Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mikilukasza
Posty: 37
Rejestracja: 2010-03-06, 20:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: mikilukasza » 2015-07-21, 14:56

Skróciłam prezentację do 45 slajdów. Uff...
Mam w jednym punkcie slajd dotyczący organizowania Kiermaszów, mam zdjęcia bo reprezentowałam szkole dwukrotnie na Jarmarku w Muzeum Regionalnym i corocznie w szkole na święta. Zachodu przy tym dużo a pieniążki są na nagrody w konkursach i nowe pomoce. Ale boję się czy nie padnie przez to pytanie np. o rozliczania dochodu-co?, jak?, gdzie? Może jakie Rozp. reguluję tego typu działania?; W szkołach niby nie można prowadzić żadnych zbiórek pieniężnych. Mówić o tym, czy lepiej nie?.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-21, 15:35

Czy masz:
-pisemną zgodę władz lokalnych na organizowanie kiermaszu
-protokół z zakończenia kiermaszu (liczenie zarobionej kasy)
-rachunki za zakup nagród (z NIP-em szkoły?)
-prowadzoną "księgowość" działalności zarobkowej
-zgodę dyrektora szkoły
Jeśli choć na jedno z wymienionych pytań odpowiesz: nie, to wywal to z prezentacji.
Nagrody są w kwestii Rady Rodziców.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

mikilukasza
Posty: 37
Rejestracja: 2010-03-06, 20:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: mikilukasza » 2015-07-21, 16:39

linczerka pisze:Czy masz:
-pisemną zgodę władz lokalnych na organizowanie kiermaszu
-protokół z zakończenia kiermaszu (liczenie zarobionej kasy)
-rachunki za zakup nagród (z NIP-em szkoły?)
-prowadzoną "księgowość" działalności zarobkowej
-zgodę dyrektora szkoły
Jeśli choć na jedno z wymienionych pytań odpowiesz: nie, to wywal to z prezentacji.
Nagrody są w kwestii Rady Rodziców.

Masz rację Linczerko - Dziękuję Ci. Mamy w szkole te wszystkie potwierdzenia ale lepiej się nie zapętlać. Czy Twoim zdaniem do aktów prawnych, potwierdzających znajomość może być takie sformułowanie? "Chcąc pozyskać środki na nagrody w konkursie dla uczniów dociekliwie zapoznawałam się Regulaminem Rady Rodziców".

mikilukasza
Posty: 37
Rejestracja: 2010-03-06, 20:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: mikilukasza » 2015-07-21, 16:55

I jeszcze jedno mam pytanie... Czy warto wspominać o Nagrodzie Dyrektora? Jeśli tak, to w którym miejscu w prezentacji?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-21, 17:26

"Chcąc pozyskać środki na nagrody w konkursie dla uczniów dociekliwie zapoznawałam się Regulaminem Rady Rodziców".
Wywal. Jeszcze dopytają, gdzie ten regulamin i co w nim jeszcze jest.Jak najdalej od zbędnych wewnętrznych ustaleń/regulaminów.
I mogą zaatakować, jak ja: A gdybyś nie chciała pozyskać środków na nagrody, to nie zapoznawałabyś się z regulaminem?
O nagrodzie dyrektora wspomnij. Chyba wiesz, za co dostałaś, to w tym punkcie wspomnij.

Odnośnie oceniania bieżącego. Wpisz w wyszukiwarkę słowo nacobezu i poczytaj. U nas prym wiedzie ocenianie bieżące kształtujące.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

mikilukasza
Posty: 37
Rejestracja: 2010-03-06, 20:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: mikilukasza » 2015-07-21, 17:38

linczerka pisze:"Chcąc pozyskać środki na nagrody w konkursie dla uczniów dociekliwie zapoznawałam się Regulaminem Rady Rodziców".
Wywal. Jeszcze dopytają, gdzie ten regulamin i co w nim jeszcze jest.Jak najdalej od zbędnych wewnętrznych ustaleń/regulaminów.
I mogą zaatakować, jak ja: A gdybyś nie chciała pozyskać środków na nagrody, to nie zapoznawałabyś się z regulaminem?


Jak zwykle masz rację... próbowałam tylko za namową Twoich wcześniejszych rad wymyślić przykłady do kilku konkretnych aktów prawnych. Zgadzam się, można dociekać, ale to chyba tak ze wszystkim... Jak Ktoś zechce szczegółowo dopytać to i tak dopyta.

n_f@o2.pl
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-02, 15:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: n_f@o2.pl » 2015-07-21, 18:41

Moje pytanie z egzaminu na którym się dzisiaj wyłożyłam "Kto uchwala Program Wychowawczy i Profilaktyki?". Powiedziałam, że Rada Pedagogiczna, nie miałam racji, bo uchwałe podejmuje Rada Rodziców. Reszta pytań była związana z moim dorobkiem zawodowym.

mikilukasza
Posty: 37
Rejestracja: 2010-03-06, 20:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: mikilukasza » 2015-07-21, 18:46

n_f@o2.pl pisze:Moje pytanie z egzaminu na którym się dzisiaj wyłożyłam "Kto uchwala Program Wychowawczy i Profilaktyki?". Powiedziałam, że Rada Pedagogiczna, nie miałam racji, bo uchwałe podejmuje Rada Rodziców. Reszta pytań była związana z moim dorobkiem zawodowym.

