Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-11, 14:07

Przeczytaj raz całą UoSO.
Osobiście zdjęcia z prezentacji usunęłabym, a pokazała właśnie kronikę.
Prezentacja to raczej popularna forma. Kronika jest rzadko pokazywana.
Być może kogoś coś zainteresuje z kroniki i unikniesz pytań z prawa oświatowego :)
Decyzja oczywiście Twoja.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-11, 14:08

Pisz w 1 osobie - "ja"
Zorganizowałam.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

maksymilian_zz
Posty: 12
Rejestracja: 2015-07-10, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: maksymilian_zz » 2015-07-11, 15:28

pytania od kolegi:
1. Który akt prawny reguluje sprawy nauczycieli ?
2. który akt prawny reguluje sprawy organizacji pracy szkoły ?
3. co wpływa na jakość kontaktów z rodzicami ?
4. czemu służy mierzenie jakości pracy szkoły ?
gubię się już, możecie skrótowo odpowiedzieć na te 4 pytania ? każdy jak coś wie to niech pisze, będzie nam łatwiej...

Iza2109
Posty: 50
Rejestracja: 2015-07-01, 12:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Iza2109 » 2015-07-11, 16:31

1. Sprawy nauczycieli reguluje KartaNauczyciela.
2. Organizacja pracy szkoly - ustawa o systemie oswiaty, statut, wso, koncepcaja pracy szkoly, regulaminy wewnatrzszkolne.
Ja bym tak odpowoedziala na 1 i 2. Moze w 2 bym jeszcze powiedziala program profilaktyki i wychpwawczy.

mikilukasza
Posty: 37
Rejestracja: 2010-03-06, 20:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: mikilukasza » 2015-07-11, 17:40

linczerka pisze:Przeczytaj raz całą UoSO.
Osobiście zdjęcia z prezentacji usunęłabym, a pokazała właśnie kronikę.
Prezentacja to raczej popularna forma. Kronika jest rzadko pokazywana.
Być może kogoś coś zainteresuje z kroniki i unikniesz pytań z prawa oświatowego :)
Decyzja oczywiście Twoja.


Dziękuję.

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: olciafasolcia26 » 2015-07-11, 18:50

mikilukasza pisze:A tak się jeszcze zastanawiałam jak lepiej brzmi w prezentacji...?
Pisanie np. "Zorganizowanie Konkursu Recytatorskiego" czy "Zorganizowałam...." .
Pisałam w prezentacji w tej drugiej formie ale to jakoś tak dziwnie, dokładnie tak jak będę mówiła.???


Ja w punktach w prezentacji miałam wypisane np.
Organizacja konkursu......
Organizacja Koncertu ....
Organizacja festiwalu ..... itd... a mówiłam
Zorganizowałam Konkurs międzyszkolny który ..... bla bla bla przygotowałam dyplomy nagrody itd..., Przygotowałam uczniów na koncert charytatywny który zorganizowałam w ramach ........... itd., Przygotowałam uczniów na festiwal pieśni .... bla bla
miałam tego dużo ale zawsze tłumaczyłam dlaczego zorganizowałam coś takiego jaki miałam cel, co na tym zyskała szkoła moi uczniowie i ja osobiście. Jakie wnioski wyciągnęłam porównywałam jak to było rok wcześniej co poprawiłam a co należało jeszcze dopracować na przyszły rok w ramach samej organizacji itd.. ogólnie co zrobić by było jeszcze lepiej :)

wspominam swój egzamin super mimo tego ze trwał 1,5 godziny :) w końcu mogłam wszystkim się pochwalić co robiłam i co planuje dalej !!! :) emocje opadły i dziś w spokoju mogłam w końcu posprzątać dom a przede wszystkim miejsce wiecznej pracy i wywalić całą zbędną papierologię :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-11, 19:54

