Pierwsza lekcja wychowawcza

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Irysek
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-12, 18:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Pierwsza lekcja wychowawcza

Postautor: Irysek » 2011-09-03, 19:51

Witajcie! Od początku tego roku szkolnego objęłam swoje pierwsze wychowawstwo w pierwszej klasie gimnazjum. W piątek odbył się rajd integracyjny klas pierwszych z ogniskiem i konkursami. Było całkiem sympatycznie:) W poniedziałek czeka mnie moja pierwsza lekcja wychowawcza. Czego nie zapomnieć przekazać uczniom? Pomyślałam, że przygotuję im pocięte zdania, z których każdy będzie musiał jedno wylosować i je dokończyć, np: Lubię, gdy ... . Interesuje mnie ... . Nie znoszę, gdy ... . Jestem ... itp. Oczywiście sama również będę w tym uczestniczyć:)

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwsza lekcja wychowawcza

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-09-04, 11:27

O! A tu potrafisz być wodzem.

sloneczna
Posty: 20
Rejestracja: 2010-12-18, 15:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pierwsza lekcja wychowawcza

Postautor: sloneczna » 2011-09-04, 15:19

Ja mam taki problem z pierwszą lekcją wychowawczą, że znam już moich uczniów. Miałam z nimi lekcje rok temu, teraz przejęłam ich jako wychowawca od drugiej klasy liceum i... też nie wiem za bardzo, co zrobić na tych pierwszych zajęciach poza sprawami organizacyjnymi. Znamy się już dość dobrze, nie wiem więc, od czego zacząć...

Irysek
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-12, 18:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pierwsza lekcja wychowawcza

Postautor: Irysek » 2011-09-05, 18:52

No i po pierwszej lekcji wychowawczej. Chyba nie było najgorzej. Miwues, dziękuję za rady. Na pewno jeszcze nie raz się przydadzą. Wszelkie regulaminy zostawiłam sobie na kolejną lekcję, a teraz skupiłam się na rozmowie i próbie poznania moich wychowanków. Jako, że boisko ciągle w remoncie, a do parku daleko, to zostaliśmy w klasie. Poprosiłam ich o ustawienie krzesełek w kręgu. Z małą moją pomocą nawet dość sprawnie im poszło. Na początek wymyśliłam pewną zabawę z zapamiętywaniem imion. Później zaczęliśmy rozmawiać o domu. Nawet sporo osób się wypowiadało. Na koniec spróbowałam pobawić się z nimi w zdania do dokończenia. Tu, ku mojemu zdziwieniu, sporo było osób, które chciały dla siebie zdanie wylosować. Sympatyczne te moje dzieci się wydają. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie. Mam jednego powtarzającego ucznia, z którym w zeszłym roku było trochę problemów. Martwię się o niego. W sumie to nawet w zabawie z zapamiętywaniem imion nie za bardzo chciał brać udział, choć później wydawał się skupiać na tym, co mówią inni. Pod koniec lekcji, znów z moimi małymi sugestiami ławki i krzesła wróciły do poprzedniego ustawienia. Wiem, że można by tę lekcję ulepszyć jeszcze, bo często było tak, że dzieciaki chciały się wzajemnie przekrzyczeć i mówić jednocześnie. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się wszystko dobrze wypracować i kurcze, jakoś pójdzie:)

PrawoTeczka
Posty: 1
Rejestracja: 2011-10-06, 14:36
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Pierwsza lekcja wychowawcza

Postautor: PrawoTeczka » 2011-10-06, 14:37

Szanowni Państwo,
wystartował program „PrawoTeczka - prawo dla młodzieży”. PrawoTeczka to cykl bezpłatnych, profesjonalnie stworzonych lekcji poświęconych tematyce prawnej. „Podział i czytanie prawa - prosta sprawa”, „W sklepie jesteśmy konsumentami i to ... z licznymi prawami” – tak zatytułowane są pierwsze prezentacje, które radcowie prawni przygotowali specjalnie z myślą o edukacji dzieci i młodzieży. W ramach projektu PrawoTeczka każdy rodzic, nauczyciel lub uczeń może bezpłatnie pobrać z portalu Prawoteka.pl gotową lekcję w formie atrakcyjnej prezentacji i przeprowadzić ją samemu w domu lub na szkolnych zajęciach. To doskonały pomysł na zagospodarowanie godziny wychowawczej. Lekcje są przygotowane w taki sposób, żeby uczniowie nie mieli problemu ze zrozumieniem, a nauczyciele z ich przeprowadzeniem. Lekcje PrawoTeczki są dostosowane do wieku dzieci i młodzieży, dostępne w dwóch wersjach – dla szkół podstawowych i gimnazjów. Raz w miesiącu, do końca roku szkolnego, na portalu www.prawoteka.pl będzie ukazywać się nowa lekcja dotycząca innego tematu.
Zapraszamy!

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwsza lekcja wychowawcza

Postautor: haLayla » 2011-10-06, 14:50

Ten sam post wystarczy jeden raz ;)
<3

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwsza lekcja wychowawcza

Postautor: haLayla » 2011-10-06, 14:52

I jeszcze cały serwis jest płatny. To ja już wolę radcy zapłacić, albo z Lexa sobie ściągnąć.
<3


Wróć do „Wychowawca klasy”