte przez budżet szkoły. Oznacza to zatem, że koszty te powinny być potraktowane jako koszty podróży służbowej nauczycieli - opiekunów.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: izkaolek » 2012-04-26, 09:48

Masz podany przez basso profondo jasny i klarowny przepis, że nie masz obowiązku ponosić takich kosztów. Ty masz mieć na swoje wydatki. Wtedy 50 euro Ci raczej wystarczy jeśli nie masz na myśli zakupów. Odnajdź odpowiedni punkt i na to się powołuj w rozmowie z dyrektorem.

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto płaci za nauczyciela na wycieczce?

Postautor: izkaolek » 2012-04-26, 09:55

Nie wiem jak jest z wycieczkami zagranicznymi ale zwykle organizatorzy zapewniają darmowy pobyt dla opiekunów oczywiście ustalając limit osób. Jeśli nie to szkoła powinna pokryć koszty lub rozliczyć je na uczestników i tyle.


Wróć do „Wychowawca klasy”

cron