ad.4
"Głównym celem mierzenia jakości jest dostarczenie szkole pełnej, rzetelnej informacji o jej silnych i słabych stronach, o jej efektach. Zatem ma ono doprowadzić do powstania diagnozy aktualnego stanu funkcjonowania szkoły (ewentualnie jej wybranego obszaru, dziedziny bądź czynnika). Informacja taka stanowić będzie podstawę planowania rozwoju szkoły. Rezultatem badania będzie raport, w którym zamieszczone będą wyniki przeprowadzonych analiz. Zakres prowadzonych badań może być różny w zależności od potrzeb szkoły i uzgodnień z dyrektorem."
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-11, 20:00

zapomniałam
ad.3 wybierz sobie istotę zagadnienia- wypunktuj :)
http://www.edukacja.edux.pl/p-1431-czyn ... lprace.php
Nie lubię takiego lania wody, jak w tym pytaniu

Przypomnijcie sobie, jakie nowe rozporządzenie obowiązywać będzie od września. Tu i ówdzie padło takie pytanie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Iza2109
Posty: 50
Rejestracja: 2015-07-01, 12:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Iza2109 » 2015-07-11, 20:29

Od wrzesnia wchodzi w zycie rozporzadzenie o ocenianiu, klasyfikowaniu i promowaniu a podpisala minister 10 czerwca.

maksymilian_zz
Posty: 12
Rejestracja: 2015-07-10, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: maksymilian_zz » 2015-07-11, 20:38

jeszcze jedno pytanie kolegi:
5. Co sprawia Panu największą satysfakcję w pracy ?
piszcie punktami każdy co uważa...

chimera
Posty: 47
Rejestracja: 2013-03-26, 21:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: chimera » 2015-07-11, 21:24

maksymilian_zz pisze:jeszcze jedno pytanie kolegi:
5. Co sprawia Panu największą satysfakcję w pracy ?
piszcie punktami każdy co uważa...


maksymilian_zz to się raczej tu nie uda. Niby można, ale każdy ma inne doświadczenie. Na szkoleniu w sprawie awansu uczulano nas, aby mówić o konkretach. Co się zrobiło, jakie pomoce opracowało, jakie własne metody wprowadziło. Jako nauczyciel muzyki na pewno masz na koncie mnóstwo działań, konkursów i przedsięwzięć, które są sukcesami. Może nie tyle na miarę województwa czy kraju (a może?), ale nawet sukcesem w codziennej pracy.

U mnie sukcesem jest choćby zaproponowanie takich metod, które spowodowały, że dzieci chętniej czytają.

Mam jeszcze małą uwagę odnośnie dokumentów regulujących pracę szkoły. Jeszcze w niektórych szkołach mówi się WSO. To błąd. Nie ma już "S". Teraz mamy Wewnątrzszkolne Ocenianie. Moim zdaniem to czepialstwo, ale warto wiedzieć, gdyby w komisji siedział ktoś wyczulony.

Janika
Posty: 19
Rejestracja: 2015-06-29, 11:26
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: Janika » 2015-07-11, 21:43

maksymilian_zz pisze:jeszcze jedno pytanie kolegi:
5. Co sprawia Panu największą satysfakcję w pracy ?
piszcie punktami każdy co uważa...


maksymilian, podejdź do tego tak zdroworozsądkowo - no chyba wiesz co Ci sprawia satysfakcję w pracy ? Z czego jesteś dumny, co się cieszy, przeanalizuj to sam dla siebie.
Ja na przykład wiedziałam , że jeśli dostanę takie pytanie to powiem, że największą satysfakcję sprawia mi spotkanie ucznia po latach, który powie : rozbudziła pani we mnie miłość do angielskiego albo dzięki pani poszłam an anglistykę. Ot, przyziemne sprawy , ale po czymś takim ja fruwam.

Awatar użytkownika
sweet.home.alabama
Posty: 70
Rejestracja: 2010-12-13, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: sweet.home.alabama » 2015-07-11, 22:05

Ja miałam 48 slajdow.dużo zdjęć i starałam się żeby slajdy były czytelne

Pisałam bezosobowo czyli zorganizowanie... itd raczej punkty do ktorych dużo mowilam

Nie uczyłam się dat rozporządzeń bez przesady!