A to się zgadza...
"Do kompetencji Rady Rodziców należy:
1. Uchwalanie w porozumieniu z Radą Pedagogiczną:
a) programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, a realizowane przez nauczycieli,
b) programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb i możliwości rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców."

Ale szczegółów można się spodziewać.
Mój stres tylko się mnoży...

chimera
Posty: 47
Rejestracja: 2013-03-26, 21:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: chimera » 2015-07-21, 23:01

n_f@o2.pl, gratulacje!

Również sugeruję wyrzucanie wszystkich tematów, w których czujemy braki. Pierwszy myśl jest taka, żeby się pochwalić każdą zrobioną rzeczą, co doprowadza do dłuuugiej prezentacji, a komisje lubią takie przerywać. Potem jest niedosyt, że nie powiedziało się wszystkiego, a być może nawet najlepszych smaczków i tego, czym najbardziej chciało się pochwalić. Komisja wie, że uczestniczymy w szkoleniach, organizujemy imprezy, przygotowujemy uczniów do konkursów... Warto przemycić coś wyjątkowego, "swojego", autorskiego. To z dużym prawdopodobieństwem zainteresuje naszych słuchaczy (trzeba się do tego dobrze przygotować).

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-22, 07:04

Nie ma sensu pisać o tym, co wszyscy robią, bo to wynika z prawa oświatowego.
Chyba, że w działaniach pojawiło się coś ciekawego, np. wycieczki organizują wszyscy, ale Wasza wycieczka była wyjątkowa, inna, bo...
Napiszcie o tym, co Wy zrobiliście ponad to, coś innego, nowatorskiego.
Tym sposobem zyskacie i na pisaniu i na czasie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
sweet.home.alabama
Posty: 70
Rejestracja: 2010-12-13, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: sweet.home.alabama » 2015-07-22, 09:38

Nie zgodzę się.
prezentacja ma pokazać zrealizowanie punktów rozporządzenia
Wiadomo że większość to rzeczy typowe,ale należy je pokazać,żeby pokazać realizację punktów

Ja przyjęłam strategię, że wymienialam na slajdzie wszystkie np konkursy Ale bardziej szczegółowo mówiłam o 1 czy 2

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-22, 09:55

sweet.home.alabama pisze:Nie zgodzę się.
prezentacja ma pokazać zrealizowanie punktów rozporządzenia
Wiadomo że większość to rzeczy typowe,ale należy je pokazać,żeby pokazać realizację punktów

Jasne, ale nie wszystko podchodzi pod punkty. Lepiej więc skupić się na tych "wyjątkowych". Nie ma sensu opisywać, opowiadać o wszystkich.
Dokładnie o tym napisałaś dalej w swoim poście- dot. konkursów. Podobne rozwiązanie wskazałam wyżej. Organizowałam wycieczki, ale "ta wycieczka" ... i o tej jednej opowiedzieć. Bo ta wyjątkowość mówi o nowatorskim sposobie podjęcia tematu.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

mary_jane
Posty: 11
Rejestracja: 2015-07-22, 16:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: mary_jane » 2015-07-22, 16:21

Hej, czy są tu nauczyciele przedszkola? z tego co czytam, głównie w tym roku mają mianowanie nauczyciele ze szkół :) sama jestem nauczycielem w przedszkolu, 10 sierpnia mam egzamin i nieźle zaczynam się denerwować. Nie mam w sumie jeszcze nic przygotowane bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać :oops:

mikilukasza
Posty: 37
Rejestracja: 2010-03-06, 20:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: mikilukasza » 2015-07-22, 16:52

Co tu jeszcze powtórzyć przed egzaminem?
-UoSO
-KN
-ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli
-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych
-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki
-Wewnątrzszkolne: Statut, Program Profilaktyczny, Wychowawczy, Rozwoju Szkoły i WSO.
-Czy coś jeszcze Waszym zdaniem?

ewkabca
Posty: 24
Rejestracja: 2008-08-27, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: ewkabca » 2015-07-22, 18:22

Rozmawiałam z moją p. dyrektor i ja muszę jeszcze zapoznać się z uchwałami wójta....i dokładnie z prawem wewnątrzszkolnym. Mi się już to wszystko miesza....muszę zrobić sobie mapy myśli albo coś w tym stylu bo za dużo jest tego wszystkiego (zwłaszcza z prawa oświatowego) do zapamiętania. A czeka mnie jeszcze przygotowanie wypowiedzi do prezentacji i obawiam się, że mam za dużo slajdów...


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”