Co do satysfakcji-dla mnie np dobry wynik sprawdzianu szóstoklasisty
dużo dzieci bierze udział w konkursach przeze mnie organizowanych

chimera
Posty: 47
Rejestracja: 2013-03-26, 21:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: chimera » 2015-07-12, 19:14

Wycinek z moich notatek. Może się Wam przyda (dajcie znać, jeśli widzicie błędy).

Ostatnie zmiany w prawie oświatowym:

1) Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty z dnia 24 kwietnia 2014 roku:
- W szkole może być zatrudniony asystent nauczyciela lub wychowawcy świetlicy (funkcja wspierająca). Asystent posiada wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej szkole, zatrudnia się go na podstawie Kodeksu pracy;
- Szkoła jest zobowiązana zapewnić zajęcia świetlicowe dla uczniów.
- Na wniosek rodziców naukę w szkole może rozpocząć także dziecko, które w danym roku kalendarzowym ukończyło 5 lat. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor na podstawie opinii ppp.

2) Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 20 lutego 2015 roku:
-  Uczeń nie tylko będzie musiał otrzymać ocenę lecz także informację zwrotną – co zrobił źle i jak może się poprawić. W klasach I-III szkół podstawowych odstąpiono od wprowadzenia obowiązkowych ocen opisowych, jednakże tak jak w wyższych klasach – oceny będą mogły mieć taką formę.
- Limit uczniów w klasach I-III będzie można zwiększyć nie więcej niż o 2 uczniów i tylko na wniosek rady oddziałowej, za zgodą organu prowadzącego i z obowiązkowym zatrudnieniem asystenta nauczyciela.
- Możliwość realizowanie zajęć w ramach projektów i programów finansowanych z udziałem środków europejskich w ramach nawiązanego stosunku pracy. W przypadku braku chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole do realizacji tych zajęć będzie można zatrudnić nauczycieli spoza szkoły, jednakże wyłącznie na podstawie Kodeksu pracy.
- Uznawania świadectw szkolnych wydanych za granicą;
- Nauczyciele - rodzice nie będą musieli już wybierać między urlopem rodzicielskim a awansem zawodowym. Nowy przepis pozwoli im na półtoraroczną nieobecność w pracy w trakcie stażu
- Zakaz pobierania jakichkolwiek opłat od rodziców za dostęp do e-dzienników.

3) Rozporządzenie MEN z dnia 30 maja 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół:
- Wprowadzenie obowiązkowej bezpłatnej nauki języka obcego dla wszystkich dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego.- 1 września 2015 - dla pięciolatków; od 1 września 2017 roku - dla wszystkich dzieci przedszkolnych;
- Rezygnacja z wyodrębnienia wykazu wiadomości i umiejętności , które powinien posiadać uczeń kończący 1. klasę szkoły podstawowej;
- Odejście od 45-minutowych lekcji;
- Dostosowanie prac domowych do możliwości uczniów i monitorowanie tego, ile czasu zajmuje uczniom odrabianie zadań domowych;
- Stworzenie dzieciom korzystającym z zajęć świetlicowych możliwości odrabiania zadań domowych.

4) Rozporządzenie MEN z dnia 28 sierpnia 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobów organizowania krajoznawstwa i turystyki:
- Dyrektor może zdecydować o łączeniu funkcji kierownika i opiekuna wycieczki.

5) Rozporządzenie MEN z dnia 10 czerwca 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych:
- Możliwość zwolnienia uczniów z niektórych ćwiczeń a nie od razu całych zajęć wychowania fizycznego;
- Ocenianie opisowe na każdym etapie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na mianowanego 2014 - pytania i odpowiedzi

Postautor: linczerka » 2015-07-12, 20:28

Zerknęłam i:
-z wielkiej litery:
Ustawy o Systemie Oświaty
Organu Prowadzącego
Kodeksu Pracy

1."W klasach I-III szkół podstawowych odstąpiono od wprowadzenia obowiązkowych ocen opisowych"
2"Ocenianie opisowe na każdym etapie."
ad 1. Bo już są?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”